سالی که نکوست از بهارش پیداست – باراک اوباما و مسأله حقوق بشر در ایران

مهر ۲۰, ۱۳۸۷

باراک اوباما و مسأله حقوق بشر در ایران

سرور دکتر حسن کیانزاد

دکتر کیانزاد

در خبرها آمده است که باراک اوباما کاندیدای ریاست جمهوری حزب دموکرات، آماده است در صورت پیروزی در انتخابات، بدون قید و شرط با سردمداران نظام حاکم در ایران وارد مذاکره شود و در این راستا، برقراری روابط دیپلوماتیک را، بهترین راه برای فشار بر رژیم ایران میداند. به نظر ایشان، دیپلوماسی «مستمرو  فعال» همراه با تحریم‌های شدید قادرند مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، شود. همچنین باراک اوباما می‌خواهد در صورت پیروزی در انتخابات، به ایران پیشنهاد کند که اگر از برنامه‌های هسته‌ای خود منصرف شود و از تروریسم دست بردارد، آمریکا از سرمایه‌گذاری های ‌خارجی در ایران پشتیبانی کرده و برای ایران امکان عضویت در سازمان جهانی تجارت را فراهم خواهد آورد. به گفته اوباما، اگر ایران به خواست او پاسخ مثبت ندهد و به «رفتار نگران‌کننده»ی خود ادامه دهد، از نظر اقتصادی ضرر خواهد کرد و خود را به انزوای سیاسی خواهد کشاند.
کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا آقای باراک اوباما که میلیونها آمریکایی ناراضی و روی برتافته از سیاست‌های کلی جرج بوش و بویژه جنگ درعراق، چشم امید به او بسته‌اند و همچنین بسیاری از دولتمردان در اروپا و مردمان‌اش، نابردبارانه در انتظار پیروزی‌ او روزشماری می‌کنند، باید که از منظر سیاست خارجی, در برخورد با یک چنین رویکردهای ساده‌نگرانه که از واقعیت‌های سیاسی روز بدور اند،  نگران پیامدهای ناسازوار آن در آینده، باشند. در این میان، رسانه‌های گروهی در رابطه‌ با بی‌تجربگی باراک اوباما در پهنه سیاست‌ خارجی ‌بسیار گفته‌ و نوشته‌اند و بهمین سبب هم، گزینش سناتور «بایدن» به عنوان معاون ریاست جمهوری که از دانش سیاسی و تجربه و آزمون سی ساله بویژه در عرصه سیاست خارجی، برخوردار است, به این خاطر بود که او این کاستی‌ و کم‌اگاهی ریاست جمهور احتمالی آمریکا را  کارشناسانه با ارایه نظر، برطرف کند. اما به نظر می‌رسد که این کارشناس امورسیاست خارجی, خود  در نگاه به راه حل های سیاسی مشکل گشا با آقای باراک اوباما همداستان و هم‌آهنگ باشد.  و یا اینکه اختیاریک چنین مواضعی تنها جنبه تبلیغی  انتخاباتی داشته برای جلب همه ی آن مردمی که از سیاست‌های دوران هشت ساله‌ ریاست جمهوری جرج بوش، بویژه, بحران در خاورمیانه و همچنین اوضاع نابسامان و از هم گسیخته ی اقتصادی به ستوه آمده‌اند, که ما امروز نه تنها در آمریکا، بلکه در اروپا هم شاهد آن می باشیم. با این پیشگفتار، می توان به گونه‌ی زیر به تحلیل رویکردهای بیان گردیده از سوی آقای باراک اوباما، که در فراز آوردیم، پرداخت:
الف – سناتور باراک اوباما باید که از کم و کیف مذاکرات پیگیر و جدی ی نه تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین (IAEA) بلکه دیگر نهادهای جهانی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحاد اروپا و تصمیمات گروه ۱+۵ و چهار قطعنامه تصویبی ی که تشدید تحریم‌های اقتصادی و دیگر توبیخ‌های سیاسی را تاکنون بهمراه داشته است، اگاهی داشته و بداند که تمامی آن گفت و شنودها با نمایندگان آن حکومت جابر و غاصب در ایران، فرایندی جز وقت‌گذرانی و سردرگمی، بهمراه نداشته است. زیرا که مافیای حاکم بر کشورما، یعنی ملایان و رئیس جمهور روان پریش و بی خرد و ناسزاگویش را نه با دیپلماسی «مستمر و فعال»، که به آن اشاره بردیم می توان سرعقل آورد و نه با تحریم‌های نیم‌بندی که حاکمیت غارتگر را از آنها باکی نیست، بلکه تنها عرصه زندگی را بر میلیونها مردم تنگدست و محروم جامعه ی ایران محدودتر کرده و به فقر و درماندگی فزاینده آنها بیشتر دامن می زند.
ب- سناتور باراک اوباما باید بگوید، چگونه میتوان با سردمداران تروریست و تروریست پرور حکومتی توتالیتر و فاشیست مذاکره کرد, که در سی سال گذشته بر مردم ایران خشن‌ترین استبداد مذهبی را تحمیل کرده و تمامی آزادیهای مندرج در منشور جهانی حقوق بشر  را  به نام مذهب و ولایت کاذب از سوی خدا, بربرانه لگدمال اباطیل و مُهملات قرون وسطایی خود کرده است. و همچنین چگونه او می خواهد بدون هرگونه «قید و شرطی» با آن حکومتگران افسارگسیخته, که در عرصه ی سیاست جهانی با تنش آفرینی پیگیر در خاورمیانه و پشتیبانی آشکار از گروههای تروریست اسلامیست و انکار بی شرمانه ی هولوکاست از سوی رئیس جمهور آن, که نابودی اسرائیل را هرروز لافزنانه به دور از عواقب سهمگین اش برزبان می آورد, به سخن بنشیند و از آنان بخواهد که از «برنامه ی اتمی» خود, دست بردارند؟    آن هم برنامه ای که, تنها تولید تسلیحات اتمی را آماج دارد برای باج گیری و پیش برد خواست های تنش آفرین و جنگ افروزانه در منطقه و جهان, که کمترین اش نابودی اسراییل را در پیش دارد و برپایی حکومت جهانی ی اسلامی بنا بر گفته ی رئیس جمهور هذیان گویش احمدی نژاد.
پ- آقای اوباما می‌خواهد در صورتیکه حکومتگران در ایران از برنامه‌ غنی سازی اورانیوم چشم بپوشند، از سرمایه‌گذاری‌ خارجی در ایران پشتیبانی کرده و امکان عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی را فراهم آورد. اما اگر ایران به خواست او پاسخ مثبت ندهد و به رفتار «نگران‌کننده» خود  ادامه دهد، از نظر اقتصادی ضرر خواهد کرد و خود را به انزوای سیاسی خواهد کشانید. با توجه به این سخنان به نظر می رسد که باراک اوباما,  که میلیونها مردم جهان و آمریکا به او به گونه‌ ی یک «مُصلح» و دادگستر و آزادیخواه چشم دوخته اند، چونان همگنانش در بستر سیاست ک
لان

Entry Filed under: Uncategorized. .No Comments yet Add your own

 • 1.    ×  |  مهر ۲۱ام, ۱۳۸۷ at ۳:۴۲ ب.ظ

  تازگی ها با خبر شدم زمان ۹۹ ساله قرارداد ترکمانچای به پایان رسیده. اگر اطلاعات خاصی دارید در اختیار ما قرار دهید

 • 2.    ایران نهاد  |  مهر ۲۱ام, ۱۳۸۷ at ۴:۳۵ ب.ظ

  درود بر پان ایرانیست های پر افتخارایالات متحده بزرگترین دشمن ایران بزرگ است.آخرین اقدامات ننگ آور آنها حمایت از پان ترکیسم و پان عربیسم و حمله به مناطق جنوبی پاکستان است.امریکا که همیشه در اندیشه سود خود است و البته من نیز از جهتی به آنها حق می دهم.پاینده ایران

 • 3.    عقاب ایران  |  مهر ۲۱ام, ۱۳۸۷ at ۷:۱۱ ب.ظ

  درود برشما دوست عزیز وبلاگ زیبایی داری خوشحال میشم اگه سری به مابزنی. منتظرت هستم…www.oghabeiran.blogfa.com

 • 4.    آرش جهانشاهی  |  مهر ۲۲ام, ۱۳۸۷ at ۹:۱۳ ب.ظ

  پاینده ایران سپاسگذارم سرور پیانده ایران

 • 5.    بچه پارس  |  مهر ۲۲ام, ۱۳۸۷ at ۱۰:۲۱ ب.ظ

  از قوم گرایی کور تا ابتلا به اسکیزوفرنیآیا علائم بیماری اسکیزوفرنی در بین پانترکها مشهود نیست؟نوشتاری از بچه پارس که خواندنش را به همه توصیه میکنمکالبدشکافی روانی پانترکهای دچار اختلال در وبلاگ بچه پارسکافیست هر کسی پس از خواندن آن کمی این مطلب را با شرایط رفتاری جماعت هویت طلب مقایسه کندآیا ایشان بیمار نیستند؟

 • 6.    برگزیده  |  مهر ۲۳ام, ۱۳۸۷ at ۲:۴۴ ق.ظ

  راه انقلاب

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی