خبری شادی آفرین از برادران تاجیکستانی

دی ۳۰, ۱۳۸۶

مجسمه لنین آخرین نماد حکومت کمونیستی شوروی در تاجیکستان به انباری رفت.

شهردار دوشنبه پایتخت تاجیکستان از انتقال مجسمه ولادیمیر لنین که در بوستان مرکزی شهر دوشنبه قرارداشت خبر داد. این مجمسمه به انبار موسسه هنر در دوشنبه برده شد و به جای آن تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی قرارداده شد. از زمان سرنگونی حکومت تزاری در روسیه و پیروزی بلشویک ها در اکتبر۱۹۱۷ و تسلط کمونست ها بر بخش های جدا شده از ایران مانند بخارا ضربات سهمگینی بر فرهنگ ایرانی مردمان آن سامان وارد آمد اما پس از فروپاشی شوروی و امروز شاهد بیداری برادران خود در آنسوی مرزها هستیم.

در همین راستا باید افزوده شود که امامعلی رحمانف، رئیس جمهورتاجیکستان نیز در دیدار با فرهنگیان تاجیک درآستانه نوروز۸۶، خواسته بود از این پس او را “امامعلی رحمان” بگویند. ایشان خواستار برانداختن پسوندهای روسی از نام و نسب تاجیکان شد.نام و نسب تاجیکان از زمان برپا شدن حکومت اتجاد جماهیر شوروی سابق در آسیای میانه با پسوندهای روسی ” اف ” و ” یف ” و ” اوا ” و ” یونا ” همراه است و برخی صاحب نظران این امر را بی احترامی به هویت ملی تاجیکان می دانند.نامهای عربی و پارسی با پسوندهای روسی در قلمرو شوروی پیشین که گهگاهی موجب سردرگمی می شود، درواقع بیانگر هویت مردمانی است که عمدتا مسلمان بوده و طی دویست تا ۳۰۰ سال اخیر به زیر سلطه روسها (اتحاد جماهیر شوروی) در آمدند.نام گذاری به شیوه ملی یا محلی در تاجیکستان گرایشی تازه نیست و دستکم از زمان پرسترویکا و و گسترش اندیشه های آزادی خواهی در اتحاد شوروی آغاز شده است.یکی از مفاد قانون درباره به رسمیت درآوردن زبان فارسی تاجیکی که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۹ تصویب شد، احیای تدریجی روشهای ملی نام گذاری در تاجیکستان را در مد نظر دارد.

درود بر میهن پرستی و شرف تاجیک های ایرانی که هنوز عشق به سرزمین مادری و نمادهای فرهنگ رسای آن در دلشان می جوشد. آقایان حاکمیت فرقه ای کمی هم از برادران مان در آنسوی مرزهای پوشالی یاد بگیرید.

 

 

به امید ایرانی آْیاد و آزاد در سایه حاکمیت ملی

پاینده ایران

 

Entry Filed under: Uncategorized. .No Comments yet Add your own

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی