آخرین اخبار از درگیری ها و بازداشت ها در اهواز و کشته شدگان در تهران

ژوئن 17, 2009

 

آخرين اخبار از درگیری ها و بازداشت ها در اهواز و کشته شدگان در تهران

با توجه به ادامه ناآرامی ها شدید در تهران و دیگر شهرهای کشور پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که به پیروزی محمود احمدی نژاد انجامید، آخرین اخبار از درگیری ها و بازداشت ها در شهر اهواز و همچنین کشته شدگان ناآرامی های اخیر در تهران را به آگاهی هم میهنان می رسانیم.همه خبرها از تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران برداشت شده است.

براي خواندن اخبار روی ادامه نوشتار کلیک کنید…

آخرين اخبار از درگیری ها و بازداشت ها در اهواز و کشته شدگان در تهران

با توجه به ادامه ناآرامی ها شدید در تهران و دیگر شهرهای کشور پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که به پیروزی محمود احمدی نژاد انجامید، آخرین اخبار از درگیری ها و بازداشت ها در شهر اهواز و همچنین کشته شدگان ناآرامی های اخیر در تهران را به آگاهی هم میهنان می رسانیم.همه خبرها از تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران برداشت شده است.

 ***

گزارشی جامع از درگیریهای اخیر شهر اهواز

چهارشنبه ، 27 خرداد 1388 ، 17:39

متن ذیل دربرگیرنده گزارش اعتراضات و درگیریهای شهر اهواز از تاریخ 24 خردادماه تا کنون است

اعتراضات در اهواز – یکشنبه 24 خردادماه

در ادامه اعتراضات مردم معترض به نتیجه آرای انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری روزهای گذشته در شهرستان اهواز مرکز استان خوزستان اتفاقات بسیاری روی داد که با واکنش متفاوت نیروهای امیتی و نیز مردم خشمگین همراه بود..

در مناطق کیانپارس، مرقد علی ابن مهزیار اهوازی و خیابان نادری، میدان شهدا، زیتون کارمندی و مناطقی که احتمال تجمع در آنها می رفت نیروهای یگان ویزه، نیروی انتظامی، ضد شورش و لباس شخصی ها به صورت کاملا محسوس آن مناطق را کنترل کرده و تقریبا ساعت 10 شب ضلع شمال غربی «میدان شهدا» که خوابگاه دانشجویی «شهید مرعشی» در آن واقع بود دچار تشنج شد و دانشجویان معترض با رفتن به بالای پشت بام خوابگاه اقدام به سر دادن شعار هایی علیه استبداد و دیکتاتوری و علیه تقلب در آرای خود نمودند.

بلافاصله خیابان نادری هم شاهد تجمع مردمی در حمایت از دانشجویان معترض گردید، که با یورش موتوسواران نیروی انتظامی و لباس شخصی ها به آن پایان داده شد.

دوشنبه مورخ 25 خرداد

روز دوشنبه از ساعت 4 بعد از ظهر تجمع در خیابان 24 متری آغاز شد و تعداد کثیری از جوانان در اعتراض به آنچه تقلب در انتخابات می نامیدند دست به اعتراض گسترده ای در طول خیابان زدند.

این اعتراض هم چون اعتراضات قبلی با بر خورد شدید نیروهای لباس شخصی و نیروی نیروهای ضد شورش همراه شد که در این میان، مردم و اهالی منطقه به واسطه آشفتگی و خشونت موجود اقدام به تعطیلی مغازه ها و بازار بزرگ شهر اهواز نمودند.

در ادامه دامنه ی اعتزاضات مردمی به حد فاصل خیابان 24 متری تا میدان شهدا کشیده شد و با شعارهایی همچون «میر حسین رای منو پس بده» و « مرگ بر این دولت مردم فریب» و «مرگ بر دیکتاتور»  توسط معترضین سر داده شد.

در ساعت 8 شب در اوج اعتراضات مردمی که به خیابان های فرعی خیابان طالقانی کشیده شده بود صدای تیر هوایی نیز به گوش می رسید.

سه شنبه مورخ 26 خردادماه

دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز در دانشکده ی «فنی و مهندسی» دست به تجمع زدند.دانشجویان خواستار برگزاری امتحانات عقب افتاده و بازگشایی دانشگاه بودند با تشکیل حلقه های اتحاد و با در دست داشتن پارچه های سبز رنگ دست در دست هم به خواندن «سرود ای ایران» و «یار دبستانی» پرداختند. طبق اخبار موثق نیروهای امنیتی و حراست دانشگاه کاملا اوضاع را در دست گرفته و از تشنجات احتمالی جلوگیری کردند.

نیروهای یگان ویژه در بیرون از دانشگاه با تجهیزات کامل مستقر شده اما از ورود به دانشگاه خود داری نمودند.

در پایان هیچ گونه درگیری در بین معترضین و نیروهای امنیتی صورت نگرفت و اوضاع به روال مسالمت آمیز به پایان رسید.

 چهارشنبه مورخ 27 خردادماه

در حمله ی نیروهای پلیس امنیت عمومی به ستاد اصلاح طلبان در خیابان پهلوان به تاریخ بیست و ششم خرداد ماه سالجاری جمعا 22 نفر مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفتند.

در این جمع 22 نفری 19 پسر و 3 دختر حضور داشتند که در ساعت 30/19 در خیابان پهلوان مورد هجوم نیروهای امنیت عمومی قرار گرفتند و پس از ضرب و شتم و توهین با چشمان بسته به بازداشتگاه انفرادی و پس از آن به دادگاه انقلاب معرفی شدند که با ضمانت وثیقه راس ساعت 30/13 روز جاری از دادگاه آزاد شدند.

به شهادت یکی از اشخاص در این دستگیری مامورین با پرخاش و توهین با آنان برخورد نمودند و سپس رییس دادگاه انقلاب پس از گرفتن وثیقه ی ضمانت دستور عدم خروج آنان از شهر را ابلاغ نمود و نیز به  دستگیر شدگان تاکید نمود چنانکه تا اطاع ثانوی در شهر رویت شوند مجددا دستگیر و به زندان منتقل می گردند.

کلیه بازداشت شدگان راس ساعت 30/13 از دادگاه آزاد شدند.

در بین این افراد کسانی چون دکتر غلامرضا شریعتی معاونت امنیتی سیاسی استانداری اهواز در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی و نیز دهداری و همچنین عباد ناصری و همسرش و نیز هلیچی و همچنین فرشته صیدالی خواهر البرز صیدالی روزنامه نگار خوزستانی به چشم می خورد.


بیست و دو فعال سیاسی در اهواز بازداشت شدند

چهارشنبه ، 27 خرداد 1388 ، 13:56

 در حمله ی نیروهای پلیس امنیت به ستاد اصلاح طلبان در خیابان پهلوان  جمعا 22 نفر مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفتند.

در این جمع 22 نفری 19 پسر و 3 دختر حضور داشتند در ساعت 30/19 شب گذته مورخ 26 خردادماه در خیابان پهلوان مورد هجوم نیروهای امنیت عمومی قرار گرفتند و پس از ضرب و شتم و توهین با چشمان بسته به بازداشتگاه انفرادی و پس از آن به دادگاه انقلاب معرفی شدند که با ضمانت وثیقه راس ساعت 30/13 از دادگاه آزاد شدند.

به شهادت یکی از اشخاص در این دستگیری، مامورین با پرخاش و توهین با آنان برخورد نمودند و رییس دادگاه انقلاب روز بعد پس از اخذ وثیقه و ضمانت دستور عدم خروج آنان از شهر را ابلاغ کرد و به  دستگیر شدگان تاکید نمود چنانکه تا اطاع ثانوی در خیابانهای شهر رویت شوند مجددا دستگیر و به زندان منتقل می شوند.

کلیه بازداشت شدگان راس ساعت 30/13 از دادگاه آزاد شدند.


افزایش تعداد جان باختگان خشونت های اخیر ایران به سی و دو تن

چهارشنبه ، 27 خرداد 1388 ، 11:29

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پس از تحقیقات میدانی علیرغم گزارشات متعدد ارسالی از آمار کشته شدگان خشونت های اخیر در ایران، قادر به تائید مرگ سی و دو شهروند ایرانی مرتبط با وقایع 24 و 25 خردادماه است.

اکثر شهروندان مورد اشاره در پی حوادثی چون حمله به کوی دانشگاه (24 خردادماه) و همینطور تیراندازی مستقیم نیروهای شبه نظامی بسیج به مردم بی دفاع (25 خردادماه) جان خود را از دست داده اند. این خشونت ها پس از اعتراض شهروندان ایرانی به نتایج انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری آغاز شد و با دخالت نیروهای امنیتی و شبه نظامی وابسته به دولت به خشونت گرائید.

روابط عمومی دفتر تحکیم وحدت روز گذشته با صدور بیانیه ای از جان باختن دست کم هفت دانشجو در حوادث حمله به کوی دانشگاه تهران و سایر دانشگاههای کشور خبر داد (سازمان عفو بین الملل این آمار را تا تاریخ 25 خرداد 5 تن اعلام کرده بود) . همچنین بنابر گزارشات متعدد و موثق، سردخانه بیمارستان رسول اکرم تهران محل نگهداری هشت جانباخته واقعه تیراندازی به سوی مردم بی دفاع در روز دوشنبه است.

در ادامه فعالان حقوق بشر آذربایجانی نیز از کشته شدن دو شهروند  ارومیه ای در درگیری روز دوشنبه 25 خردادماه این شهر خبر داده اند.

در آخرین مورد منابع پزشکی از بیمارستان فوق تخصصی عرفان (35 درصد این بیمارستان ويژه «آي.سي.يو»، «سي.سي.يو»، «ان.آي.سيی.یو» و14 اتاق عمل است) واقع در غرب تهران از 15 جانباخته در این بیمارستان که مرتبط با واقعه تیراندازی به سوی مردم در 25 خردادماه است به مجموعه گزارش داده اند.

در مجموع هرچند که آمارهای دریافتی مجموعه در خصوص شهروندان جانباخته در اقصی نقاط کشور بسیار زیاد است اما به لحاظ فقدان امکان دیده بانی صحیح ناشی از فضای به شدت امنیتی و دستگیریهای گسترده تنها مقدور به تائید این آمار هستیم و تلاش مجموعه برای تکمیل نمودن مستندات و گزارش خود ادامه دارد.


هشت کشته و دست کم پنجاه زخمی حاصل تیراندازی به سوی مردم بی دفاع

سه شنبه ، 26 خرداد 1388 ، 07:32

بنا به گزارش منابع موثق دست کم جان باختن 8 شهروند و زخمی شدن 50 تن در تظاهرات مسالمت آمیز روز گذشته در بیمارستان رسول اکرم تهران تائید میشود.

منابع پزشکی از جان باختن یا انتقال اجساد کشته شده گان که مجموعاً 8 تن منجمله 3 زن را شامل میشود به بیمارستان رسول اکرم تهران خبر دادند. همچنین منابع آگاه در این بیمارستان شهروندانی که با اصابت گلوله زخمی شده بودند را حداقل 50 تن اعلام نمودند.

بنابرگزارشات دریافتی، اجازه پرونده سازی برای مجروحین و کشته شدگان به مسئولین بیمارستان داده نشده، تنها عده ای از پرستارها، جهت پیدا کردن خانواده ها از طریق موبایل های مجروحین و کشته شدگان، به شماره های تلفن موجود در تلفن های آن ها تماس گرفته اند.

در شب گذشته و ساعتی پس از انتقال مجروحان و کشته شده گان به این بیمارستا، مامورین موسوم به گارد، با حضور در بیمارستان اجساد را تحویل گرفتند و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

آمار فوق تنها بیمارستان رسول اکرم تهران را در بر میگیرد و احتمال میرود شمار کشته شدگان و زخمیان بیش از این تعداد باشد.

لازم به توضیح است در پی تظاهرات عظیم و مسالمت آمیز مخالفان به نتیجه انتخابات، پایگاه بسیج وابسته به گردان 117 عاشورا اقدام به تیراندازی مستقیم به سوی مردم نمود. تعداد زیادی از هموطنان در این حادثه کشته و زخمی شدند و این موضوع بر شعله درگیریهای چند روزه شهرهای ایران و خاصه تهران افزود.

www.hrairan.org

بايگاني جستاري:اخبار روز

Entry Filed under: Uncategorized. .Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها