بازگشت شیرو خورشید

ژوئن 27, 2007

پاینده ایران

شیرو خورشید

ولی‌الله خلیلی پشت انبوهی از كتاب‌های خطی در كتابخانه مجلس نشسته، 53 سال است كه در كتابخانه مجلس كار می‌كند و سال‌ها رئیس كتابخانه بوده. مردی است با ریش و سبیل سفید بلند، قدی خم شده كه همه او را استاد صدا می‌كنند.
بریده، بریده و آرام حرف می زند؟

خواهش كردیم و آنها هم مجسمه را به همان حال رها كردند.حتی یك مجسمه فرشته هم در وسط حیاط است كه ماری به دست دارد فكر می‌كردم آن را هم خراب می‌كنند اما خوشبختانه آسیبی به آن وارد نشد و بعد‌ها هم مجسمه رنگ زده شد و مورد لطف قرار گرفت. اما هیچ وقت دیگر به مجسمه‌های شیروخورشید توجه نشد. مجسمه‌های رها شده شیر و خورشید در كنار سردر بعد از چندی به اداره اموال مجلس منتقل شدند.

حائری می‌گوید:

اما مجسمه‌های رها شده بار دیگر پنج سال پیش و همزمان با بازسازی ساختمان مشروطه مجلس بهارستان برای ساختمان تشریفات از اداره اموال بیرون آمد و توسط كارشناسانی كه در ساختمان كار می‌كردند مرمت شد.

 كارشناس كتابخانه و مركز اسناد مجلس است می‌گوید:

او این روزها به فكر پیدا كردن خورشیدهایی است كه پیش از این بر دوش مجسمه‌های شیر وصل بوده است. شیرهایی كه امروز بر پشت خود خورشید ندارند اما هر روز چند ساعتی زیر نور خورشید آفتاب می‌خورند. شیرهایی كه با دو شمشیر در دست پشت به میدان بهارستان روی زمین و بریك پایه فلزی در حیاط مجلس نشسته‌اند.از كنار خیابان نمی‌توان آنها را دید. باید از كنار نرده‌های مجلس و ورودی عبور كرد تا متوجه آنها شد.

این مجسمه‌ها 99 سال پیش به نشانه قدرت و نگهبانی در بالای سردرجای گرفتند و نمایندگان هر روز بعد از عبور از زیر آنها وارد مجلس می‌شدند. مجسمه‌هایی كه در سال‌های ورودی مجلس وقایع مختلفی را دیده‌اند و در به توپ‌بستن مجلس آسیبی ندیدند و لیاخوف روسی نتوانست به آنها آسیبی بزند.

مجسمه‌های شیروخورشید مجلس امروز 28 سال و سه ماه و10 روز است كه در انتظار زمانی هستند تا بار دیگر بر سردر ورودی مجلس بهارستان جای گیرند.رئیس مجلس شورای اسلامی گفته اگر مردم بخواهند، بار دیگر مجسمه‌ها در جای خود قرار می‌گیرند.

او گفته قرار شد رسانه‌‏ها در این خصوص كمك كنند و نظرسنجی انجام دهند كه آیا بالارفتن شیرها بر سردر مجلس از نظر افكار عمومی جامعه نوعی احیای شعار سال‌‏های قبل از انقلاب محسوب نمی‌‏شود. اگر این تلقی ایجاد نمی‌‏شود، ما نیز مشكلی نداریم.

تلقی‌ای كه رئیس مجلس از آن صحبت می‌كند مربوط به ارتباط این شیرها با سلطنت است. حداد بعد از پایین آمدن مجسمه‌های شیروخورشید تاكنون رسمی‌ترین مقام كشور است كه در مورد برگرداندن شیروخورشید به سردر مجلس صحبت كرده اما پیش از این هم تلاش‌هایی برای بالا بردن مجسمه‌ها صورت گرفته بود.
در زمان مجلس ششم به پیشنهاد سازمان اداری مجلس تحقیقی در مورد پیشینه شیر و خورشید انجام و گزارشی هم تهیه شد؛ گ

Entry Filed under: Uncategorized. .No Comments yet Add your own

 • 1.    محمد کریمی  |  ژوئن 27th, 2007 at 7:28 ق.ظ

  سلام. وبلاگ وزینی داریدوبلاگ “حرف حساب من” با یادداشت “لشگر شکست خورده” به روز شد. محمد کریمی شما دوست فرهیخته برای مطالعه و ارائه نظراتتان دعوت می کند.پیروز باشید.

 • 2.    مامانم اینها  |  ژوئن 27th, 2007 at 5:00 ب.ظ

  سلام به همگی.احمدرضا بهارلو را که میشناسید؟ مجری شبکه آمریکا VOA. دیشب شهرام همایون مدیر کانال یک و داور مدیر شبکه رنگارنگ اعلام کردند بهارلو ایدز گرفته. جالب تر اینکه برنامه شباهنگ شبکه آمریکا هم به بررسی ایدز و مسائل مربوط به آن پرداخته بود. حالافهمیدم چرا بهارلو نزدیک یک ماه است جلوی دوربین نیامده و برنامه ای اجرا نکرده. ما نفهمیدم اینها در شبکه آمریکا مشغول مبارزه هستند یا … . آخه ظاهرا ایدز بهارلو به دلیل ارتباطات تنگاتنگ! با برخی مجریان زن شبکه بوده

 • 3.    الهام  |  ژوئن 27th, 2007 at 7:08 ب.ظ

  درود گرامیبا سپاس از شما…راستش این داستانرا که در روزنامه ی هم میهن به اون اشاره شدهد نمی تونه فلسفه ی درستی از قرار دادن شیر بر پرچم یک کشور باشه و نیست …. گاهی تحلیل های کوته بینانه چون نه تنها داع نیست که ….مرز های اسطوره در زندگی ایرانیان از حقیقت اون قدرها فاصله نداره به شرطی که ما اسطوره ها رو به بازی نگیریم …به امید بازگشت شیر و خورشید ای مهر بر پرچم ایرانمهر افزونپاینده ایران

 • 4.    الهام  |  ژوئن 27th, 2007 at 7:10 ب.ظ

  راستی بهتر نیست به آدم های احمقی که اسمشون نشان شخصیتشونه ( مامانم اینا) حتی حق نظر دادن ندین…این آدمای مشکل دار بهتره نظرتاشونو جلوی آینه برای خودشون بخونن

 • 5.    دارا  |  ژوئن 27th, 2007 at 9:20 ب.ظ

  درود نشان شیر و خورشید نشان ابهت و اقتدار ایرانیان است .پاینده ایران و ایرانی

 • 6.    ساناز  |  ژوئن 27th, 2007 at 10:59 ب.ظ

  البته داستان شیر و حورشید ایران بسیار جالب تر از این حرف هاست . در آیین میتراییسم باید 7 مرحله طی می شد تا رهرو به مقام پیر می رسید این همان 7 مرحله عشق (مهر) = آیین مهر است . پس از عبور از هر مرحله رهرو باید غسل می کرد به جز مقام 4 و 6 که مقام های شیر و خورشید و مربوط به مقام های آتش بودند و خود پاک کننده بودند برای همین از آن موقع همیشه دو علامت شیر و خورشید مقدس بودند ……….. دوست عزیز نمی دانی وقتی می بینم هموطنی از خوزستان این چنین آگاهانه برای هویت ایران تلاش می کند چقدر خوشحال می شوم چند روز پیش هم در کرمان بودم آنجا هم با هموطنان غیور ملاقات داشتم ……بی صبرانه در انتظار دیدارت هستم …بی صبرانه در انتظار آبادی ایران و بیش از همه خوزستان سرافراز هستم …..درود بر تو و درود بر خوزستان گهواره تمدن…به تو پیوند زدم

 • 7.    ساناز  |  ژوئن 27th, 2007 at 11:24 ب.ظ

  گزارش تصویری از آتش خشم ملت در وب لاگ من

 • 8.    مزدک  |  ژوئن 28th, 2007 at 3:16 ق.ظ

  درود بر هممه ی شما

 • 9.    مزدک  |  ژوئن 28th, 2007 at 3:40 ق.ظ

  پاینده ایرانالهام گرامی من هم با نتیجه ی نظر سنجی مجلسیان موافق نیستم و متعجب هم شدم(!!!)در واقع قصد آنان خرافاتی دانستن و مخدوش کردن پیشینه ی تاریخی این نشان ملی است و بس و نتیجه ی بدست آمده شان از کدام منبع بوده من هم نمی دانم .به اظهار نظر افرادی که یاوه سرایی می کنند اهمیتی ندهید که اینان فقط خود را خسته می کنند و در کار ما خللی ایجاد نمی شود.ساناز مهربان از روشنگری که در باره شیر و خورشید کردید و همچنین احساسات پاکتان سپاسگذارم.آینده از آن فرزندان ایران زمین است.پاینده ایران

 • 10.    محسن به مامانم اینا  |  ژوئن 28th, 2007 at 4:35 ق.ظ

  موظب مامانت اینا باش چون ممکنه ایدز بگیره. بهارلو خودش حواسش هست که جلوگیری کنه،توی کثافت هنوز بلد نیستی چه جوری نزدیکی کنی عرب کثیف.

 • 11.    کیا  |  ژوئن 29th, 2007 at 6:41 ق.ظ

  آقا دمتون گرم که 4 نفر مثل شما هنوز ایرانی هستن. خبر خوشحال کننده ایه. کاشکی یه روز شیرو خورشید دوباره روی ژرچم ایران برگرده جای این الله.زنده باد ایران

 • 12.    یبوک  |  ژوئن 30th, 2007 at 10:47 ق.ظ

  اولا- از کی تابحال شما ضدانقلابیون و مخالفان سرسخت نظام با شورای نگهبان و همچنین چماقداران میثاق که در هجوم به دانشگاه تبریز و مجروح کردن دانشجویان مشارکت فعال داشته اند هم کاسه شده اید! ثانیا- گوه خوری مردم آذربایجان و نماینده نستوه ودلاور آن به شما اراذل و اوباش نیامده.شما تنبان خود و خوزستان را محکم نگهدارید تا طمعکاران آنرا به یغما نبرند آذربایجان پیشکش ! این دیار خود غیور مردانی مانند ستارخان و باقرخان و اعلمی ها دارد که هم از خود دفاع نماید و هم در روز مبادا به مدد خوزستان و سایر نقاط ایران بیاید تا از ایران جدا نشود. ما تجزیه طلب نداریم و اگر هم باشد مانند شما پخی نیستند که تاثیر گذار باشند.چند نفری هم که در خارج بکمک سرویس های اطلاعاتی بیگانگان هارت و پورت میکنند اگر کوچکترین تاثیری در چند نفر بگذارند ناشی از برخوردهای غلط شعبان بی مخ هایی مانند چماقداران شاغل در نشریه کم تیراژ و غیر قابل اعتنای میثاق است.پس دست از این جو سازی های احمقانه علیه آقای اعلمی و مردم آذربایجان بردارید.

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها