بازگشت شیرو خورشید

تیر ۶, ۱۳۸۶

پاینده ایران

شیرو خورشید

ولی‌الله خلیلی پشت انبوهی از کتاب‌های خطی در کتابخانه مجلس نشسته، ۵۳ سال است که در کتابخانه مجلس کار می‌کند و سال‌ها رئیس کتابخانه بوده. مردی است با ریش و سبیل سفید بلند، قدی خم شده که همه او را استاد صدا می‌کنند.
بریده، بریده و آرام حرف می زند؟

خواهش کردیم و آنها هم مجسمه را به همان حال رها کردند.حتی یک مجسمه فرشته هم در وسط حیاط است که ماری به دست دارد فکر می‌کردم آن را هم خراب می‌کنند اما خوشبختانه آسیبی به آن وارد نشد و بعد‌ها هم مجسمه رنگ زده شد و مورد لطف قرار گرفت. اما هیچ وقت دیگر به مجسمه‌های شیروخورشید توجه نشد. مجسمه‌های رها شده شیر و خورشید در کنار سردر بعد از چندی به اداره اموال مجلس منتقل شدند.

حائری می‌گوید:

اما مجسمه‌های رها شده بار دیگر پنج سال پیش و همزمان با بازسازی ساختمان مشروطه مجلس بهارستان برای ساختمان تشریفات از اداره اموال بیرون آمد و توسط کارشناسانی که در ساختمان کار می‌کردند مرمت شد.

 کارشناس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس است می‌گوید:

او این روزها به فکر پیدا کردن خورشیدهایی است که پیش از این بر دوش مجسمه‌های شیر وصل بوده است. شیرهایی که امروز بر پشت خود خورشید ندارند اما هر روز چند ساعتی زیر نور خورشید آفتاب می‌خورند. شیرهایی که با دو شمشیر در دست پشت به میدان بهارستان روی زمین و بریک پایه فلزی در حیاط مجلس نشسته‌اند.از کنار خیابان نمی‌توان آنها را دید. باید از کنار نرده‌های مجلس و ورودی عبور کرد تا متوجه آنها شد.

این مجسمه‌ها ۹۹ سال پیش به نشانه قدرت و نگهبانی در بالای سردرجای گرفتند و نمایندگان هر روز بعد از عبور از زیر آنها وارد مجلس می‌شدند. مجسمه‌هایی که در سال‌های ورودی مجلس وقایع مختلفی را دیده‌اند و در به توپ‌بستن مجلس آسیبی ندیدند و لیاخوف روسی نتوانست به آنها آسیبی بزند.

مجسمه‌های شیروخورشید مجلس امروز ۲۸ سال و سه ماه و۱۰ روز است که در انتظار زمانی هستند تا بار دیگر بر سردر ورودی مجلس بهارستان جای گیرند.رئیس مجلس شورای اسلامی گفته اگر مردم بخواهند، بار دیگر مجسمه‌ها در جای خود قرار می‌گیرند.

او گفته قرار شد رسانه‌‏ها در این خصوص کمک کنند و نظرسنجی انجام دهند که آیا بالارفتن شیرها بر سردر مجلس از نظر افکار عمومی جامعه نوعی احیای شعار سال‌‏های قبل از انقلاب محسوب نمی‌‏شود. اگر این تلقی ایجاد نمی‌‏شود، ما نیز مشکلی نداریم.

تلقی‌ای که رئیس مجلس از آن صحبت می‌کند مربوط به ارتباط این شیرها با سلطنت است. حداد بعد از پایین آمدن مجسمه‌های شیروخورشید تاکنون رسمی‌ترین مقام کشور است که در مورد برگرداندن شیروخورشید به سردر مجلس صحبت کرده اما پیش از این هم تلاش‌هایی برای بالا بردن مجسمه‌ها صورت گرفته بود.
در زمان مجلس ششم به پیشنهاد سازمان اداری مجلس تحقیقی در مورد پیشینه شیر و خورشید انجام و گزارشی هم تهیه شد؛ گ

Entry Filed under: Uncategorized. .No Comments yet Add your own

 • 1.    محمد کریمی  |  تیر ۶ام, ۱۳۸۶ at ۷:۲۸ ق.ظ

  سلام. وبلاگ وزینی داریدوبلاگ “حرف حساب من” با یادداشت “لشگر شکست خورده” به روز شد. محمد کریمی شما دوست فرهیخته برای مطالعه و ارائه نظراتتان دعوت می کند.پیروز باشید.

 • 2.    مامانم اینها  |  تیر ۶ام, ۱۳۸۶ at ۵:۰۰ ب.ظ

  سلام به همگی.احمدرضا بهارلو را که میشناسید؟ مجری شبکه آمریکا VOA. دیشب شهرام همایون مدیر کانال یک و داور مدیر شبکه رنگارنگ اعلام کردند بهارلو ایدز گرفته. جالب تر اینکه برنامه شباهنگ شبکه آمریکا هم به بررسی ایدز و مسائل مربوط به آن پرداخته بود. حالافهمیدم چرا بهارلو نزدیک یک ماه است جلوی دوربین نیامده و برنامه ای اجرا نکرده. ما نفهمیدم اینها در شبکه آمریکا مشغول مبارزه هستند یا … . آخه ظاهرا ایدز بهارلو به دلیل ارتباطات تنگاتنگ! با برخی مجریان زن شبکه بوده

 • 3.    الهام  |  تیر ۶ام, ۱۳۸۶ at ۷:۰۸ ب.ظ

  درود گرامیبا سپاس از شما…راستش این داستانرا که در روزنامه ی هم میهن به اون اشاره شدهد نمی تونه فلسفه ی درستی از قرار دادن شیر بر پرچم یک کشور باشه و نیست …. گاهی تحلیل های کوته بینانه چون نه تنها داع نیست که ….مرز های اسطوره در زندگی ایرانیان از حقیقت اون قدرها فاصله نداره به شرطی که ما اسطوره ها رو به بازی نگیریم …به امید بازگشت شیر و خورشید ای مهر بر پرچم ایرانمهر افزونپاینده ایران

 • 4.    الهام  |  تیر ۶ام, ۱۳۸۶ at ۷:۱۰ ب.ظ

  راستی بهتر نیست به آدم های احمقی که اسمشون نشان شخصیتشونه ( مامانم اینا) حتی حق نظر دادن ندین…این آدمای مشکل دار بهتره نظرتاشونو جلوی آینه برای خودشون بخونن

 • 5.    دارا  |  تیر ۶ام, ۱۳۸۶ at ۹:۲۰ ب.ظ

  درود نشان شیر و خورشید نشان ابهت و اقتدار ایرانیان است .پاینده ایران و ایرانی

 • 6.    ساناز  |  تیر ۶ام, ۱۳۸۶ at ۱۰:۵۹ ب.ظ

  البته داستان شیر و حورشید ایران بسیار جالب تر از این حرف هاست . در آیین میتراییسم باید ۷ مرحله طی می شد تا رهرو به مقام پیر می رسید این همان ۷ مرحله عشق (مهر) = آیین مهر است . پس از عبور از هر مرحله رهرو باید غسل می کرد به جز مقام ۴ و ۶ که مقام های شیر و خورشید و مربوط به مقام های آتش بودند و خود پاک کننده بودند برای همین از آن موقع همیشه دو علامت شیر و خورشید مقدس بودند ……….. دوست عزیز نمی دانی وقتی می بینم هموطنی از خوزستان این چنین آگاهانه برای هویت ایران تلاش می کند چقدر خوشحال می شوم چند روز پیش هم در کرمان بودم آنجا هم با هموطنان غیور ملاقات داشتم ……بی صبرانه در انتظار دیدارت هستم …بی صبرانه در انتظار آبادی ایران و بیش از همه خوزستان سرافراز هستم …..درود بر تو و درود بر خوزستان گهواره تمدن…به تو پیوند زدم

 • 7.    ساناز  |  تیر ۶ام, ۱۳۸۶ at ۱۱:۲۴ ب.ظ

  گزارش تصویری از آتش خشم ملت در وب لاگ من

 • 8.    مزدک  |  تیر ۷ام, ۱۳۸۶ at ۳:۱۶ ق.ظ

  درود بر هممه ی شما

 • 9.    مزدک  |  تیر ۷ام, ۱۳۸۶ at ۳:۴۰ ق.ظ

  پاینده ایرانالهام گرامی من هم با نتیجه ی نظر سنجی مجلسیان موافق نیستم و متعجب هم شدم(!!!)در واقع قصد آنان خرافاتی دانستن و مخدوش کردن پیشینه ی تاریخی این نشان ملی است و بس و نتیجه ی بدست آمده شان از کدام منبع بوده من هم نمی دانم .به اظهار نظر افرادی که یاوه سرایی می کنند اهمیتی ندهید که اینان فقط خود را خسته می کنند و در کار ما خللی ایجاد نمی شود.ساناز مهربان از روشنگری که در باره شیر و خورشید کردید و همچنین احساسات پاکتان سپاسگذارم.آینده از آن فرزندان ایران زمین است.پاینده ایران

 • 10.    محسن به مامانم اینا  |  تیر ۷ام, ۱۳۸۶ at ۴:۳۵ ق.ظ

  موظب مامانت اینا باش چون ممکنه ایدز بگیره. بهارلو خودش حواسش هست که جلوگیری کنه،توی کثافت هنوز بلد نیستی چه جوری نزدیکی کنی عرب کثیف.

 • 11.    کیا  |  تیر ۸ام, ۱۳۸۶ at ۶:۴۱ ق.ظ

  آقا دمتون گرم که ۴ نفر مثل شما هنوز ایرانی هستن. خبر خوشحال کننده ایه. کاشکی یه روز شیرو خورشید دوباره روی ژرچم ایران برگرده جای این الله.زنده باد ایران

 • 12.    یبوک  |  تیر ۹ام, ۱۳۸۶ at ۱۰:۴۷ ق.ظ

  اولا- از کی تابحال شما ضدانقلابیون و مخالفان سرسخت نظام با شورای نگهبان و همچنین چماقداران میثاق که در هجوم به دانشگاه تبریز و مجروح کردن دانشجویان مشارکت فعال داشته اند هم کاسه شده اید! ثانیا- گوه خوری مردم آذربایجان و نماینده نستوه ودلاور آن به شما اراذل و اوباش نیامده.شما تنبان خود و خوزستان را محکم نگهدارید تا طمعکاران آنرا به یغما نبرند آذربایجان پیشکش ! این دیار خود غیور مردانی مانند ستارخان و باقرخان و اعلمی ها دارد که هم از خود دفاع نماید و هم در روز مبادا به مدد خوزستان و سایر نقاط ایران بیاید تا از ایران جدا نشود. ما تجزیه طلب نداریم و اگر هم باشد مانند شما پخی نیستند که تاثیر گذار باشند.چند نفری هم که در خارج بکمک سرویس های اطلاعاتی بیگانگان هارت و پورت میکنند اگر کوچکترین تاثیری در چند نفر بگذارند ناشی از برخوردهای غلط شعبان بی مخ هایی مانند چماقداران شاغل در نشریه کم تیراژ و غیر قابل اعتنای میثاق است.پس دست از این جو سازی های احمقانه علیه آقای اعلمی و مردم آذربایجان بردارید.

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی