فروشگاه امارات!

شهریور ۷, ۱۳۸۹

چند سال است هر زمان که از خیابان طالقانی می گذرم دیدن تابلوی این فروشگاه و تابلوهای مشابه من را آزار میدهد. چرا یک جوان ایرانی باید نام فروشگاهش را نام کشوری عربی با عمر ۳۷ ساله بگزارد که هم اکنون که چشم طمع بر آب و خاک ایران دوخته و مرتب ادعای سرزمینی به سه جزیره تنب کوچک و برزگ و گپ سبزو (بوموسا) ایران دارد. این مسئله مهم از ضعف های بیشمار دستگاه فرهنگی کشور است چرا که یک فرد با این همه نام های زیبای ایرانی باید یک نام عربی که چندان هم زیبا نیست بر روی فروشگاه شیک خود بگذارد. قصد ندارم این دیدگاه بدبینانه را لحاظ کنم که ممکن است قصدی در این رابطه وجود داشته باشد!؟

همانگونه که هیچ فرد عرب ساکن کشورهای عربی نام “ایران” را بر فروشگاه خود نمی گزارد یا یک آمریکایی نام ویتنام یا یک مصری نام اسراییل بر محل کسب و کار خود نخواهد گذاشت، شایسته است که یک ایرانی هم نام ایرانی بر فروشگاه خود بگزارد. البته از سالیان پیش گذاشتن نامهای خارجی در بین مردم سرگشته میهن ما باب شده بود و نشان با فرهنگ بودن و بروز بودن آن فرد بود اما استفاده از چنین نام هایی مانند امارات، دوبی، برزیل و… که نام کشور دیگری هستند به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست؛ همانگونه که هیچ کس جرات گذاشتن نام آمریکا و اسراییل و را حتا بر روی دکه سیگار فروشی خود هم ندارد شایسته است به عدم استفاده چنین نام هایی هم توجه شود هرچند اداره محترم اماکن همیشه آماده برخود خشن با چنین افرادی است که البته راه درستی نیست .

چند تن از دوستان با دیدن نام “می سی سی پی” بر روی یک ساندیچ فروشی! به آنجا رفته پس از گفتگو با مغازه دار به ایشان گفته اند که رود کارون ما چه کمتر از رود می سی سی پی در قاره آمریکا دارد که این نام را بر آنجا گذاشته و اصولا برای مردم عادی بیان این واژه کمی سنگین است.با گفتگو و قبول هزینه شبرنگ و دستمزد تغییرات از سوی دوستان نام ساندیچی به کارون تغییر پیدا کرد.

همه ما میتوانیم با فرهنگ سازی وگفتگو بسیاری را از گذاشتن چنین نامهایی بر فرزندان و فروشگاه ها و مکان ها بر حضر داریم که البته وظیفه دولت ها در این زمینه بسیار سنگین تر است هر چند که اغلب از به دوش کشیدن آن غافل بوده اند!

خوشبختانه امروز گرایش به سوی نام های ایرانی و بویژه باستانی بیشتر شده است چرا که عرب زدگی همان اندازه ناپسند است که غربزدگی.

در پایان یاد آور میشوم که مقصود این نوشته کوتاه به معنی برخورد با چنین افرادی نیست بلکه راهنمایی و تشویق آنان با نام گذاری شایسته می باشد.

پاینده ایران

Entry Filed under: نوشتارها. .No Comments yet Add your own

  • 1.    ارشام  |  شهریور ۱۷ام, ۱۳۸۹ at ۴:۰۷ ق.ظ

    درود بر شما افتخار آفرینان خوزستان
    ما در کنار شماهستیم و به وجود هم میهنان شما افتخار میکنیم
    پاینده ایران

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی