هفدهم دی ماه ۱۳۱۴ روز کشف حجاب

دی ۱۷, ۱۳۸۶

به مناسبت هفدهم دی ماه ۱۳۱۴ روز برداشتن حجاب به دستور رضا شاه بزرگ

       زنان پیش از برداشتن حجاب به دستور رضاشاه

گردآوری : مزدک 

کشف حجاب در ایران پدیده‌ای شگرف بود که حرف و حدیث های و تاثیرات آن تا زمانه ی کنونی ادامه یافته و ناشی از افکار مترقی و تجدد خواهانه ی رضا شاه بزرگ سازنده ی ایران نوین بود . در آن دوره اقدامات زیادی از سوی این مرد بزرگ انجام پذیرفت از جمله این اقدامات می‌توان به تأسیس مدارس جدید و تعلیمات ابتدایی اجباری ، فرستادن تحصیل کردگان به فرنگ، تأسیس کانون‌ها و انجمن‌های روشنفکری، برپایی نظام آموزشی نوین و از همه مهمتر برداشتن حجاب بانوان و رهنمون نمون آنها به درون فعالیت های اجتماعی اشاره کرد. رضا شاه تعصبات بیهوده مذهبی با ریشه های  1400 ساله اسلامی واپس گرای حاکم بر جامعه ایرانی را مانعی جدی بر سر راه فرآیند مدرن‌سازی می‌پنداشت، پس از سفر خارجی‌اش به ترکیه و دیدار با آتاتورک در ۱۲ خرداد ۱۳۱۳، تحت تأثیر اقدامات تجددگرایانه قرار گرفت. از این رو پس از بازگشت به ایران عزم خود را برای مدرن نمودن جامعه ایرانی جزم نمود .

درباره انتخاب و پیشنهاد روز هفده دی ماه به رضاشاه در خاطرات دو عنصر اصلی مراسم یعنی وزیر معارف و نخست‌وزیر وقت تفاوت‌هایی مشاهده می‌شود؛ چنان‌که هر دو می‌کوشند پیشنهاد این روز به شاه را به خود منتسب سازند. در هر حال پس از ارائه چنین پیشنهادی به شاه وی اظهار می‌دارد: «باید این موضوع در هیأت وزراء مطرح شود و به تصویب برسد… این مسأله ساده‌ای نیست؛ خیلی مهم است و باید حتماً انجام شود. منتها این انقلاب بزرگ باید با فکر و تدبیر صورت بگیرد» این سخنان حاکی از نگرانی شاه از نتیجه عمل است؛ اما تردیدی در انجام عمل نیست. محمود جم نیز در خاطراتش از تردید و نگرانی خود و سایر اعضای هیأت دولت یاد کرده، می‌نویسد: «مهمترین نگرانی که نه تنها (گریبانگیر) من، بلکه گریبانگیر سایر اعضاء دولت نیز بود، مسأله عکس‌العمل افراد متعصب در برابر این اقدام بود»(۱)

خبر این نگرانی و تردید در انجام طرح به شاه می‌رسد و او ضمن تأیید آن اظهار می‌کند: «ممکن است اقداماتی علیه این کار صورت بگیرد و مسأله عفت و نجابت زن را پیش بکشند، اما نجابت و عفت زن به چادر مربوط نیست. مگر میلیون‌ها زن بی‌حجاب که در ممالک خارجه هستند، نانجیبند؟ از این گذشته همسر من و دختران من در این کار پیش قدم هستند.: «زن ایرانی باید به هر قیمتی که شده است از این چادر سیاه آزاد شود… برای آزادی زنان ایرانی هر گونه مانعی را از سر راه آن‌ها برخواهم داشت… (چادر) دشمن ترقی و پیشرفت مردم است».(سخنان رضاشاه خطاب به محمود جم)(۲)  اصرار رضاشاه و مصمم بودن او در اجرای طرح بی‌سابقه خویش از این جملات به خوبی پیداست.از این رو بخشنامه کشف حجاب جهت تصویب رضا شاه در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۱۴ از طرف رئیس‌الوزرا به دربار فرستاده شد تا در اول دی سال دستور العمل اجرای غیر رسمی قانون کشف حجاب به تمام ولایات ایران ارسال گردد. آن‌گاه رضا شاه علت شرکت خانواده خود را در جشن آن روز بیان می‌کند:«شرکت همسر و دختران من در جشن دانشسرای مقدماتی بدون حجاب باید سرمشق همه زنان و دختران ایرانی مخصوصاً خانم‌های شما وزرای مملکت باشد.» (۳).

رضا شاه بزرگ پیش از رفتن به مراسم به نزدیکان خود می گفت: امروز ننگ بی آبروی و بی غیرتی را برای خود به جان می خرم اما این کار را برای آینده ی ایران می کنم، زن ایرانی باید آزاد و رها گردد و به درون اجتماع بیاید. این سخنان از یک رو به اخلاق مرد شرقی با ویژگی غیرت و تعصب به زن و دختر خود و از سوی دیگر به اندیشه های متجدد این مرد بزرگ برای ایران باز می گردد.

بنا بود رضا شاه بزرگ در روز هفدهم دی ماه ۱۳۱۴ برای اعطای گواهینامه فارغ‌ التحصیلان به دانشسرای عالی برود و در آن روز خبر برداشته شدن حجاب را به ملت بدهد؛ قبل از مراسم هفده دی قرار بود که بانوان بدون چادر و حجاب و حتی روسری (چارقد) در مراسم حاضر شوند، اما به واسطه نگرانی از برانگیخته شدن احساسات مخالفین در آخرین روزها تصمیم گرفته شد که بانوان به کلی سربرهنه نباشند، بلکه کلاه بر سر بگذارند و به آن ترتیب در مراسم حضور یابند (۴). با این تمهیدات و آماده باش قبلی نیروهای امنیتی، روز هفدهم دی‌ماه سال ۱۳۱۴ که در تاریخ پوشش و حجاب زن ایرانی مقطع سرنوشت‌سازی به شمار می‌رود، فرا رسید. در این روز «از ساعت‌ها قبل دو سلمانی مردانه در یکی از اتاق‌های دانشسرا آماده کار بودند؛ مو شانه می‌کردند، اضافه‌ها را می‌زدند و سر خانم‌ها را چون تازه از زیر چادر درآمده بود و جلوه‌ای نداشت به سبک مردانه می‌آراستند» (۵). در این روز دانشسرای مقدماتی شکل دیگری پیدا کرده بود. «محصلین و معلمان و مدیران مدارس در صف‌های منظم منتظر ورود رضا شاه به اتفاق خانواده‌اش بودند. مراسم به مناسبت اعطای دانشنامه به بانوانی که از دانشسرا فارغ التحصیل می‌شدند، منعقد گردیده بود و موقع و مکان بسیار مناسبی برای اعلام تصمیم (کشف حجاب) بود» (به نقل از محمد رضاشاه پهلوی به مناسبت ۱۷ دی‌ماه۱۳۱۴)(۶ ).بالاخره پس از مدتی انتظار «رضاشاه به اتفاق ملکه و دو دخترش که رفع حجاب کرده بودند و لباس اروپائی به تن داشتند، در دانشسرای مقدماتی حضور یافت و ضمن اعطای دیپلم‌ها به محصلیـن، کشـف حجـاب را رسماً اعلام کرد: شما زنها باید این روز را که روز سعادت و موفقیت شماست روز بزرگی بدانید و از فرصتی که بدست آورد‌ه‌ اید برای خدمت به کشور خود از آن استفاده کنید… شما خواهران و دختران من حالا که داخل جامعه شده‌اید و برای پیشرفت خود و کشورتان این قدم را برداشته‌اید باید بفهمید که وظیفه شما این است که برای کشور خودتان کار کنید، سعادت آینده در دست شماست.» (۷)

تصویب و ابلاغ قانون کشف حجاب بیش از پیش جامعه روحانیت را با محدودیت مواجه کرده بود، اعتراضات علما و روحانیون و برخی مخالفتهای مردمی را نیز در سراسر کشور و در شهرهایی نظیر قم، اصفهان و شیراز در پی داشت که تصمیم قاطع رضا شاه و برخورد شدید حکومت از جمله عواملی به شمار می‌آیند که نه تنها این اعتراضات را ناکام گذاشتند بلکه رضاشاه را نیز مصمم به اجرای کشف حجاب نمودند.

محمود جم در خاطرات خود در ارتباط با نظر رضا شاه نسبت به مراسم هفده دی در دانشسرای مقدماتی می‌نویسد: «(رضاشاه) مرا احضار فرمودند و گفتند… ما میله‌های زندان را شکستیم. حالا خود زندانی که آزاد شده است، وظیفه دارد که برای خودش به جای قفس، خانه قشنگی بسازد… دقت کنید که این قبیل مراسم و جلسات تکرار شود تا خانم‌ها مرتب در آن‌ها حضور یابند و بیشتر با آداب و رسوم اجتماع و معاشرت عادت کنند» (۸).روزنامه تجدد، در فردای آن روز نوشت: «قرن‌ها زنان این کشور در حالت خمود و مذلت به سر برده و در حقیقت نیمی از پیکر این اجتماع فلج و از کار افتاده بود. دیروز به این سیه بختی و جهالت خاتمه داده شد» (۹).

در پایان بد نیست دیدگاه روح الله خمینی رهبر مرتجع و بنیادگرای انقلاب اسلامی در این مورد را نیز بدانیم: «در رژیم طاغوتی پهلوی آن ظلمی که به بانوانی که مقید بودند به اینکه بر طبق اسلام عمل کنند و موافق آنچه که اسلام امر کرده ذی خودشان را قرار دهند، در آن زمان رضا شاه به وضعی و در زمان محمد‌رضا به وضع دیگر. و بحمدالله بانوان ایران مقاومت کردند و جز یک دسته‌ای که جزء دار و دسته خود آنها بودند! و غربزده بودند و با رژیم او مناسب بودند، سایر خواهرها مقاومت کردند. بنابراین اسلام در ایران زنده شد، آن خدمتی که به بانوان کرده است و خواهد کرد ارزشش به اندازه‌ای است که نمی‌توانیم ما توصیف کنیم. اگر نبود این انقلاب و نبود این تغییر و تحولی که در ایران واقع شده بود، بعد از چند سال دیگر اثری از اخلاق اسلامی در ایران نبود.» (۱۰) 

سرچشمه ها:

۱-«خاطرات صدرالاشراف»، ، انتشارات وحید، ۱۳۶۴

۲-«خاطرات صدرالاشراف»

۳- «خاطرات صدرالاشراف»

۴- «رستاخیز»، شماره ۵۱۱، (۱۶ دی‌ماه ۲۵۳۵)

۵- «زن روز»، شماره ۴۵، (شنبه ۱۱ دی‌ماه ۱۳۴۴)

۶-«رستاخیز»،همان

۷- آوری، پیتر،«تاریخ معاصر ایران»، ج۲، رفیعی مهرآبادی، تهران، انتشارات مدرسه عطایی، ۱۳۶۶٫

۸-«رستاخیز»، همان

۹- «تجدد ایران»، شماره ۱۸۰۲، (۱۹ دی‌ماه ۱۳۱۴)

۱۰- خمینی،روح الله،«صحیفه نور»، ج ۱۸، ص ۲۶۱ 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  به مناسبت هفدهم دی ۱۳۱۴ روز آزادی زنان ایرانی به همت رضا شاه بزرگ 
 
 تهنیت باد ز من بر تو زن آزاده 
ذات حق بر تو چنین شأن و کرامت داده 
هفده دی بُوَد و نوبت آزادی زن  
آن خدنگی که بر اندام عدوش افتاده  
زان شهنشاه عظیم، رهبر نیکو افکار 
پدر مام وطن، کو بود از زن زاده 
آمده است رحمت آزادگی ات در آن سال 
خوش طنینی که ملکزادِ ازل سر داده  
بزدود از سر زنهای وطن ظلم سیه چادر را 
گفت زان پس که تویی چون پدرت آزاده 
آن که خواهد که تو در بند اسارت مانی 
کی چشیده است شراب مدنی زان باده 
نام انسان نتوان داد به چنین مردانی 
که به مطبخ بدهند، جا به زنِ فرزانه  
مدنی نیست ره و کیش چنین مردانی  
که ز همسر طلبند طفل و غذا آماده  
همه ی فکرت او هست که زن در برزخ 
روزگارش به ستم بگذرد و صد ناله  
چون عدو گشت ورا دین تهی از رأفت  
شده محزون و گلوگاه ش پر از غمباده 
تا رضا شاه کبیر یوغ ستم را برداشت  
بر لب خصم ازین غیظ دو صد فریاده 
کرده چادر چو به گورو به اجل داده حجاب 
گوهر عفت زن بوده ز پیش آماده  
که رود پاک تر از پیش به میدان نبرد  
و بدوزد لب بد خواه و عدو بر یاوه  
آن زمان رفت کلاغ سیه از عرصه برون  
نقشِ تابنده زن، گشت به ایران زاده 
چون شد از همت شاهنشه شاهان ز زنان  
طوق ننگین اسارت به حقیقت پاره 
شاد شد مومنی و گفت به صد لحن نکو 
تهنیت باد ز من بر تو زن آزاده
 
 
محترم مومنی روحی

پانزدهم دی ماه ۱۳۸۶

هلند 

برگرفته از :https://iranbbb.org

 

 17 دی، رهایی ِ خورشید ِ زیبایی از اسارت ِ دیو ِ سیاهی

نوشتاری پیرامون ۱۷ دی از تارنمای طرح ملی مقاومت و نافرمانی مدنی (بردیا سپند)


 

به امید ایرانی آباد وآزاد در سایه حاکمیت ملی 

پاینده ایران 

Entry Filed under: Uncategorized. .۳۳ Comments Add your own

 • 1.    بزرگمهر  |  دی ۱۷ام, ۱۳۸۶ at ۱۱:۰۴ ب.ظ

  درودفوق العاده بود سرور، تبریک میگمموفق و پیروز باشیدپاینده ایران

 • 2.    یاشار  |  دی ۱۷ام, ۱۳۸۶ at ۱۱:۰۶ ب.ظ

  شما چرا با این پست های احمقانه و کودکانه ملی گرایی را اینقدر به ابتذال میکشید.اگر این مطلب احمقانه را حذف نکنید مطمئن باشید باید منتظر مطالب ضد پان ایرانیستی من باشید.اگر این پست احمقانه را حذف نکنید و همچنین عذر خواهی نکنید دشمنی آغاز خواهم کرد.مزدک واقعا کودک و فرومایه ای بیش نیستی!

 • 3.    بچه پارس  |  دی ۱۷ام, ۱۳۸۶ at ۱۱:۳۳ ب.ظ

  بعید میدانم ادبیات کامنت بالا متعلق به پور ایران یاشار باشد؟؟به نظر به طور ناشیانه ای جعل شده اندهمیشه نوشتارهای یاشار دارای امضا میباشد؟؟هی یارو جاعله خودتی؟؟

 • 4.    بچه پارس  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۴:۵۰ ق.ظ

  با درود بر شما یاران بچه پارس با تاسیس وبلاگ در خدمت شماستاز دیدار شما خشنود میشوم. نظر فراموش نکنیدhttp://bachepars.blogfa.com/

 • 5.    شاه‌پور بارنابا جوینده  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۶:۴۹ ق.ظ

  از اشاره‌های “علمی” قرآن به مراحل تکامل ِ جنین! http://rowzeh.blogfa.com/post-52.aspxراستی، اگر مایل بدید، به وبلاگ ما لینک بدهید! با سپاس

 • 6.    یاشار  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۷:۱۷ ق.ظ

  بچه پارس!کامنت مربوط به خودم بود.ملی گرایی ربطی به سلطنت طلبی ندارد.در دوران سلطنت گذشته ملی گرایی شرایط رنجور داشته است.چه اینکه ملی گرایی ایرانی معطوف به حقوق بشر و مدارا با مخالفین میباشد.من قبلا در موردی مشابه با مزدک تذکر داده بودم .آقای مزدک ! اگر میخواهی تبلیغ سلطنت طلبی انجام دهی ! به هر شیوه که خود میدانی .بسیار خوب ! برو وبلاگ سلطنت طلبی بزن!چرا پان ایرانیستی و ملی گرایی را مصادره به مطلوب میکنی !و میخواهی از آن هزینه کنی و آنرا خراب کنی ! در همین جا اعلام میدارم این وبلاگ انحرافی بوده و قصد تخریب چهره ملی گرایان را دارد. آقای مزدک ایران ستیز !با اطمینان اعلام میدارم شما هم با پان ترکان فرقی نداری چون آنها هم قصد ضربه به ملی گرایی ایرانی را دارند.مزدک!کارت مانند این است که کودکی نشسته و به تقویم نگاه میکند و از این ور و اون ور مطلب قیچی میکند ، بدون فهم مطلب و تحلیل درست قضیه .این است فرومایه گی ! و جهالت !فضای وبلاگ را به فضاحت کشانده ای آقای مزدک!!!بچه پارس به وبلاگت آمدم و خوش آمد گفتم.امیدوارم شما آلوده به این فرومایگی ها نگردی که واقعا مایوس کننده است.وبلاگ زدن راحت است اما باید درست و فاخر نوشت !وگرنه مخاطب نخواهی داشت.بهتر است شما هم از نام بچه ایران به جای بچه پارس و یا فرزند ایران استفاده کنی.نتیجه بخشتر است.پاینده ایران

 • 7.    آرش جهانشاهی  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۳:۴۲ ب.ظ

  مزدک خان درود اینقدر بهم لینک ندادی تا مجبور شدم گفتارت رو بدوزدم سرقت فرهنگیآقا بهت لینک دادم ( مدتهاست )

 • 8.    کاوه اهوازی  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۷:۴۸ ب.ظ

  پاینده ایرانیاشار گرامی از شما بسیار بعید است که اینچنین دیدگاهی نسبت به اندیشه پان ایرانیسم داشته باشی و چنین به یک سرباز پان یارانیست بتازی.سرور گرامی اندیشه پان ایرانیسم به شاهنشاهی ایران باور دارد ومنظور از شاهنشاهی سلطنت نیست بلکه از آنجا که مفهوم شاهنشاهی به معنی دادو دهش و گسترش فرهنگ دادودهش میباشد همواره پان ایرانیسم در این راه گام برداشته وشما می توانید با مطالعه در گفتار واندیشه پان ایرانیسم به آگاهی بیشتری برسید.اصولا سلطنت از سلطه گرفته شده و در فرهنگ ایرانی جایگاهی ندارد وپان ایرانیسم هم هیچگاه کردار سلطه گرایان را تائید نکرده وبا آن به شدت مبارزه کرده.امیدوارم که همه ما به آگاهی بیشتری نسبت به فرهنگمان برسیم.پاینده ایران

 • 9.    یاشار  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۷:۵۴ ب.ظ

  خدا حافظ !!!پاینده ایران

 • 10.    بچه پارس  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۷:۵۸ ب.ظ

  یاشار عزیز چه عرض کنم؟؟هرچند به فرموده ملی گرایی ربطی به سلطنت طلبی ندارد.ولی فرموده ای( باید منتظر مطالب ضد پان ایرانیستی من باشید.)دست خوش ؟؟

 • 11.    رامین ناصح  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۸:۴۰ ب.ظ

  محکومیت آقای عابدینی را به یک سال حبس محکوم میکنیم و خواستار پایان دادن به برخورد با روزنامه نگاران (با هر گونه طرز فکر و مرامی) هستیم.

 • 12.    تیرداد بنکدار  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۸:۴۲ ب.ظ

  درودتمام کسانی که من را میشناسند میدانند که من جمهوریخواهم و در عین حال مدافع برنامه های نوسازی دوران رضاشاه.من نمی دانم چه کسی گفته است که ملیگرایی ایرانی الزامن شکل خاصی دارد؟ پیشنهاد من به دوستی که با نام یاشار کامنت گذاشته است این میباشد که در شرایط خطیر امروز که از همه سو مورد هجوم بدخواهان ایران واقع شده ایم، از دامن زدن به شکافهای تاریخی و تضادهای فکری بپرهیزد.پاینده ایران.

 • 13.    بچه پارس  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۱۱:۰۲ ب.ظ

  با درود با خبری با عنوان مقامات عربستان: فقط خلیج فارس در خدمتیم

 • 14.    مهدی صالحی  |  دی ۱۸ام, ۱۳۸۶ at ۱۱:۳۹ ب.ظ

  با درود و سلام بسیاربسیار عالی بله:کجا بادزد بیرونی در افتیم چو دزد خانه را بالا نشاندیمشود مردمی کیش و آئین ما نگیرد خرد خرده بر دین ما بیاریم آن آب رفته به جوی مگر زآن بیابیم باز آبروی هر کسی کو دور ماند ازاصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش روزگاری افتخاری داشتیم سرزمین برقراری داشتیمسرزمین کوروش و اقلیم پارس با زبان خالص و شیرین فارس تا که روزی با عربها جنگ شد ریشه اسلام در فرهنگ شد گرمی آتشکده از یاد رفت قدرت ایرانیان بر باد رفت ای اهورایی زبان را بسته ای از چه با اهریمنان بنشسته ای سنت و فرهنگ نابودی گزید با به لعنت کردن شمر و یزید…تا که باشد وضع ایران این چنین کی ببوسم تربت ایران زمین؟ روز خوش را چشم ایرانی ندید بلکه روزی رستمی آید پدیدمهدی از خوزستان

 • 15.    مرداویچ  |  دی ۱۹ام, ۱۳۸۶ at ۱۲:۲۱ ق.ظ

  گرامی باد سالروز آزادسازی زن ایرانی از کفن سیاه به دست رضاشاه بزرگ.

 • 16.    بچه پارس  |  دی ۱۹ام, ۱۳۸۶ at ۶:۵۵ ب.ظ

  درود برشما با یه مطلب جدید در خدمتیم ، یادتون نره ؛ حتما سر بزید؟؟بچه پارس هرروز با یک مطلب جدیدبه ایران فکر کنیم همه به ایران فکر کنیم

 • 17.    مهدي رفعتي  |  دی ۱۹ام, ۱۳۸۶ at ۷:۰۶ ب.ظ

  با درودبیانیه ی مهمی توسط یکی از روزنامه نگاران به دستم رسید که آن را در تارنگار آینده روشن قرار دادم. از شما دوست عزیز خواهشمندم بنا بر وظیفه ملی و میهنی خود متن این بیانیه را مطالعه و در صورت امکان آن را در اختیار دوستان وآشنایان خود قرار دهید.با سپاسمهدی رفعتی

 • 18.    هوادار  |  دی ۱۹ام, ۱۳۸۶ at ۷:۲۱ ب.ظ

  یاشار خان نیومده می خوای پیاده بشی خوش گلدی رفیق.تو جمع میهن پرستان افراد بی ادب و هتاک جایی ندارند.

 • 19.    مریم  |  دی ۱۹ام, ۱۳۸۶ at ۹:۱۳ ب.ظ

  درودبرشما۱۷دی ماه راگرامی می داریم وبرترین درودهارابه روح پرفتوح رضاشاه کبیرپدرایران نوین واحیاگرزنان ایرانی می فرستیم.پاینده باشیدشما.مفتخرم که درلیست پیوندهایم حضوردارید.پاینده ایران.

 • 20.    مرتضی  |  دی ۲۰ام, ۱۳۸۶ at ۷:۳۰ ب.ظ

  شهن شاهان جان و دلم از عشق تو تازه تر باداروشن تر از نور زمینی….در علم و دین ثرور مایی…باشد زنان را آزادی از توایران زمین را آبادی از تودرود بر توبه خلوت خانه ی دل منهم بیا….

 • 21.    مهدي رفعتي  |  دی ۲۰ام, ۱۳۸۶ at ۹:۲۳ ب.ظ

  با درودفکر می کنم این “کشف حجاب” برای مردم هنوز مبهم است و این هم به دلیل تحریفی است که در تاریخ صورت گرفته است. من با عملکرد شاه و پدرش مخالفم ولی منصفانه می گویم که هیچ حکومتی به مانند پهلوی به حقوق زنان توجه نکرد و در زمانی که مرتجعان فرهنگی زنان را برده های خود قلمداد می کردند این حکومت پهلوی بود که حقوق مترقی زنان را در قالب ماده های قانونی گنجاندپیروز باشید

 • 22.    شرمنامه شاملو  |  دی ۲۱ام, ۱۳۸۶ at ۳:۴۴ ق.ظ

  افشاگریهای جدیدی درراه است. نظرات خود را در پیامگاه (کامنت) بگذارید.

 • 23.    علیرضا  |  دی ۲۱ام, ۱۳۸۶ at ۴:۰۴ ق.ظ

  درود بر شما.برای رضا شاه احترام زیادی قائل هستم و معتقدم اگه رضا شاه نبود الان ایران دسته کمی از پاکستان و افغانستان نداشت.اما از این کارش متعجب هستم. ایرانی جماعت ثابت کرده که چیزی را با زور نمی پذیره اما بر عکس ایرانیها ادمهایی هستند که خیلی خوب اسیر وعده و عید می شوند خیلی ها تونستند با همین وعده وعید ها از مردم ایران سواری بگیرند اخرین نمونش خمینی که با وعده برق و گار مفتی( همین الان که می نویسم بخشهایی زیادی از ایران گاز قطع هست) توانست مردم را فریب بده.رضا شاه نباید ان گونه با مردم رفتار می کرد به هرحال در ان زمان مردم بی سواد و خرافی ایران غیرت و مردانگی را در پوشش زنانشان می دیدند.

 • 24.    علیرضا  |  دی ۲۱ام, ۱۳۸۶ at ۴:۱۳ ق.ظ

  در مورد تجزیه طلبی به خصوص خوزستان من احساس می کنم شما بیش از حد به ان دامن می زنید.اول اینکه در خوزستان عربها انچنان زیاد نیستند و من با خیلی از دوستان خوزستانیم که صحبت می کنم تمام انها علت اصلی عدم رشد اهواز را عربها می دانند.دوم من در اصفهان زندگی میکنم جایی که به جرات تا ۴۰% جمعیتش راخوزستانیها تشکیل می دهند همه ی انها به شدت میهن پرست هستند و به شدت به ایران تعصب دارند.

 • 25.    بچه پارس  |  دی ۲۱ام, ۱۳۸۶ at ۸:۳۱ ب.ظ

  فرقه گرایان ، از هویت طلبی تا خشونت طلبیمطلبی جدید در وبلاگ بچه پارس

 • 26.    پوپی  |  دی ۲۲ام, ۱۳۸۶ at ۱۲:۴۵ ق.ظ

  ولایت یعنی چی ؟ از اونجایی که کارمند دفتر اسناد بودم و حمل بر خود ستایی نباشه از معنی کلمات هم چیزی سرم میشه اینو می دونم که زمانی به ولی احتیاج بود که طرف یا سنش زیر ۱۸ سال بود یا اینکه دیوونه بود یعنی سلامت عقلانی نداشت . با قبول ولی اونم از نوع فقیه ش ما خودمون قبول می کنیم یا زیر ۱۸ سال هستیم یا جنون داریم . غیر از اینه ؟ ؟ با این مطلب آپ هستم نظر یادت نره

 • 27.    کیان زاد  |  دی ۲۲ام, ۱۳۸۶ at ۲:۱۰ ب.ظ

  درود بر شماسپاس از یادآوری تاریخی شما سرور مزدکمتاسفانه فضای سیاسی به شکلی در آمده است که همه می خواهند با واژگان بازی کنند و از این طرف و آن طرف به سخنوری بپردازند……..به فردای روشن و ایران بزرگ اندیشیدن ظرفیتی بسیار بالا می خواهد و هنوز دوستان به مرز دموکراسی قدمی ننهاده اند.=/= پاینده ایران

 • 28.    شاهین فراز دوست  |  دی ۲۲ام, ۱۳۸۶ at ۲:۳۶ ب.ظ

  مهم ایران است که بماند،ما نفهمیدیم جناب یاشارشاهنشاهی ایران با ملی گرایی چه دشمنی دارد تاریخ پادشاهان بزرگ ایران همگی نشان از آن دارد که آن ها تا حد جنون به ناسیونالیسم و نیاخاک عشق می ورزیدند و بسیار دیده شده که بسیار از شهنشاهان ایران از درد ایران و ستمی که بر ایرانیان رفته تحمل داغ دیده را از دسته داده و در غم ایران زندگانی را بدرود گفتند پادشاهانی همچون انوشهروان محمدرضا شاه شاهنشاه ایران که در غم ایران چشم از جهان فرو بست. تاریخ را بخوان دوست عزیز اموزگار خوبی است نهضت مقاومت ملی ایران (پان ایرانیسم)در طول تاریخ خود را نگهبان آیین های ملی، شاهنشاهی ایران زمین و در فش شاهنشاهی دانسته و در این راه چه گذشت ها و فداکاری ها که از این پیروان طریقت ایزدی و راویان فرهنگ ایرانی در دل تاریخ بسیار به جا مانده است نام آن ها و نیز نگهبانان درخت تناور شاهنشاهی در ایران زمین هرگز از دل ها و ضمیر ناخودگاه ملت ایران نخواهد رفت و زدوده نخواهد شد.چقدر خوب سرور کاوه اهوازی فلسفه ی شاهنشاهی را در چند خط و به کوتاهی بیان کرد ای کاش جناب یاشار بیشتر تامل می کرد و شروع به خود زنی یعنی همدیگر و هم اندیشان خود را مورد نکوهش قرار دادن نمی کرد که بی گمان از چنین تفرقه هایی تنها همان تجزیه طلبانی که شما به این خوبی و با شهادت تمام با آن ها مبارزه می کنید خشنود و دلشاد خواهند گشت. پاینده ایران

 • 29.    مزدك (مديرتارنما) به ياشار  |  دی ۲۲ام, ۱۳۸۶ at ۳:۵۶ ب.ظ

  با دورد و به پاینده ایران ایراناز سرور کاوه گرامی سپاسگذارم که مورد بجایی را یاد آور گردید و اما جناب یاشار..۱٫ اکنون که درج دیدگاه ها در این تارنما بدون تایید مدیریت و آزاد است دست کم انتظار داشتم خیلی منطقی و با دلیل مخالفت خود را با این نوشتار بیان کنید. کجای این نوشتار دارای ایراد است آیا سخن گفتن از یک واقعیت تاریخی که به دگرگون شدن فضای ایران انجامید این اندازه برای شما که رژیم پهلوی را نمی پسندید دردآور است.اصولا یارکرد از رضاشاه بزرگ سازنده ایران نوین چه ربطی به پان ایرانیست دارد که شما اینگونه موضع گیری کرده اید.سنجه (معیار)برای ما خدمت به ایران و ایرانی است. اگر شما دیدگاهی دیگر دارید بفرمایید در این جا ذکر کنید تا همگان بخوانند.افرادی که منطق نداشته وتوانایی پاسخ گویی ندارند دچار هیجانات زودگذر هستند و اینگونه با بی ادبی سخن می گویند!کمی بیشتر در تاریخ پژوهش کنید و نیزبیشتر در باره پان ایرانیست بدانید تا خدای نکرده یک میهن پرست را به اتهامات واهی متهم نکنید.شما در مقامی نیستید که به من دستور دهید در این پایگاه چه بنویسم و چه ننویسم. و من نیز این اجازه را به شما نمیدهم که به من ناسزا بگویید.یاشار گرامی خشم خود را برای دشمنان نگه دارید نه برای کسی که در زندگی جز به ایران نمی اندیشد۲٫اگر مشکل شما با خاندان پهلوی و اصولا سیستم شاهنشاهی است در روزی که رای خود را به صندوق خواهید انداخت به جمهوری رای دهید.۳٫در این هنگامه تلاش کنید بر روی اشتراکات (مبارزه با قوم گراها و جدایی خواهان و به خطر اندازان تمامیت ارضی) تکیه کنید تا برخی تفاوت دیدگاه ها به جدل های بی سرانجام نیانجامد. به امید ایرانی آباد وآزاد در سایه حکمیت ملیپاینده ایران

 • 30.    کاوه اهوازی  |  دی ۲۲ام, ۱۳۸۶ at ۵:۳۹ ب.ظ

  پاینده ایراندرود برهمه سرورانعلیرضا از اصفهان نظرشان این است که به تجزیه طلبی عربها دامن زده می شود.سرور گرامی شما که خود می گوییید که در اصفهان زندگی می کند پس چطور احساس می کنید که دامن زده می شود؟ باید در اینجا باشید وببینید که ما چه وضعی داریم!باید چند روزی در اهواز باشیدکه متوجه بشوید که گروهی متاسفانه زیاد از خواهران وبرادران عرب ما چگونه می اندیشند!جالب است که خط دهندگان به این جماعت همیشه این موضوع رادامن میزنندکه همه سرمایه های خوزستان واهواز به اصفهان فرستاده وآنجارا آباد کرده!شما که می گوئید بیشتر دوستانتان خوزستانی هستند آیا درمیان آنان عرب هم وجود دارد؟متاسفانه گناه همه اینها به گردن حکومت ۲۸ساله اسلامی است که اجازه به اندیشه ملی ومطرح شدن آن نداده وراه برای اندیشه های ضد ایرانی باز شده وگروهی از هممیهنان مارا آلوده به خود کرده.پاینده ایران

 • 31.    امیرحیسن  |  دی ۲۳ام, ۱۳۸۶ at ۱۲:۰۰ ق.ظ

  با درود.به نظر من نیز که با ادبیات یاشار و امضای مخصوص او آشنایی دارم ، این یاشار جعلی است چرا که تا به حال یاشار به ” بجه پارس ” نگفته بود که اسمش را عوض کند یا همیشه امضای مخصوص خود را داشت یا …. اما به هر حال :۱ _ میهن پرستی ربطی به سلطنت طلبی نداره.۲ _ عمل رضا خان در مسئله کشف حجاب نکوهیده و قابل ستایش نیست. ما به دنبال آزادی و احترام به عقاید هستیم. همه نوع عقیده مذهبی. کسی حق ندارد حجاب را از سر کسی بردارد و یا به زور بر سر کسی حجاب بگذارد.۳ _ برگشت به سلطنت برگشت به عقب بزرگی است. ما به دنبال دموکراسی هستیم.پاینده ایران و ایرانی.

 • 32.    کاوه اهوازی  |  دی ۲۴ام, ۱۳۸۶ at ۷:۱۳ ب.ظ

  پاینده ایراندرودبر امیرحسین ودیگر سرورانمیهن پرستان وبه ویژه اندیشه شکوهمند پان ایرانیسم به سلطنت هیچ اعتقادی ندارد بلکه به شاهنشاهی نژاد ایرانی می اندیشد ودر این راه در ۶دهه گذشته گام برداشته.شاهنشاهی نژاد ایرانی همان است که در ۲۵۰۰سال پیش کوروش بزرگ به بابل لشکر کشید وآنجا را بدون خونریزی آزاد کرد.انگیزه آن بزرگمرد ایرانی گسترش دادگری وآزادکردن مردم بابل ویهودیان دربند حاکم آنجا بود واینگونه کارها در جهان امروز هم کمتر ویا دیده نمی شود.پس اگر سخن از شاهنشاهی می شود گسترش دلدگری وفرهنگ ودانش است که ریشه در نژاد ایرانیان داردوبرعکس دیدگاه شما این برگشت به عقب نیست بهتر است منشور آزادی کوروش بزرگ را بخوانیم تا همه ماها متوجه باشیم که گول شعارهای امروزی را نخوریم در ۲۸سال پیش هم از دروغها زیاد شنیدیم.شاهنشاهان ایران در دوران باستان هیچگاه سلطان نامیده نشدند چون سلطنت از سلطه گرفته شده واین سلاطین بی عرضه صفوی وقاجار عنوان سلطان را یدک می کشیدند.بنابراین هرکسی که بتواند خدمتی به کشور وملت خود ودیگران انجام دهد لایق عنوان شاهنشاه می باشد.پاینده ایران

 • 33.    علیزاد  |  خرداد ۳۱ام, ۱۳۹۳ at ۴:۵۰ ق.ظ

  من هم در بچگی مثل شما نپخته و ضایع بودم و رضاخان بیسواد رو پخی حساب می‌کردم ولی با مطالعات و تجربیات بیشتر متوجه شدم اون هم مثل خمینی مارمولکی بود که دایناسور شد
  کشف حجاب که هیچ کشف شرت و کورست هم نمیتونه همه‌ی زنان را دربر بگیره
  اینجا جمعی از بی‌غیرتان را می‌بینم. بگم دیوث هستید که عربی گفتم بگم قرمساق هستید باز ترکی هست. میدونید چرا در فارسی این واژه‌ها برابر نداره؟ چون چنین پدیده‌ای در سرزمین پارسایان نبوده و یک مشت حرامزاده وارد کشور کردند
  حرامزاده‌هایی که حالا سنگ وطن به سینه میزنند و موقع جنگ در کونشون رو میگرند و فرار

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی