هفدهم دی ماه 1314 روز کشف حجاب

ژانویه 7, 2008

به مناسبت هفدهم دی ماه 1314 روز برداشتن حجاب به دستور رضا شاه بزرگ

       زنان پيش از برداشتن حجاب به دستور رضاشاه

گردآوری : مزدک 

كشف حجاب در ايران پديده‌اي شگرف بود که حرف و حدیث های و تاثیرات آن تا زمانه ی کنونی ادامه یافته و ناشي از افکار مترقی و تجدد خواهانه ی رضا شاه بزرگ سازنده ی ایران نوین بود . در آن دوره اقدامات زیادی از سوی این مرد بزرگ انجام پذیرفت از جمله اين اقدامات مي‌توان به تأسيس مدارس جديد و تعلیمات ابتدایی اجباری ، فرستادن تحصيل كردگان به فرنگ، تأسيس كانون‌ها و انجمن‌هاي روشنفكري، برپایی نظام آموزشي نوین و از همه مهمتر برداشتن حجاب بانوان و رهنمون نمون آنها به درون فعالیت های اجتماعی اشاره کرد. رضا شاه تعصبات بیهوده مذهبی با ریشه های  1400 ساله اسلامی واپس گرای حاكم بر جامعه ايراني را مانعي جدي بر سر راه فرآيند مدرن‌سازي مي‌پنداشت، پس از سفر خارجي‌اش به تركيه و دیدار با آتاتورك در 12 خرداد 1313، تحت تأثير اقدامات تجددگرايانه قرار گرفت. از اين رو پس از بازگشت به ايران عزم خود را براي مدرن نمودن جامعه ايراني جزم نمود .

درباره انتخاب و پيشنهاد روز هفده دي ماه به رضاشاه در خاطرات دو عنصر اصلي مراسم يعني وزير معارف و نخست‌وزير وقت تفاوت‌هايي مشاهده مي‌شود؛ چنان‌كه هر دو مي‌كوشند پيشنهاد اين روز به شاه را به خود منتسب سازند. در هر حال پس از ارائه چنين پيشنهادي به شاه وي اظهار مي‌دارد: «بايد اين موضوع در هيأت وزراء مطرح شود و به تصويب برسد… اين مسأله ساده‌اي نيست؛ خيلي مهم است و بايد حتماً انجام شود. منتها اين انقلاب بزرگ بايد با فكر و تدبير صورت بگيرد» اين سخنان حاكي از نگراني شاه از نتيجه عمل است؛ اما ترديدي در انجام عمل نيست. محمود جم نيز در خاطراتش از ترديد و نگراني خود و ساير اعضاي هيأت دولت ياد كرده، مي‌نويسد: «مهمترين نگراني كه نه تنها (گريبانگير) من، بلكه گريبانگير ساير اعضاء دولت نيز بود، مسأله عكس‌العمل افراد متعصب در برابر اين اقدام بود»(1)

خبر اين نگراني و ترديد در انجام طرح به شاه مي‌رسد و او ضمن تأييد آن اظهار مي‌كند: «ممكن است اقداماتي عليه اين كار صورت بگيرد و مسأله عفت و نجابت زن را پيش بكشند، اما نجابت و عفت زن به چادر مربوط نيست. مگر ميليون‌ها زن بي‌حجاب كه در ممالك خارجه هستند، نانجيبند؟ از اين گذشته همسر من و دختران من در اين كار پيش قدم هستند.: «زن ايراني بايد به هر قيمتي كه شده است از اين چادر سياه آزاد شود… براي آزادي زنان ايراني هر گونه مانعي را از سر راه آن‌ها برخواهم داشت… (چادر) دشمن ترقي و پيشرفت مردم است».(سخنان رضاشاه خطاب به محمود جم)(2)  اصرار رضاشاه و مصمم بودن او در اجراي طرح بي‌سابقه خويش از اين جملات به خوبي پيداست.از اين رو بخشنامه كشف حجاب جهت تصويب رضا شاه در تاريخ 27 آذر 1314 از طرف رئيس‌الوزرا به دربار فرستاده شد تا در اول دي سال دستور العمل اجراي غير رسمي قانون كشف حجاب به تمام ولايات ايران ارسال گردد. آن‌گاه رضا شاه علت شركت خانواده خود را در جشن آن روز بيان مي‌كند:«شركت همسر و دختران من در جشن دانشسراي مقدماتي بدون حجاب بايد سرمشق همه زنان و دختران ايراني مخصوصاً خانم‌هاي شما وزراي مملكت باشد.» (3).

رضا شاه بزرگ پیش از رفتن به مراسم به نزدیکان خود می گفت: امروز ننگ بی آبروی و بی غیرتی را برای خود به جان می خرم اما این کار را برای آینده ی ایران می کنم، زن ایرانی باید آزاد و رها گردد و به درون اجتماع بیاید. این سخنان از یک رو به اخلاق مرد شرقی با ویژگی غیرت و تعصب به زن و دختر خود و از سوی دیگر به اندیشه های متجدد این مرد بزرگ برای ایران باز می گردد.

بنا بود رضا شاه بزرگ در روز هفدهم دي ماه 1314 براي اعطاي گواهينامه فارغ‌ التحصيلان به دانشسراي عالي برود و در آن روز خبر برداشته شدن حجاب را به ملت بدهد؛ قبل از مراسم هفده دي قرار بود كه بانوان بدون چادر و حجاب و حتي روسري (چارقد) در مراسم حاضر شوند، اما به واسطه نگراني از برانگيخته شدن احساسات مخالفين در آخرين روزها تصميم گرفته شد كه بانوان به كلي سربرهنه نباشند، بلكه كلاه بر سر بگذارند و به آن ترتيب در مراسم حضور يابند (4). با اين تمهيدات و آماده باش قبلي نيروهاي امنيتي، روز هفدهم دي‌ماه سال 1314 كه در تاريخ پوشش و حجاب زن ايراني مقطع سرنوشت‌سازي به شمار مي‌رود، فرا رسيد. در اين روز «از ساعت‌ها قبل دو سلماني مردانه در يكي از اتاق‌هاي دانشسرا آماده كار بودند؛ مو شانه مي‌كردند، اضافه‌ها را مي‌زدند و سر خانم‌ها را چون تازه از زير چادر درآمده بود و جلوه‌اي نداشت به سبك مردانه مي‌آراستند» (5). در اين روز دانشسراي مقدماتي شكل ديگري پيدا كرده بود. «محصلين و معلمان و مديران مدارس در صف‌هاي منظم منتظر ورود رضا شاه به اتفاق خانواده‌اش بودند. مراسم به مناسبت اعطاي دانشنامه به بانواني كه از دانشسرا فارغ التحصيل مي‌شدند، منعقد گرديده بود و موقع و مكان بسيار مناسبي براي اعلام تصميم (كشف حجاب) بود» (به نقل از محمد رضاشاه پهلوي به مناسبت 17 دي‌ماه1314)(6 ).بالاخره پس از مدتي انتظار «رضاشاه به اتفاق ملكه و دو دخترش كه رفع حجاب كرده بودند و لباس اروپائي به تن داشتند، در دانشسراي مقدماتي حضور يافت و ضمن اعطاي ديپلم‌ها به محصليـن، كشـف حجـاب را رسماً اعلام كرد: شما زنها بايد اين روز را كه روز سعادت و موفقيت شماست روز بزرگي بدانيد و از فرصتي كه بدست آورد‌ه‌ ايد براي خدمت به كشور خود از آن استفاده كنيد… شما خواهران و دختران من حالا كه داخل جامعه شده‌ايد و براي پيشرفت خود و كشورتان اين قدم را برداشته‌ايد بايد بفهميد كه وظيفه شما اين است كه براي كشور خودتان كار كنيد، سعادت آينده در دست شماست.» (7)

تصويب و ابلاغ قانون كشف حجاب بيش از پيش جامعه روحانيت را با محدوديت مواجه كرده بود، اعتراضات علما و روحانيون و برخی مخالفتهاي مردمي را نيز در سراسر كشور و در شهرهايي نظير قم، اصفهان و شيراز در پي داشت که تصمیم قاطع رضا شاه و برخورد شدید حكومت از جمله عواملي به شمار مي‌آيند كه نه تنها اين اعتراضات را ناكام گذاشتند بلكه رضاشاه را نيز مصمم به اجراي كشف حجاب نمودند.

محمود جم در خاطرات خود در ارتباط با نظر رضا شاه نسبت به مراسم هفده دي در دانشسراي مقدماتي مي‌نويسد: «(رضاشاه) مرا احضار فرمودند و گفتند… ما ميله‌هاي زندان را شكستيم. حالا خود زنداني كه آزاد شده است، وظيفه دارد كه براي خودش به جاي قفس، خانه قشنگي بسازد… دقت كنيد كه اين قبيل مراسم و جلسات تكرار شود تا خانم‌ها مرتب در آن‌ها حضور يابند و بيشتر با آداب و رسوم اجتماع و معاشرت عادت كنند» (8).روزنامه تجدد، در فرداي آن روز نوشت: «قرن‌ها زنان اين كشور در حالت خمود و مذلت به سر برده و در حقيقت نيمي از پيكر اين اجتماع فلج و از كار افتاده بود. ديروز به اين سيه بختي و جهالت خاتمه داده شد» (9).

در پایان بد نیست دیدگاه روح الله خميني رهبر مرتجع و بنیادگرای انقلاب اسلامي در این مورد را نیز بدانیم: «در رژيم طاغوتي پهلوي آن ظلمي كه به بانواني كه مقيد بودند به اينكه بر طبق اسلام عمل كنند و موافق آنچه كه اسلام امر كرده ذي خودشان را قرار دهند، در آن زمان رضا شاه به وضعي و در زمان محمد‌رضا به وضع ديگر. و بحمدالله بانوان ايران مقاومت كردند و جز يك دسته‌اي كه جزء دار و دسته خود آنها بودند! و غربزده بودند و با رژيم او مناسب بودند، ساير خواهرها مقاومت كردند. بنابراين اسلام در ايران زنده شد، آن خدمتي كه به بانوان كرده است و خواهد كرد ارزشش به اندازه‌اي است كه نمي‌توانيم ما توصيف كنيم. اگر نبود اين انقلاب و نبود اين تغيير و تحولي كه در ايران واقع شده بود، بعد از چند سال ديگر اثري از اخلاق اسلامي در ايران نبود.» (10) 

سرچشمه ها:

1-«خاطرات صدرالاشراف»، ، انتشارات وحيد، 1364

2-«خاطرات صدرالاشراف»

3- «خاطرات صدرالاشراف»

4- «رستاخيز»، شماره 511، (16 دي‌ماه 2535)

5- «زن روز»، شماره 45، (شنبه 11 دي‌ماه 1344)

6-«رستاخيز»،همان

7- آوری، پيتر،«تاريخ معاصر ايران»، ج2، رفيعي مهرآبادي، تهران، انتشارات مدرسه عطايي، 1366.

8-«رستاخيز»، همان

9- «تجدد ايران»، شماره 1802، (19 دي‌ماه 1314)

10- خمینی،روح الله،«صحيفه نور»، ج 18، ص 261 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  به مناسبت هفدهم دی 1314 روز آزادی زنان ایرانی به همت رضا شاه بزرگ 
 
 تهنیت باد ز من بر تو زن آزاده 
ذات حق بر تو چنین شأن و کرامت داده 
هفده دی بُوَد و نوبت آزادی زن  
آن خدنگی که بر اندام عدوش افتاده  
زان شهنشاه عظیم، رهبر نیکو افکار 
پدر مام وطن، کو بود از زن زاده 
آمده است رحمت آزادگی ات در آن سال 
خوش طنینی که ملکزادِ ازل سر داده  
بزدود از سر زنهای وطن ظلم سیه چادر را 
گفت زان پس که تویی چون پدرت آزاده 
آن که خواهد که تو در بند اسارت مانی 
کی چشیده است شراب مدنی زان باده 
نام انسان نتوان داد به چنین مردانی 
که به مطبخ بدهند، جا به زنِ فرزانه  
مدنی نیست ره و کیش چنین مردانی  
که ز همسر طلبند طفل و غذا آماده  
همه ی فکرت او هست که زن در برزخ 
روزگارش به ستم بگذرد و صد ناله  
چون عدو گشت ورا دین تهی از رأفت  
شده محزون و گلوگاه ش پر از غمباده 
تا رضا شاه کبیر یوغ ستم را برداشت  
بر لب خصم ازین غیظ دو صد فریاده 
کرده چادر چو به گورو به اجل داده حجاب 
گوهر عفت زن بوده ز پیش آماده  
که رود پاک تر از پیش به میدان نبرد  
و بدوزد لب بد خواه و عدو بر یاوه  
آن زمان رفت کلاغ سیه از عرصه برون  
نقشِ تابنده زن، گشت به ایران زاده 
چون شد از همت شاهنشه شاهان ز زنان  
طوق ننگین اسارت به حقیقت پاره 
شاد شد مومنی و گفت به صد لحن نکو 
تهنیت باد ز من بر تو زن آزاده
 
 
محترم مومنی روحی

پانزدهم دی ماه ۱386

هلند 

برگرفته از :https://iranbbb.org

 

 17 دی، رهایی ِ خورشید ِ زیبایی از اسارت ِ دیو ِ سیاهی

نوشتاري پيرامون ۱۷ دي از تارنماي طرح ملی مقاومت و نافرمانی مدنی (برديا سپند)


 

به امید ایرانی آباد وآزاد در سایه حاکمیت ملی 

پاینده ایران 

Entry Filed under: Uncategorized. .33 Comments Add your own

 • 1.    بزرگمهر  |  ژانویه 7th, 2008 at 11:04 ب.ظ

  درودفوق العاده بود سرور، تبریک میگمموفق و پیروز باشیدپاینده ایران

 • 2.    یاشار  |  ژانویه 7th, 2008 at 11:06 ب.ظ

  شما چرا با این پست های احمقانه و کودکانه ملی گرایی را اینقدر به ابتذال میکشید.اگر این مطلب احمقانه را حذف نکنید مطمئن باشید باید منتظر مطالب ضد پان ایرانیستی من باشید.اگر این پست احمقانه را حذف نکنید و همچنین عذر خواهی نکنید دشمنی آغاز خواهم کرد.مزدک واقعا کودک و فرومایه ای بیش نیستی!

 • 3.    بچه پارس  |  ژانویه 7th, 2008 at 11:33 ب.ظ

  بعید میدانم ادبیات کامنت بالا متعلق به پور ایران یاشار باشد؟؟به نظر به طور ناشیانه ای جعل شده اندهمیشه نوشتارهای یاشار دارای امضا میباشد؟؟هی یارو جاعله خودتی؟؟

 • 4.    بچه پارس  |  ژانویه 8th, 2008 at 4:50 ق.ظ

  با درود بر شما یاران بچه پارس با تاسیس وبلاگ در خدمت شماستاز دیدار شما خشنود میشوم. نظر فراموش نکنیدhttp://bachepars.blogfa.com/

 • 5.    شاه‌پور بارنابا جوینده  |  ژانویه 8th, 2008 at 6:49 ق.ظ

  از اشاره‌های “علمی” قرآن به مراحل تکامل ِ جنین! http://rowzeh.blogfa.com/post-52.aspxراستی، اگر مایل بدید، به وبلاگ ما لینک بدهید! با سپاس

 • 6.    یاشار  |  ژانویه 8th, 2008 at 7:17 ق.ظ

  بچه پارس!کامنت مربوط به خودم بود.ملی گرایی ربطی به سلطنت طلبی ندارد.در دوران سلطنت گذشته ملی گرایی شرایط رنجور داشته است.چه اینکه ملی گرایی ایرانی معطوف به حقوق بشر و مدارا با مخالفین میباشد.من قبلا در موردی مشابه با مزدک تذکر داده بودم .آقای مزدک ! اگر میخواهی تبلیغ سلطنت طلبی انجام دهی ! به هر شیوه که خود میدانی .بسیار خوب ! برو وبلاگ سلطنت طلبی بزن!چرا پان ایرانیستی و ملی گرایی را مصادره به مطلوب میکنی !و میخواهی از آن هزینه کنی و آنرا خراب کنی ! در همین جا اعلام میدارم این وبلاگ انحرافی بوده و قصد تخریب چهره ملی گرایان را دارد. آقای مزدک ایران ستیز !با اطمینان اعلام میدارم شما هم با پان ترکان فرقی نداری چون آنها هم قصد ضربه به ملی گرایی ایرانی را دارند.مزدک!کارت مانند این است که کودکی نشسته و به تقویم نگاه میکند و از این ور و اون ور مطلب قیچی میکند ، بدون فهم مطلب و تحلیل درست قضیه .این است فرومایه گی ! و جهالت !فضای وبلاگ را به فضاحت کشانده ای آقای مزدک!!!بچه پارس به وبلاگت آمدم و خوش آمد گفتم.امیدوارم شما آلوده به این فرومایگی ها نگردی که واقعا مایوس کننده است.وبلاگ زدن راحت است اما باید درست و فاخر نوشت !وگرنه مخاطب نخواهی داشت.بهتر است شما هم از نام بچه ایران به جای بچه پارس و یا فرزند ایران استفاده کنی.نتیجه بخشتر است.پاینده ایران

 • 7.    آرش جهانشاهی  |  ژانویه 8th, 2008 at 3:42 ب.ظ

  مزدک خان درود اینقدر بهم لینک ندادی تا مجبور شدم گفتارت رو بدوزدم سرقت فرهنگیآقا بهت لینک دادم ( مدتهاست )

 • 8.    کاوه اهوازی  |  ژانویه 8th, 2008 at 7:48 ب.ظ

  پاینده ایرانیاشار گرامی از شما بسیار بعید است که اینچنین دیدگاهی نسبت به اندیشه پان ایرانیسم داشته باشی و چنین به یک سرباز پان یارانیست بتازی.سرور گرامی اندیشه پان ایرانیسم به شاهنشاهی ایران باور دارد ومنظور از شاهنشاهی سلطنت نیست بلکه از آنجا که مفهوم شاهنشاهی به معنی دادو دهش و گسترش فرهنگ دادودهش میباشد همواره پان ایرانیسم در این راه گام برداشته وشما می توانید با مطالعه در گفتار واندیشه پان ایرانیسم به آگاهی بیشتری برسید.اصولا سلطنت از سلطه گرفته شده و در فرهنگ ایرانی جایگاهی ندارد وپان ایرانیسم هم هیچگاه کردار سلطه گرایان را تائید نکرده وبا آن به شدت مبارزه کرده.امیدوارم که همه ما به آگاهی بیشتری نسبت به فرهنگمان برسیم.پاینده ایران

 • 9.    یاشار  |  ژانویه 8th, 2008 at 7:54 ب.ظ

  خدا حافظ !!!پاینده ایران

 • 10.    بچه پارس  |  ژانویه 8th, 2008 at 7:58 ب.ظ

  یاشار عزیز چه عرض کنم؟؟هرچند به فرموده ملی گرایی ربطی به سلطنت طلبی ندارد.ولی فرموده ای( باید منتظر مطالب ضد پان ایرانیستی من باشید.)دست خوش ؟؟

 • 11.    رامین ناصح  |  ژانویه 8th, 2008 at 8:40 ب.ظ

  محکومیت آقای عابدینی را به یک سال حبس محکوم میکنیم و خواستار پایان دادن به برخورد با روزنامه نگاران (با هر گونه طرز فکر و مرامی) هستیم.

 • 12.    تیرداد بنکدار  |  ژانویه 8th, 2008 at 8:42 ب.ظ

  درودتمام کسانی که من را میشناسند میدانند که من جمهوریخواهم و در عین حال مدافع برنامه های نوسازی دوران رضاشاه.من نمی دانم چه کسی گفته است که ملیگرایی ایرانی الزامن شکل خاصی دارد؟ پیشنهاد من به دوستی که با نام یاشار کامنت گذاشته است این میباشد که در شرایط خطیر امروز که از همه سو مورد هجوم بدخواهان ایران واقع شده ایم، از دامن زدن به شکافهای تاریخی و تضادهای فکری بپرهیزد.پاینده ایران.

 • 13.    بچه پارس  |  ژانویه 8th, 2008 at 11:02 ب.ظ

  با درود با خبری با عنوان مقامات عربستان: فقط خليج فارس در خدمتیم

 • 14.    مهدی صالحی  |  ژانویه 8th, 2008 at 11:39 ب.ظ

  با درود و سلام بسیاربسیار عالی بله:کجا بادزد بیرونی در افتیم چو دزد خانه را بالا نشاندیمشود مردمی کیش و آئین ما نگیرد خرد خرده بر دین ما بیاریم آن آب رفته به جوی مگر زآن بیابیم باز آبروی هر کسی کو دور ماند ازاصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش روزگاری افتخاری داشتیم سرزمین برقراری داشتیمسرزمین کوروش و اقلیم پارس با زبان خالص و شیرین فارس تا که روزی با عربها جنگ شد ریشه اسلام در فرهنگ شد گرمی آتشکده از یاد رفت قدرت ایرانیان بر باد رفت ای اهورایی زبان را بسته ای از چه با اهریمنان بنشسته ای سنت و فرهنگ نابودی گزید با به لعنت کردن شمر و یزید…تا که باشد وضع ایران این چنین کی ببوسم تربت ایران زمین؟ روز خوش را چشم ایرانی ندید بلکه روزی رستمی آید پدیدمهدی از خوزستان

 • 15.    مرداویچ  |  ژانویه 9th, 2008 at 12:21 ق.ظ

  گرامی باد سالروز آزادسازی زن ایرانی از کفن سیاه به دست رضاشاه بزرگ.

 • 16.    بچه پارس  |  ژانویه 9th, 2008 at 6:55 ب.ظ

  درود برشما با یه مطلب جدید در خدمتیم ، یادتون نره ؛ حتما سر بزید؟؟بچه پارس هرروز با یک مطلب جدیدبه ایران فکر کنیم همه به ایران فکر کنیم

 • 17.    مهدي رفعتي  |  ژانویه 9th, 2008 at 7:06 ب.ظ

  با درودبيانيه ي مهمي توسط يكي از روزنامه نگاران به دستم رسيد كه آن را در تارنگار آينده روشن قرار دادم. از شما دوست عزيز خواهشمندم بنا بر وظيفه ملي و ميهني خود متن اين بيانيه را مطالعه و در صورت امكان آن را در اختيار دوستان وآشنايان خود قرار دهيد.با سپاسمهدي رفعتي

 • 18.    هوادار  |  ژانویه 9th, 2008 at 7:21 ب.ظ

  یاشار خان نیومده می خوای پیاده بشی خوش گلدی رفیق.تو جمع میهن پرستان افراد بی ادب و هتاک جایی ندارند.

 • 19.    مریم  |  ژانویه 9th, 2008 at 9:13 ب.ظ

  درودبرشما17دی ماه راگرامی می داریم وبرترین درودهارابه روح پرفتوح رضاشاه کبیرپدرایران نوین واحیاگرزنان ایرانی می فرستیم.پاینده باشیدشما.مفتخرم که درلیست پیوندهایم حضوردارید.پاینده ایران.

 • 20.    مرتضی  |  ژانویه 10th, 2008 at 7:30 ب.ظ

  شهن شاهان جان و دلم از عشق تو تازه تر باداروشن تر از نور زمینی….در علم و دین ثرور مایی…باشد زنان را آزادی از توایران زمین را آبادی از تودرود بر توبه خلوت خانه ی دل منهم بیا….

 • 21.    مهدي رفعتي  |  ژانویه 10th, 2008 at 9:23 ب.ظ

  با درودفكر مي كنم اين “كشف حجاب” براي مردم هنوز مبهم است و اين هم به دليل تحريفي است كه در تاريخ صورت گرفته است. من با عملكرد شاه و پدرش مخالفم ولي منصفانه مي گويم كه هيچ حكومتي به مانند پهلوي به حقوق زنان توجه نكرد و در زماني كه مرتجعان فرهنگي زنان را برده هاي خود قلمداد مي كردند اين حكومت پهلوي بود كه حقوق مترقي زنان را در قالب ماده هاي قانوني گنجاندپيروز باشيد

 • 22.    شرمنامه شاملو  |  ژانویه 11th, 2008 at 3:44 ق.ظ

  افشاگریهای جدیدی درراه است. نظرات خود را در پیامگاه (کامنت) بگذارید.

 • 23.    علیرضا  |  ژانویه 11th, 2008 at 4:04 ق.ظ

  درود بر شما.برای رضا شاه احترام زیادی قائل هستم و معتقدم اگه رضا شاه نبود الان ایران دسته کمی از پاکستان و افغانستان نداشت.اما از این کارش متعجب هستم. ایرانی جماعت ثابت کرده که چیزی را با زور نمی پذیره اما بر عکس ایرانیها ادمهایی هستند که خیلی خوب اسیر وعده و عید می شوند خیلی ها تونستند با همین وعده وعید ها از مردم ایران سواری بگیرند اخرین نمونش خمینی که با وعده برق و گار مفتی( همین الان که می نویسم بخشهایی زیادی از ایران گاز قطع هست) توانست مردم را فریب بده.رضا شاه نباید ان گونه با مردم رفتار می کرد به هرحال در ان زمان مردم بی سواد و خرافی ایران غیرت و مردانگی را در پوشش زنانشان می دیدند.

 • 24.    علیرضا  |  ژانویه 11th, 2008 at 4:13 ق.ظ

  در مورد تجزیه طلبی به خصوص خوزستان من احساس می کنم شما بیش از حد به ان دامن می زنید.اول اینکه در خوزستان عربها انچنان زیاد نیستند و من با خیلی از دوستان خوزستانیم که صحبت می کنم تمام انها علت اصلی عدم رشد اهواز را عربها می دانند.دوم من در اصفهان زندگی میکنم جایی که به جرات تا 40% جمعیتش راخوزستانیها تشکیل می دهند همه ی انها به شدت میهن پرست هستند و به شدت به ایران تعصب دارند.

 • 25.    بچه پارس  |  ژانویه 11th, 2008 at 8:31 ب.ظ

  فرقه گرایان ، از هویت طلبی تا خشونت طلبیمطلبی جدید در وبلاگ بچه پارس

 • 26.    پوپی  |  ژانویه 12th, 2008 at 12:45 ق.ظ

  ولایت یعنی چی ؟ از اونجایی که کارمند دفتر اسناد بودم و حمل بر خود ستایی نباشه از معنی کلمات هم چیزی سرم میشه اینو می دونم که زمانی به ولی احتیاج بود که طرف یا سنش زیر ۱۸ سال بود یا اینکه دیوونه بود یعنی سلامت عقلانی نداشت . با قبول ولی اونم از نوع فقیه ش ما خودمون قبول می کنیم یا زیر ۱۸ سال هستیم یا جنون داریم . غیر از اینه ؟ ؟ با این مطلب آپ هستم نظر یادت نره

 • 27.    کیان زاد  |  ژانویه 12th, 2008 at 2:10 ب.ظ

  درود بر شماسپاس از یادآوری تاریخی شما سرور مزدکمتاسفانه فضای سیاسی به شکلی در آمده است که همه می خواهند با واژگان بازی کنند و از این طرف و آن طرف به سخنوری بپردازند……..به فردای روشن و ایران بزرگ اندیشیدن ظرفیتی بسیار بالا می خواهد و هنوز دوستان به مرز دموکراسی قدمی ننهاده اند.=/= پاینده ایران

 • 28.    شاهین فراز دوست  |  ژانویه 12th, 2008 at 2:36 ب.ظ

  مهم ایران است که بماند،ما نفهمیدیم جناب یاشارشاهنشاهی ایران با ملی گرایی چه دشمنی دارد تاریخ پادشاهان بزرگ ایران همگی نشان از آن دارد که آن ها تا حد جنون به ناسیونالیسم و نیاخاک عشق می ورزیدند و بسیار دیده شده که بسیار از شهنشاهان ایران از درد ایران و ستمی که بر ایرانیان رفته تحمل داغ دیده را از دسته داده و در غم ایران زندگانی را بدرود گفتند پادشاهانی همچون انوشهروان محمدرضا شاه شاهنشاه ایران که در غم ایران چشم از جهان فرو بست. تاریخ را بخوان دوست عزیز اموزگار خوبی است نهضت مقاومت ملی ایران (پان ایرانیسم)در طول تاریخ خود را نگهبان آیین های ملی، شاهنشاهی ایران زمین و در فش شاهنشاهی دانسته و در این راه چه گذشت ها و فداکاری ها که از این پیروان طریقت ایزدی و راویان فرهنگ ایرانی در دل تاریخ بسیار به جا مانده است نام آن ها و نیز نگهبانان درخت تناور شاهنشاهی در ایران زمین هرگز از دل ها و ضمیر ناخودگاه ملت ایران نخواهد رفت و زدوده نخواهد شد.چقدر خوب سرور کاوه اهوازی فلسفه ی شاهنشاهی را در چند خط و به کوتاهی بیان کرد ای کاش جناب یاشار بیشتر تامل می کرد و شروع به خود زنی یعنی همدیگر و هم اندیشان خود را مورد نکوهش قرار دادن نمی کرد که بی گمان از چنین تفرقه هایی تنها همان تجزیه طلبانی که شما به این خوبی و با شهادت تمام با آن ها مبارزه می کنید خشنود و دلشاد خواهند گشت. پاینده ایران

 • 29.    مزدك (مديرتارنما) به ياشار  |  ژانویه 12th, 2008 at 3:56 ب.ظ

  با دورد و به پاینده ایران ايراناز سرور کاوه گرامی سپاسگذارم که مورد بجایی را یاد آور گردید و اما جناب یاشار..1. اکنون که درج دیدگاه ها در این تارنما بدون تایید مدیریت و آزاد است دست کم انتظار داشتم خیلی منطقی و با دلیل مخالفت خود را با این نوشتار بیان کنید. کجای این نوشتار دارای ایراد است آیا سخن گفتن از یک واقعیت تاریخی که به دگرگون شدن فضای ایران انجامید این اندازه برای شما که رژیم پهلوی را نمی پسندید دردآور است.اصولا یارکرد از رضاشاه بزرگ سازنده ایران نوین چه ربطی به پان ایرانیست دارد که شما اینگونه موضع گیری کرده اید.سنجه (معیار)برای ما خدمت به ایران و ایرانی است. اگر شما دیدگاهی دیگر دارید بفرمایید در این جا ذکر کنید تا همگان بخوانند.افرادی که منطق نداشته وتوانایی پاسخ گویی ندارند دچار هیجانات زودگذر هستند و اینگونه با بی ادبی سخن می گویند!کمی بیشتر در تاریخ پژوهش کنید و نیزبیشتر در باره پان ایرانیست بدانید تا خدای نکرده یک میهن پرست را به اتهامات واهی متهم نکنید.شما در مقامی نیستید که به من دستور دهید در این پایگاه چه بنویسم و چه ننویسم. و من نیز این اجازه را به شما نمیدهم که به من ناسزا بگویید.یاشار گرامی خشم خود را برای دشمنان نگه دارید نه برای کسی که در زندگی جز به ایران نمی اندیشد2.اگر مشکل شما با خاندان پهلوی و اصولا سیستم شاهنشاهی است در روزی که رای خود را به صندوق خواهید انداخت به جمهوری رای دهید.3.در این هنگامه تلاش کنید بر روی اشتراکات (مبارزه با قوم گراها و جدایی خواهان و به خطر اندازان تمامیت ارضی) تکیه کنید تا برخی تفاوت دیدگاه ها به جدل های بی سرانجام نیانجامد. به امید ایرانی آباد وآزاد در سایه حکمیت ملیپاینده ایران

 • 30.    کاوه اهوازی  |  ژانویه 12th, 2008 at 5:39 ب.ظ

  پاینده ایراندرود برهمه سرورانعلیرضا از اصفهان نظرشان این است که به تجزیه طلبی عربها دامن زده می شود.سرور گرامی شما که خود می گوییید که در اصفهان زندگی می کند پس چطور احساس می کنید که دامن زده می شود؟ باید در اینجا باشید وببینید که ما چه وضعی داریم!باید چند روزی در اهواز باشیدکه متوجه بشوید که گروهی متاسفانه زیاد از خواهران وبرادران عرب ما چگونه می اندیشند!جالب است که خط دهندگان به این جماعت همیشه این موضوع رادامن میزنندکه همه سرمایه های خوزستان واهواز به اصفهان فرستاده وآنجارا آباد کرده!شما که می گوئید بیشتر دوستانتان خوزستانی هستند آیا درمیان آنان عرب هم وجود دارد؟متاسفانه گناه همه اینها به گردن حکومت 28ساله اسلامی است که اجازه به اندیشه ملی ومطرح شدن آن نداده وراه برای اندیشه های ضد ایرانی باز شده وگروهی از هممیهنان مارا آلوده به خود کرده.پاینده ایران

 • 31.    امیرحیسن  |  ژانویه 13th, 2008 at 12:00 ق.ظ

  با درود.به نظر من نیز که با ادبیات یاشار و امضای مخصوص او آشنایی دارم ، این یاشار جعلی است چرا که تا به حال یاشار به ” بجه پارس ” نگفته بود که اسمش را عوض کند یا همیشه امضای مخصوص خود را داشت یا …. اما به هر حال :1 _ میهن پرستی ربطی به سلطنت طلبی نداره.2 _ عمل رضا خان در مسئله کشف حجاب نکوهیده و قابل ستایش نیست. ما به دنبال آزادی و احترام به عقاید هستیم. همه نوع عقیده مذهبی. کسی حق ندارد حجاب را از سر کسی بردارد و یا به زور بر سر کسی حجاب بگذارد.3 _ برگشت به سلطنت برگشت به عقب بزرگی است. ما به دنبال دموکراسی هستیم.پاینده ایران و ایرانی.

 • 32.    کاوه اهوازی  |  ژانویه 14th, 2008 at 7:13 ب.ظ

  پاینده ایراندرودبر امیرحسین ودیگر سرورانمیهن پرستان وبه ویژه اندیشه شکوهمند پان ایرانیسم به سلطنت هیچ اعتقادی ندارد بلکه به شاهنشاهی نژاد ایرانی می اندیشد ودر این راه در 6دهه گذشته گام برداشته.شاهنشاهی نژاد ایرانی همان است که در 2500سال پیش کوروش بزرگ به بابل لشکر کشید وآنجا را بدون خونریزی آزاد کرد.انگیزه آن بزرگمرد ایرانی گسترش دادگری وآزادکردن مردم بابل ویهودیان دربند حاکم آنجا بود واینگونه کارها در جهان امروز هم کمتر ویا دیده نمی شود.پس اگر سخن از شاهنشاهی می شود گسترش دلدگری وفرهنگ ودانش است که ریشه در نژاد ایرانیان داردوبرعکس دیدگاه شما این برگشت به عقب نیست بهتر است منشور آزادی کوروش بزرگ را بخوانیم تا همه ماها متوجه باشیم که گول شعارهای امروزی را نخوریم در 28سال پیش هم از دروغها زیاد شنیدیم.شاهنشاهان ایران در دوران باستان هیچگاه سلطان نامیده نشدند چون سلطنت از سلطه گرفته شده واین سلاطین بی عرضه صفوی وقاجار عنوان سلطان را یدک می کشیدند.بنابراین هرکسی که بتواند خدمتی به کشور وملت خود ودیگران انجام دهد لایق عنوان شاهنشاه می باشد.پاینده ایران

 • 33.    علیزاد  |  ژوئن 21st, 2014 at 4:50 ق.ظ

  من هم در بچگی مثل شما نپخته و ضایع بودم و رضاخان بیسواد رو پخی حساب می‌کردم ولی با مطالعات و تجربیات بیشتر متوجه شدم اون هم مثل خمینی مارمولکی بود که دایناسور شد
  کشف حجاب که هیچ کشف شرت و کورست هم نمیتونه همه‌ی زنان را دربر بگیره
  اینجا جمعی از بی‌غیرتان را می‌بینم. بگم دیوث هستید که عربی گفتم بگم قرمساق هستید باز ترکی هست. میدونید چرا در فارسی این واژه‌ها برابر نداره؟ چون چنین پدیده‌ای در سرزمین پارسایان نبوده و یک مشت حرامزاده وارد کشور کردند
  حرامزاده‌هایی که حالا سنگ وطن به سینه میزنند و موقع جنگ در کونشون رو میگرند و فرار

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها