باز هم خلیج همیشه فارس و گوگل

فوریه 19, 2008

پاینده ایران

گوگل ارت(Google Earth) عبارت «خلیج عربی» را در کنار نام «خلیج فارس» اضافه کرد!

 

تبریز نیوز:سرویس جهان:رادیو زمانه – پژمان اکبرزاده: گوگل ارت (Google Earth) درتازه‌ترین نسخه‌ي خود، عبارت «خلیج عربی» را در کنار نام «خلیج فارس» اضافه کردهاست.
در تصاویر ماهواره‌ای «گوگل ارت»، پیش‌تر تنها عنوان «خلیج فارس» به کار برده می‌شد ولی در زمان بزرگ ‌نمایی تصویر منطقه، گهگاه این عبارت به «خلیج» تغییر پیدامی‌کرد. کاربرد تصاویر ماهواره‌ای «گوگل ارت» اخیراً در فعالیت‌های پژوهشی و رسانه‌های جهانی، گسترش فراوانی یافته است.در پی اضافه شدن نام «خلیج عربی» در کنار «خلیج فارس»، درتارنمای تبادل نظر کاربران گوگل ارت، این اقدام، به بحث‌های زیادی دامن زده است.
در حال حاضر، در گوگل ارت، چنانچه ماوس رایانه روی عبارت «خلیج عربی» قرار گیرد،گه گاه پنجره‌ای باز می‌شود که در آن نوشته شده: “در ایران و بیشتر دنیا به عنوان“خلیج فارس” شناخته می‌شود ولی به عنوان “خلیج عربی” هم شناخته شده است و برخیمنابع نیز آن‌ را “خلیج” می‌نامند.“.
تصمیم تازه‌ي «گوگل ارت» هنوز واکنش رسمی نهادهای دولتی یا مستقل ایرانی را درپی نداشته است.
از بابت قرار دادن عبارت «خلیج عربی» در کنار نام «خلیج فارس»، اقدام کمابیش مشابهی از سوی سازمان نشنال جئوگرافیک در اطلس سال 2004 این سازمان صورت گرفت. نشنال جئوگرافیک، دلیل اضافه کردن این نام در کنار عنوان تاریخی «خلیج فارس» را “مصطلح شدن”آن عنوان کرد. این حرکت در پی واکنش ایرانیان مهاجر و در پی آن ها، واکنش مقام‌های رسمی ایران، به حذف نام «خلیج عربی» از نسخه اینترنتی اطلس منتهی شد ولی نشنال جئوگرافیک در نقشه‌ي اینترنتی منطقه، یادداشتی با این مضمون اضافه کرد:”نام تاریخی و متداول ‌تراین آب راه، خلیج فارس است با این حال برخی آنرا خلیج عربی می نامند”.
سازمـان ملل متحـد در دوبیانیـه،نام “خلیـج فـارس” (Persian Gulf) را به عنوان تنها نام رسمی این آب راه اعلام کرده است. در خارج از ایران نیز، یک انجمن غیردولتی اینترنتی با عنوانPersian Gulf Onlineبه کوشش برای حفظ نام تاریخی این آب راه مشغول است.
به اميد ايراني آباد و آزاد در سايه حاكميت ملي
پاينده ايران

Entry Filed under: Uncategorized. .1 دیدگاه Add your own

  • 1.    بچه پارس  |  فوریه 20th, 2008 at 1:41 ق.ظ

    با درودنگاهی متفاوت به پانترکیسم در وبلاگ بچه پارس

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها