کشف جسد پادشاه سه هزار ساله – دانلود فیلم

آذر ۱۱, ۱۳۸۷

خبر کشف چند تابوت  باستانی دو هفته پیش (سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۸۷) روی تارنماهای خبری جای گرفت.کلیپی کوتاه که از این جسد این پادشاه درون تابوت گرفته شده را با گنجایش 413 کیلوبایت دانلود کنید. 

دانلود یکراست

دانلود از پیوند دوم

آسو صالح

در حین عملیات تعریض جاده مسیر شهرک حسن آباد- سنندج ، ۵ قبر تاریخی کشف شدند.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کردستان طبق کارشناسی های اولیه، قدمت این قبرها را ۳ هزارسال تخمین زدند. در این قبرستان که مردگان به صورت چمباتمه‌ای دفن شده اند، اشیائی همچون نیزه های جنگی، دست بند مفرغی و کاسه های سفالی نیز کشف شده است.

شاهدان عینی که در ساعات ابتدایی کشف این گورها قادر به دیدن آنها شدند، اظهار می دارند که یکی از این قبرها مربوط به یک پادشاه می باشد (فیلم کوتاه مربوط به آن در پائین آمده). این جسد به صورت سالم در یک تابوت قرار داده شده که لایه ی بیرونی آن را سرب و ساروج و لایه ی داخلی آن طلاکاری شده است. طول این تابوت دقیقاً به اندازه ی طول جسد می باشد. در کنار سر این جسد یک(یا دو) جعبه ی طلایی و با محتویات اشیایی از جنس طلا، در کنار آن یک نیزه و در روی سینه و میانه ی بدن آن دو شیه، یکی به شکل ماهی و دیگری به شکل عقاب قرار دارند. روی این دو صفحه کلماتی به زبان میخی حک شده است. همچنین در پشت سر جسد و بر دیواره ی تابوت، تصویری حک شده دیده می شود.

نکته ی قابل توجه در این جسد، سالم بودن جسم است. این جسد حتی به شیوه ی مومیایی های کشف شده در پارچه ی قرار داده نشده و با این وجود تمام نقاط آن کاملاً سالم مانده اند.

تصاویر مربوط به چهار جسد دیگر در تلویزیون محلی کردستان پخش شده، اما تصویر مربوط به این پادشاه تاکنون در تلویزیون جمهوری اسلامی و شبکه ی محلی کردستان پخش نشده است.

به گفته ی مردم محلی، با توجه به اینکه سرقت آثار تاریخی کردستان همواره از سوی مسئولین نظام صورت گرفته است، این نگرانی وجود دارد که این جسد نیز همچون موارد دیگر به سرقت برود.

خبرگزاری میراث فرهنگی هم گزارش داد: گورستانی با قدمت بیش از سه هزارسال در سنندج کشف شد. شش گور با بقایای شش جسد چمباتمه زده متعلق به ساکنان بومی منطقه نیز در آن کشف شده است.کشف این گورستان ازنظر تاریخی بسیار با اهمیت است و کارهای رسمی حفاری و مطالعات آن آغاز شده است.

رییس سازمان میراث کردستان ضمن تایید این خبرگفت :”این گورستان در محور سنندج به روستای حسن آباد در دامنه کوه آبیدر مشرف به سنندج کشف شده است.”

برگرفته از :ایران پرس نیوز

به امید ایرانی آباد و آزاد در سایه حاکمیت ملی

پاینده ایران

Entry Filed under: Uncategorized. .Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی