Archive for مهر, ۱۳۸۶

بیانیه حزب پان ایرانیست : جوانان آزادیخواه و دمکرات را آزاد کنید

 

به‌نام خداوند و جان و خرد

      پاینده ایران

جوانان آزاده و دموکرات را آزاد کنید

بازداشت فعالین جوان و آزاده و دموکرات حقوق بشر که ایثارگرانه از حقوق آزادگان دگراندیش از هر گروه و اندیشه‌ای دفاع می‌کردند و خواهان ایرانی سربلند و دموکرات هستند را شدیداً محکوم نموده و آزادی هر چه سریع‌تر سپیده پورآقایی، منصور فرجی، قاسم شیرزادیان، عباس خرسندی، میثم رودکی و بهرام راسخی‌فر را خواهان است.

     پاینده ایران       

 حزب پان‌ایرانیست

 29/6/1386

 

به‌نام خداوند و جان و خرد

 


پاینده ایران

هم‌میهن

سی و یکم شهریور ۵۸ یادمان هجوم وحشیانه و همه جانبه همه نیروهای استعمارگر و مزدوران بعثی آن‌ها به سرزمین جاوید و ورجاوندمان و آغاز دفاع مقدس ملت بزرگ ایران است، دفاعی جانانه که بستر همدلی و خروش هماهنگ اقوام جامعه بزرگ ایرانی و ایثار تاریخ‌ساز نسل بیدار سرزمین اهورا است.

حزب پان‌ایرانیست یاد و خاطره همه شهدا، جانبازان و آزادگان دوران دفاع مقدس را گرامی داشته و آن‌ها را برای همیشه در پیشگاه آینده ملت ایران، سرافراز و شایسته تکریم ابدی می‌داند.

  پاینده ایران

    حزب پان‌ایرانیست

۳۰/۶/۱۳۸۶

Add comment مهر ۷ام, ۱۳۸۶

ایران،چاه فاضلاب دنیا؟؟ننگ بر حکومت فرقه ای جمهوری اسلامی…

پاینده ایران

چراحکومت فرقه ای و نالایق جمهوری اسلامی باید با عملکرد ضد ایرانی و انسانی خود به بیگانگان اجازه توهین به ملت ایران را دهد؟؟تصویر چندش آور زیر در یکی از نشریات ایالات متحده آمریکا چاپ گردیده است.ازدید شما چرا بیگانگان اینگونه ما را مورد هجوم قرار داده اند وبه خود اجازه می دهند ملتی را این تاریخ درخشان با بدترین شکل نشان دهند؟ اشکال در کجاست؟آیا کشور ایران همان ایران دهه ۵۰ نیست؟چه چیز در معادلات جهانی عوض شده که ما به این روز افتاده یم؟؟؟ننگ بر حکومت فرقه ای و عملکرد سیاه ۲۸ ساله ی آن.ما که با داشتن این هیات حاکمه به خود و شعور انسانی مان توهین کرده ایم باید شاهد توهین های دنیا باشیم.

 آهای مردم دنیا گله دارم گله دارم….عملکرد حکومت آخوندی را به پای ملت ایران ننویسید….

 

 

تصویر چاپ شده از ایران در نشریه کلمبوس دیسپاچ

پاینده ایران

مزدک

Add comment مهر ۷ام, ۱۳۸۶

ضرب و شتم و بازداشت خبرنگار پان ایرانیست سرور ابوالفضل عابدینی و۱۵۰ کارگر در اهواز

       

             سرور ابوالفضل عابدینی          نمایی از تجمع اعتراض آمیز کارگران در اهواز

 

 

تجمع مسالمت آمیز ۱۵۰ کارگر کارخانه کاغذسازی کارون شوشتر که روز سه شنبه در اهواز برگزار شده بود، از سوی نیروی انتظامی با باتوم و گاز اشک آور مورد حمله قرار گرفت و کارگران مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

 

ابوالفضل عابدینی، روزنامه نگار خوزستانی در مورد اعتراض کارگران و تجمع این روز به رادیو فردا گفت:«از حدود یک سال و نیم پیش تاکنون، کارگران کارخانه کاغذسازی کارون شوشتر به طور مکرر به استاندار خوزستان در خصوص راه اندازی مجدد کارخانه و پرداخت حقوق معوقه شان مراجعه کردند، اما متاسفانه به جز پرداخت یکی دو ماه حقوق و وعده رسیدگی به ابن مشکل و حل آن، پاسخ مناسبی دریافت نکردند.»

او اشاره کرد که «کارگران سه بار، از نوروز تا اردیبهشت ماه سال جاری، نیز در مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند، اما به جز برخورد شدید نیروی انتظامی، پاسخ دیگری دریافت نکردند.»


به گفته سرور عابدینی، «کارگران در پی بی پاسخ ماندن درخواست هایشان و تشدید مشکلات زندگی شان، روز سه شنبه، چهارم مهر، دست به تجمع در مقابل استانداری خوزستان در شهر اهواز زدند و خواستار گفت و گو با استاندار و بیان خواسته هایشان شدند.»

وی درباره خواسته های کارگران گفت:«پرداخت حقوق هفت ماه معوقه، ارسال حق بیمه کارگران در همین مدت و راه اندازی کارخانه که صاحب آن به دلیل بدهی های فراوان در خارج از ایران به سر می برد، از خواسته های آنان است.»

 این روزنامه نگار در پاسخ به این پرسش که وضعیت زندگی کارگران کارخانه کاغذسازی کارون شوشتر چگونه است، گفت: «باتوجه به پرداخت نشدن حقوق کارگران این کارخانه در هفت ماه گذشته، مشکلات فراوانی برای آنان که اکثرا مستاجر هستند، به وجود آمده است. از جمله اینکه بر اساس آماری که در اختیار دارم، حتی ۱۱ نفر از آنان دچار بیماری های روحی شده و در آسایشگاه روانی بستری شده اند. در عین حال، برخی از آنان مشکلات خانوادگی پیدا کرده اند که منجر به طلاق شده است.»

 او اضافه کرد:«مشکلات اقتصادی به شکلی است که بسیاری از ۲۳۰ کارگراین کارخانه قادر به فرستادن فرزندان خود به مدرسه و دانشگاه  نیستند.»

 ابوالفضل عابدینی همچنین اشاره کرد که «مشکلات کارگران کارخانه کاغذسازی کارون شوشتر مانند مشکلاتی است که دیگر کارگران در بسیاری از کارخانه های استان خوزستان و حتی ایران دارند» و افزود:«آقای احمدی نژاد که روز سه شنبه گفتند ملت ایران نگرانی ای از تحریم ندارند، باید ابتدا، نگاهی به مشکلات کارگران بیندازند و بعد این صحبت را بکنند، زیرا این حرف مغایر واقعیت زندگی کارگران است.»

وی افزود:«کارگران ایران در شرایط بسیار بدی به سر می برند و از داشتن ابتدایی ترین حقوق اولیه خود محرومند.»

 

آقای عابدینی در پاسخ به این پرسش که برخورد با کارگران در مقابل استانداری خوزستان چگونه بود، گفت: «کارگران تا ساعت ۱۱ در مقابل درب ورودی استانداری تجمع کردند و پس از آنکه دیدند حتی کسی از استانداری به نزد آنان نیامد تا به درد دل شان گوش کند، به سمت استانداری حرکت کردند که با برخورد شدیدی مواجه شدند و با گاز اشک آور و باتوم مورد حمله قرار گرفتند.»

این روزنامه نگار افزود:«در این حمله، پنج تن از کارگران به شدت مضروب و به بیمارستان منتقل شدند و خود ایشان با اسپری فلفل و باتوم مورد همله قرار گرفت.»

او با اشاره به حضور نیروهای امنیتی و لباس شخصی درمحل تجمع کارگران گفت که این نیروها مانع حضور خبرنگاران در محل شدند.

 

گفتگوی سرور عابدینی با رادیو فردا را از اینجا بشنوید(چهارشنبه ۴مهرماه ۱۳۸۶)

 

                                           پاینده ایران

                                       مزدک

 

Add comment مهر ۵ام, ۱۳۸۶

اَربیل ، تهران ، کلن __ اخلال در ثبات

پژاک،ایران،اربیل،کوههای قندیل،کردستان،ترکیه

 

اخلال در ثبات

تجزیه طلبان مسلح فعال در غرب ایران برای عملیات خویش از داخل آلمان مورد حمایت قرار می گیرند. علی رغم اعتراضات ایران سرکرده این گروه تجزیه طلبان کرد میتواند تحت نظارت دستگاههای امنیتی آلمان نفراتی را برای اینکار در خاک این کشور بسیج نماید. تجزیه طلبان مزبور مسئول قتل صدها تن از نیروهای مسلح ایران بشمار میروند. یک استاد دانشکده افسری آلمان در شهر مونیخ از فعالیت آنها حمایت می کند: به نظر او ایران را باید تضعیف نموده و در صورت امکان به انحلال رساند. حمایت آلمان از تجزیه طلبان کرد در ایران مکمل روابط آلمان با دولت مستقل کردان عراق بوده و نقش این کشور را در راستای تغییر مناسبات منطقه ای خاورمیانه بر اساس قومی تقویت می کند. طرح های مشابهی از جانب دوایر نظامی آمریکا مدتهاست دست بدست می گردند. شدیدترین جانبدار تجزیه کردستان در حال حاضر رئیس جمهور کردستان مستقل عراق، مسعود بارزانی است که از چندین سال پیش با وزارت خارجه آلمان در ارتباط بوده، بارها با آنگلا مرکل ملاقات داشته است.

 

بارزانی تجزیه منطقه تحت حاکمیت خویش در کردستان عراق را اعلان کرده و قصد دارد آنرا با افزودن سه بخش نفت خیز کرکوک، نینیوه و دیاله گسترش دهد. آنجا قرار است در سال جاری در باره استقلان منطقه تجزیه شده کردستان همه پرسی صورت گیرد. در کرکوک این برنامه های تجزیه طلبانه موجب تنش ها و درگیری های شدید قومی و عملیات تروریستی میگردند. مسعود بارزانی تهدید کرده است در صورتیکه پس از آن همه پرسی از حاکمیت او بر کرکوک جلوگیری شود، به زور اسلحه آنرا محقق خواهد ساخت.

اربیــــــل

بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان KDP که قومش قسمت شمالی بخش تجزیه شده را تحت کنترل خویش دارد، بعنوان رئیس جمهور کردستان مستقل سایر بخش های کردستان عراق را تحت حاکمیت خویش داشته و سالهاست با کشور آلمان در ارتباط نزدیک می باشد. وی در سالهای دهه ۸۰ با فرانس یوزف اشتراوس (رئیس دولت وقت ایالت باواریای آلمان) ارتباط نزدیکی داشته است و در سالهای دهه ۹۰ روابط خویش را با دولت ایالت NRW که از یک رشته پروژه های توسعه در شمال عراق حمایت مالی می کند، گسترش داد. این پروژه ها شامل بررسی هائی برای یک پروژه استژیک نیز موسوم به راه بارزانی می باشد. (۱)

روابط بارزانی با ایالت NRW از جمله از طریق یکی از نمایندگان پارلمان آنجا بنام زیگفرید مارچ که از وابستگان حزب سبزهاست صورت می گیرد. این ارتباط چنان تنگاتنک است که موجب پذیرش وی در قوم بارزانی گشته است بطوری که امروزه از او به زیگی بارزانی نام میبرند. مارچ ریاست شعبه آژانس سرمایه گذاری را در شمال عراق موسوم به همکاریهای عمرانی کردستان Kurdistan Development Corporation در دست داشته و تا کنون برای شرکت های آلمانی قراردادهای حجیمی را واسطه شده است. مارچ به هنگام افتتاح مرکز فرهنگی آلمان در سال ۲۰۰۶ در اربیل که پایتخت کردستان عراق بحساب میرود، نمایندگی آلمان را بعهده داشت. فعالیت های مربوط به تأسیس این مرکز را خانم سوزان اّستهوف که یکی از همکاران وزارت خارجه آلمان و احتمالا از همکاران سازمان جاسوسی این کشور موسوم به BND می باشد انجام می داد. (۲)

کوههای قنــــدیل

در محدوده نفوذ بارزانی کوههای قندیل واقع در تقاطع مرز ایران، عراق و ترکیه قرار دارند. از این محل دستجات شبه نظامی تجزیه طلب PKK عملیات خود را در ترکیه آغاز می کنند. همچنین در کوههای قندیل مقر اصلی گروهی موسوم به پژاک قرار دارد که با PKK روابط نزدیک داشته و در غرب ایران با ارتش این کشور درگیری دارد. هدف این گروه که از منطقه تحت نفوذ بارزانی عملیات خویش را آغاز می کند ایجاد کردستان یکدست می باشد. پژاک بنا به تخمین، قریب ۳۰۰ سرباز ایرانی را کشته است. بطوریکه برنامه تلویزیونی مونیتور گزارش کرد، رئیس این گروه عبدالرحم حاجی احمدی در شهر کلن آلمان نفراتی را برای اینکار بسیج می کند.(۳) بر اساس این گزارش وی مرتب بین کلن و عراق رفت و آمد دارد بدون اینکه مأمورین آلمان جلوی او را بگیرند. گفته میشود سازمان جاسوسی آلمان با پژاک روابط مشکوکی دارد.(۴) نقشه زیرین کوههای قندیل را در عراق نشان می دهد.

کوههای قندیل

کردستـــان

بطوری که گزارش شده است پژاک نه تنها از آلمان، بلکه از آمریکا نیز کمک می گیرد.(۵) کردستان یکدستی که مطلوب این گروه است همانگونه که مورد حمایت سیات خارجی قومیت گرای آلمان هست، با سیاست های استراتژیک آمریکا نیز همخوان است. دوایر نظامی آمریکا خواهان تغییر نظام خاورمیانه بر اساس قومیت می باشند. در ماه ژوتیه ۲۰۰۶ در مجله آرمد فورسیس ژورنال که یکی از نشریات ارتش آمریکاست بقلم یکی از نظامیان بازنشسته این کشور بنام رالف پیترز، نقشه ای منتشر شد که در آن مرزهای  جهان عربی- اسلامی بر اساس قومیت تغییر یافته اند.(۶) از جمله کشورهائی که حریم آنها در این نقشه مورد دست اندازی قرار گرفته است، ایران است که حاضر به پذیرش سیاست تسلط طلبانه آمریکا در خلیخ فارس نیست. تهران که متعاقب تحریم اقتصادی تضعیف گشته است (۷) و به لحاط نظامی از جانب آمریکا مورد تهدید قرار دارد، در سرحدات غربی خود با نیروهای تجزیه طلب مقابل است.

نیروهای حزب موسوم به پژاک              عبدالرحمن حاجی احمدی رهبر حزب پژاک

در استتار پلیس مخفی

منطق سیاست نظامی آمریکا و آلمان در حمایت از پژاک را در آغاز سال جاری یک استاد دانشکده نظامی شهر مونیخ توضیح داد. به گفته میشائیل ولفسٌن Michael Wolfsohn “ایران کشوری چند ملیتی است که ۴۹% آن را اقوامی تشکیل می دهند که از سیاست دولت مرکزی ناراضی اند.” به نظر ولفسن ایران از درون در معرض خطر می باشد. وی تجزیه طلبی کردستان را شاهد میآورد: بخش ایرانی کردستان اگر این انتخاب را میداشت تا کنون به بخش عراقی آن  ملحق شده و بود و همچنین بخش کردنشین ترکیه و سوریه نیز بدانها می پیوستند.(۸) بنظر این استاد دانشکده افسری آلمان تجزیه طلبی قومی بهترین اهرم برای ایجاد اختلال در ثبات رژیمهای ناخوش آیندی مانند تهران بوده و “این عدم ثبات داخلی میتواند و می باید اهرم سیاست غرب در در چارچوب تعرض نظامی به ایران باشد. (البته با کمک دستگاههای جاسوسی)

________________________________

برای مراجعه به پاورقی ها به متن اصلی مراجعه کنید.

در پاورقی ۶ از جمله چنین آمده است: چگونگی یارگیری و بسیج نفرات از جانب حزب کارگر کردستان PKK در آلمان تحت نظارت دستگاههای امنیتی این کشور است: بنا بر گزارش یادشده در برنامه مونیتور که در کانال اول تلویزیون آلمان بتاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۰۷ پخش شد، سازمان پژاک در سال ۲۰۰۵ تعداد ۱۲۰ تن از نفرات ارتش ایران را معدوم نمود. از آنزمان تا کنون نیز ۲۰۰تن دیگر قربانی این سازمان شده اند. پژاک که شقّی از PKK می باشد،  قسمت اعظم تسلیحاتش را از اروپا دریافت می کند- از جمله از آلمان. در مقام مقابله با این عملیات ایران در اواسط ماه اوت به عراق و مناطق عملیات آنجا نیرو فرستاد و دولت عراق این عملیات ارتش ایران را تحمل کرد، زیرا رئیس جمهور عراق که رئیس اتحادیه وطنپرستان کردستان PUK می باشد و در رقابت با بارزانی قرار دارد پژاک را قابل قبول نمی داند.

برگردان از آلمانی به فارسی از حمید بهشتی  19 سپتامبر ۲۰۰۷

متن آلمانی : سازمان مراقب سیاست خارجی آلمان  

 

پاینده ایران

مزدک

۱۴ comments مهر ۱ام, ۱۳۸۶

سالگرد تجاوز دوباه تازیان به ایران زمین

پاینده ایران

۳۱ شهریور ماه سالروزیورش دوباره تازیان پس از یورش ۱۴۰۰ سال پیش به سرزمین اهورایی ایران است.

در نیمروز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ خورشیدی رژیم بعث عراق پس از درگیری هایی که از ۲ هفته پیشتر در نقاط مرزی روی داده بود به خاک ایران را مورد تجاوز قرار داد.این دفاع مقدس که ۸ سال طول کشید ویرانی ها و اثراتی بر روان و جان و اقتصاد ایران و خوزستان وارد نمود که هنوز پس از گذشت سالیان کمر راست نکرده ایم. نکات بسیار در مورد این جنگ و ادامه ان و مسائلی که این ۸ سال بر ملت ایران گذشت وجود دارد،اما مهمترین آن این است که ما حتا یک وجب از خاک ایران را نیز از دست ندادیم و این ممکن نبود مگر با جانفشانی جوانان ایران زمین به کمک نیروی میهن پرستی و ناسیونالیسم ایرانی.یادمان نرود چه عاملی سبب شد که صدام حسین تازی به کشور ما بتازد و باعث بوجود امدن فجایعی شود که تا امروز گریبان ما را رها ننموده است؟پاسخ یک چیز است:آقایانی که اقتدار ایران شاهنشاهی نیرومندو ارتش ایران را که پنجمین ارتش قدرتمند جهان بود به قربانگاه ۲۲ بهمن ۵۷ بردند باید شاهد دست درازی دشمن خونی به خاک ما می شدندو دیدیم که چه شد .و یادی هم از پیام روح اله خمینی کنیم که گفت راه قدس از کربلا می گزرد! اما قدس و کربلا را فتح نکردند فقط راه نابودی این سرزمین وجوانان آن را در ۶ سال ادامه بی جهت جنگ و سپس نابودی همه صنایع و برنامه های ایران ساز حکومت پهلوی و همچنین نابودی مخالفان به بهانه جنگ هموار شد. و هموار شد ویرانی خوزستان،و  سبب شد آنچه که دیدیم و می بینیم هزاران شهید ومجروح و جانباز که امروز در بدترین شرایط زندگی که چه بگویم …فقط وجود دارند. چه خوش گفت زنده یاد دکتر محمد رضا عاملی تهرانی (آژیر) …و خون هرگز نمی خسبد  

بیانیه پایگاه ستارخان حزب پان ایرانیست پیرامون تخریب خانه سردار ملی

واپسین نوشته تارنمای فرمان آریا(اورهان پاموک در ۲۱ ماده)

نگاهی به اعدام در حکومت اسلامی

سالگرد ورود نخستین فانتوم به ایران

پاینده ایران 

مزدک

Add comment شهریور ۲۹ام, ۱۳۸۶

دانلود کتاب ‌"شریعتی،فریب بزرگٍ قرن ما" از دکتر سیاوش اوستا

پاینده ایران

شناخت بهتر و دیگرگونه ی چهره هایی که در روند تاریخ معاصر تاثیر گزار بوده اند یکی از بایدهای ما برای تکرار نکردن اشتباهات گذشته است.آیا کسی که به نام دکتر شریعتی می شناسیم همانی است که به ما شناسانده اند؟چرا همواره محسور منبری های کراواتی و یا عمامه ای میشویم و بدنبال حرافهای افسونگر و افسانه پرداز راه می افتیم بخوانید و بدانید آتش بیاران معرکه ۱۳۵۷ چه کسانی بودند…آنهایی که مسبب سیه روزی امروز ما هستند. مردمی که تاریخ نخوانده و نمی شناسند محکوم به تکرار آن می شود!  

سیاوش اوستا و علی شریعتی

دکتر سیاوش اوستا از شاگردان و مریدان علی شریعتی واز دوستان خانوادگی ایشان نوشته هایی در مورد این شخصیت مرموز و افسونگر شیرین سخن منتشر کرده که خواندن آن را به همه دوستان و علاقه مندان تاریخ معاصر و مریدان کنونی این شخصیت پیشنهاد می کنم.در این کتاب می خوانید:

سیاوش اوستا در جوانی وکنار خانواده علی شریعتی

*شریعتى همسرش را سگ مى خواند

*استاد محمدتقى شریعتى جان مرا نجات داد

*استاد با سیاسى کردن دین شدیداً مخالف بود

*حاجیولوژى ، رشته تحصیلى شریعتى

* رساله على شریعتى با پائین ترین درجه Passable (قابل قبول) پذیرفته شده بود

*استاد شریعتى(پدر دکتر): دکتر کلامى سحرانگیز و قدرت خیالپردازى داشت

*تلاش براى “زنده ماندن”

*شاعرى و صداى داوودى سیدعلى خامنه اى!؟ 

*کسى که مثل آب خوردن دروغ مى گوید

*آیا با ملتى ۳۰میلیونى و تیراژ کتاب هاى نیم میلیونى نویسنده بت مى شود یا نه؟

*رابطه بریدن على شریعتى و انشعاب در سازمان مجاهدین و کشتار بچه هائى که به اسلام باور داشتند

*على شریعتى شدیداً مخالف تمدن و فرهنگ کهن ایرانى بودو آئین مهر و میترا را جادوگرى مى داند

*على شریعتى تاریخ چین و مصر را نیز زیر ضربات دروغین خود مى گیرد

*دروغ، حسد و حرّافى! مشکل بزرگ تاریخ ما

*جهان با برنامه ریزى درازمدت پیش مى رود! اما ما کجائیم ؟

دانلود کتاب: فریب بزرگ قرن ما

(دکتر شریعتی،افسانه پرداز وافسونگر شیرین سخن)

۳۸ رویه در گنجایش ۳۶۳ کیلو بایت

پیوست:نزدیک ترین دوست علی شریعتی کتاب فریب بزرگ قرن ما را تاییدکرد

 

پاینده ایران

مزدک

 

۲۹ comments شهریور ۲۵ام, ۱۳۸۶

همه ما باید پان ایرانیست باشیم!

Add comment شهریور ۲۱ام, ۱۳۸۶

١١ سپتامبر : ریشه ها، بازاندیشی ها و رهائی ملّی ما

 پاینده ایران

   11سپتامبر سال ۲۰۰۱ که در امریکا به روز ۱۱ – ۹ معروف شده است، جهان با عملیات بی سابقه ای که انتظار آن نمی رفت رو به رو شد. تنی چند و عمدتا از اتباع دولت سعودی با نقشه قبلی، چند هواپیمای مسافر بر را ربودند و آنها را بر ساختمان وزارت دفاع امریکا و برجهای دوقلوی شهر نیویورک کوبیدند که ضمن آن جمعا ۲ هزار و ۸۱۹ تن کشته شدند و جهان با نوع تازه ای از جنگ و مبارزه رو به رو شد که گرهارد شرودر صدراعظم وقت آلمان آن را جنگ غیردولتی نام نهاد.

*************************************************************

 ما پان ایرانیست ها بارها گفته ایم : دین آری ،حکومت دینی نه

روی این سخنان جناب میر فطروس بنیاد گرایان اسلامی است و نه مومنان. زیرا تا سخن از اسلام به میان می آید رگها بیرون می زند و تعصبات بیهوده راه رابر هر سخنی می بندد.به هرروی هیچکس کشتن عده ای زن و مردپیر و جوان را در این ترور تایید نکرد و حتا در آن زمان جمهوری اسلامی در برابر این حرکت موضع گیری کرد.با این پیش زمینه نوشتار زیر را که از گفتگوی انجام شده علی میرفطروس با نشریه تلاش در همان زمان است،بخوانید.دراین گفتگو که دربرگیرنده نکاتی بسیار مهم و اساسی است پرشس ها حذف گردیده است.

( بازخوانی یک گفتگو)

* بنیادگرائی اسلامی واکنش قهرآمیز مسلمانان افراطی در مقابله با نفوذ فرهنگ و ارزش های غربی است. این بنیادگرائی – بصورت جنبشی تمام خواه و ایدئولوژیک – چه در حوزهء عمل و چه در حوزهء عقاید، شباهت های فراوانی با توتالیتاریسم و خصوصاً فاشیسم دارد.

* اسلام- همانند دیگر ادیان و مذاهب- می تواند به تلطیف اخلاقی جامعه و تقویت تعاون اجتماعی کمک کند نه اینکه بفکر حکومت و سیاست باشد. تنها در اینصورت است که هم جنبهء قُدسی دین و هم جایگاه معنوی روحانیّت، محترم و محفوظ خواهد ماند.

  نخستین گامها همواره طنینی پایدار می یابند !
امروز واژه ء بنیادگرائی اسلامی در ذهن , تصویری است هولناک از جهالت و تعصب مذهبی , ایمان کور و نفرت آمیخته به تهاجم خشونت بار علیه هر آنچه ” غیرخودی ” و خارج از حیطهء اخلاق و ارزشهای اسلامی است .
شاید برای جهان, ١١ سپتامبر و برای ما انقلاب اسلامی اجتناب ناپذیر می نمود تا به عمق ویرانگری و تخریب بنیادگرائی اسلامی پی بریم. امّا درآستانهء انقلاب ایران علی میرفطروس از انگشت شمار روشنفکرانی بود که نسبت به ظهور این پدیده ء ویرانساز هُشدار داد. وی در موج فزاینده ء اسلامگرائی در انقلاب ۵٧ کوشش علمی و تحقیقی خود را بر کانون اصلی خطر نشانه رفت و توجه خود را روی پایه های فکری و آرمان های سیاسی ـ اجتماعی رهبران مذهبی انقلاب متمرکز ساخت. علی میرفطروس در پیگیری این خط فکری به الگوهای آن در صدر اسلام رسید و تلاش نمود تا این همانندی ها را در آثار مختلف خویش ( بویژه ” اسلام شناسی “ و ” ملاحظاتی در باره ء تاریخ ایران “ ) نمودار سازد.
امروز فضای فکری و روشنفکری ما, سرشار از تلاشهای ارزشمندی در بررسی و نقد گذشته است و آثار ارزشمندی در بازشناسی اسلام نگاشته می شوند, امّا طنین نخستین گامهای علی میرفطروس همواره در حافظهء تاریخی جامعه ما , پایدار خواهد ماند.

                                                                 *****

بنیادگرائی اسلامی را می توان واکنش قهرآمیز مسلمانان افراطی در مقابله با نفوذ فرهنگ و ارزش های غرب دانست . در واقع با حضور و سلطهء استعماری انگلیس و فرانسه ( و بعداً آمریکا ) در کشورهای عَرَبی , جوامع اسلامی خود را مورد هجوم ” اروپای استکباری و مسیحی ” احساس کردند , اروپائی که بنظر این مسلمانان , در حال تدارک حملات ویرانگری علیه ارزش های دینی و فرهنگی شان بوده است . با چنین حسّ و حالتی , جوامع اسلامی خود را مانند قربانیان مظلومی می دیدند , قربانیان مظلومی که در یک حالت مرگ و زندگی , خود را ” برحق ” می دانستند تا در برابر هجوم ارزش های غربی ایستادگی کنند . بنیادگرائی اسلامی , اساساً یک ایدئولوژى جهان سومی است و بهمین جهت در کشورهای دموکراتیک و پیشرفته و صنعتی , پایگاهی ندارد . این ایدئولوژى از آغاز قرن بیستم و همزمان با حضور روزافزون دولت های استعماری غرب در کشورهای مسلمان , آشکار شد که در مصر و سوریه بصورت گروه” اخوان المسلمین ” و در ایران بصورت گروه ” فدائیان اسلام ” ظاهر گردید . پیدایش دولت اسرائیل در سرزمین های اشغال شده ء فلسطین و خصوصاً شکست حقارت بار اعراب از اسرائیل ( در جنگ شش روزهء ١٩۶٧ و اکتبر ١٩٧٣) و حمایت بیدریغ دولت های غربی از اسرائیل , به کینه و نفرت جوامع اسلامی نسبت به ” غرب ” بُعد دیگری داد و با توجه به نفرت تاریخی مسلمانان نسبت به یهودیان ـ که از ظهور پیغمبر اسلام آغاز شده و در سراسر سوره های قرآن آشکار است ( این کینه و نفرت حتی در زمان محمد باعث کشتار دسته جمعی یهودیان” بنی قُریظه” وسرانجام , موجب تغییر قبلهء مسلمانان از” بیت المقدس” به ” بیت الحرام ” ( مکه ) گردید . ) این مسائل , به ” جهاد ” مسلمانان علیه ” غرب استکباری ” و ” اسرائیل غاصب ” مشروعیّت دینی و سیاسی داد .
تفسیر واقعهء ١١ سپتامبر بعنوان ” برخورد ” یا ” جنگ تمدّن ها ” ( که در نظرات پروفسور ساموئل هانتینگتون Samuel Huntington ارائه شده ) شاید اغراق آمیز باشد چرا که ابتدا باید وجود چیزی بنام ” تمدّن اسلامی ” را احراز کرد تا سپس به علل جنگ و برخورد آن با تمدن غربی پرداخت . بطوری که در گفتگوهای گذشته گفتم : ” تمدن اسلامی ” ـ اساساً ـ یک مسئلهء ” تاریخی ” است و مانند بسیاری پدیده های تاریخی اینک تنها در اسناد و افسانه های تاریخی می تواند وجود داشته باشد، بعبارت دیگر : تمدن اسلامى ، قرن ها است که مرده است و مردگان ، امکان برخورد و گفتگو ندارند !
بنظر من : ریشهء فاجعهء ١١ سپتامبر را باید در خصلت تعالیم اسلام جستجو کرد . این، مسئله ای است که متأسفانه در تحلیل های مربوط به فاجعهء ١١ سپتامبر توجهی به آن نشده است . ببینید ! قرآن کتابی است که کلمهء ” قتال ” ( کشتن ) و اشتقاقات این کلمه، در آن فراوان تکرار شده است بطوری که می توان آنرا “مانیفست خشونت” نامید . از طرف دیگر : در تاریخ ادیان، پیغمبر اسلام به” پیغمبر مسلّح “ مشهور است، پیغمبری که بقول دکتر علی شریعتی : برای پیشبرد عقایدش می گفت : ” یا از سرِ راه من کنار بروید ! و یا نابود می شوید ! ” فلسفهء سیاسی حضرت محمد در این جملهء معروف او خلاصه شده که می گفت :


” من آمده ام که درو کنم نه بکارم ! بهشت، در زیر سایهء شمشیر عربان است “

در تاریخ ادیان بزرک جهان، هیچ دینی را نمی توان یافت که مثل اسلام برای پیشبرد تعالیم و اندیشه هایش، اینهمهبه تهدید و قتل و ارعاب متوسّل شده باشد . درواقع، تاریخ رشد و گسترش اسلام را نمی توان فهمید مگر اینکه ابتداء خصلت خشن، تند و مهاجم آنرا بشناسیم . مسئلهء دیگر، مفهوم ” شهادت”، در اسلام است که نوعی حقانیت دینی و تاریخی به ” شهید ” می دهد که طی آن، اگر چه فرد ( شهید ) از زندگی دنیوی دست می شوید، امّا با شهادت خویش به ” لقاالله ” نائل می گردد و در ” آن دنیا ” جاوید می ماند، این چنین است که بقول دکتر شریعتی : ” شهید ، قلب تاریخ است “یا بقول مرتضی مطهری : ” شهید ، شمع تاریخ است”. . . اعتقاد به ” شهادت “، از خودبیگانگی فرد را دامن می زند و در ارتکاب عمل باعث نوعی “بی حسی اخلاقی” می گردد که طی آن هر عمل و جنایتی، ” مشروع”می شود، اعتقادی که بی باکی، جسارت و دلیری مجاهدان اسلامی را بر می انگیزد و معمولاً باعث” پیروزی حق بر باطل ” می گردد . فاجعهء ١١سپتامبر، بارزترین نمونهء این اعتقاد و ” پیروزی” است !
بنیادگرائی اسلامی ـ بصورت جنبشی تمام خواه و ایدئولوژیک ـ چه در حوزهء عمل و چه در حوزهء عقاید ، شباهت های فراوانی با توتالیتاریسم و خصوصا ًفاشیسم دارد . ( نگاه کنید به : ملاحظاتی در تاریخ ایران ، بخش سوم ) 

بنیادگرائی اسلامی ابتداء خصلتی ” روشنفکرانه ” و غیرتوده ای داشت و حضور آن ، بیشتر در محافل روشنفکری و دانشگاهی احساس می شد ، امّا چندان نمی توان آنرا ” بازتاب و نتیجهء تلاش های روشنفکران اسلامی ” دانست ، بلکه ـ بتدریج ـ یعنی با رشد ناموزون و شتابان مناسبات سرمایه داری و ورود ارزش های غربی به جوامع اسلامی ، و سیل مهاجرت روستائیان از دهات به حاشیهء شهرهای بزرگ ، بنیادگرائی از حالت گروهی و ” روشنفکری” به جنبشی گسترده و مردمی بدل گردید . جنبش های اسلامی اگرچه در شهرهای بزرگ ظاهر شدند و ” جنبش شهری ” بشمار می آیند ، امّا از نظر اندیشه و ایدئولوژی ، حامل اندیشه ها و ارزش های قبیله ای و پیش سرمایه داری ( با الهام از تعالیم قرآن ) هستند . در این ایدئولوژی ، ” حکومت صدر اسلام ” چنان ” ایده آلیزه ” گردیده که در باور توده های مسلمان ، دوران حضرت محمد یا علی , دوران اوج آزادی ، عدالت اجتماعی ، برابری و برادری بشمار می آید .
مشخصه های این ” تمدن خیالی ” روان آسیب دیده و روح تحقیر شدهء مسلمانان را تسکین می داد : فریب بزرگی که انعکاسات فکری آن به جامعهء ما نیز کشیده شد بطوری که مثلاً بعضی از روشنفکران ملی ـ مذهبی ما انتشار کتاب ” سیر تحول تدریجی قرآن ” ( نوشته مهندس مهدی بازرگان ) را ” کشفی همسنگ کشف اسحق نیو تن ” دانستند !!!

کاربُرد اصطلاح ” ملّی ـ مذهبی ” هم مانند بسیاری از کلمات و اصطلاحات سیاسی دیگر ( مثل محافظه کار ، میانه رو , اصلاح طلب و غیره ) دارای ابهام ، اشتباه و آشفتگی است . این کلمه ( ملّی ـ مذهبی ) نشانهء همان التقاط فکری ، فلسفی روشنفکران ما از مشروطیت تا کنون است . به زعم این دسته از روشنفکران ، هویّت ملی ما بر دوپایهء ایرانیت و اسلامیتاستوار است . خوب ! اولین اشکال این ” تعریف” اینست که : پس آن میلیون ها ایرانی زرتشتی ، ارمنی ، کلیمی و آسوری و غیره در کجای این ” هویت ملی ” جای دارند ؟ می دانیم که مثلاً در طول این قرن های سلطهء اسلام ، زرتشتی ها در حفظ آئین ها و عقاید ملّی ما نقش اساسی داشته اند .
از این گذشته ، اسلام با اعتقاد به “اُمّت” ـ اساساً ـ با هرگونه” ملیّت” و ملی گرائی مخالف است بهمین جهت است که بسیاری از کشورهای متمدن ( مانند مصر و سوریه ) با پذیرش اسلام ، خود را در اُمّت اسلامی ، منحل و مضمحل کرده اند ، در این میان فقط ما ـ ایرانیان ـ بودیم که با اسلام به گونه ای خاص و شاید هم رندانه و هنرمندانه برخورد کرده ایم ، یعنی بجای آنکه در تمامیّت اسلام ، ذوب شویم , برخوردی خاص و ایرانی با آن داشته ایم، بعبارت دیگر ، در طول تاریخ ایران بعد از اسلام ، هویت ملی ما از طریق زبان پارسی و آئین هائی مانند نوروز و مهرگان و جشن سده و غیره تداوم یافت و اسلام ( با همهء فرقه های متعدد و مخالف و مختلفش ) در واقع ” تابع ” این روند تاریخی بوده است ، با توجه به اینکه در طول تاریخ ایران بعد از اسلام ، علمای اسلامی ما بیشتر ” عَرَب زده ” بودند و ٩٠ درصدر آثار و تألیفات این ” حضرات ” به زبان عربی نوشته شده ،هویّت ملی ما جز در زبان پارسی ، شعر و عرفان و حماسهء ما پایگاه و پناهگاهی نداشتاز این طریق بود که حسّ ملّیما از گذشته به آینده تداوم یافت . شما این مسئله را در هیچیک از کشورها و ملّت های مسلمان دیگر نمی توانید ببینید .
واقعاً این چه ” تمدّن اسلامی”، است که از خودش حتّی یک صفحه کتاب نداشت , بزرگترین هنرمندان و نویسندگان و مورخین و متفکرانش ، ایرانی هستند و حتی دستور زبان و صرف و نحو این ” تمدّن اسلامی ” را یک نفر ایرانی اندیشمند ـ بنام سیبوَیه نحوی ـ تهیه و تدوین کرده است . . . در این ٢٣ سال حکومت اسلامی در ایران ، اسلام و روشنفکران ملی ـ مذهبی ما ـ در یک موقعیّت استثنائی ـ تمام بضاعت و توان فکری ، فلسفی و سیاسی خویش را ” عرضه “کرده اند که نتیجه اش : این شکست و شرمساری بزرگى است که روی دست ملّت ما باقی گذاشته اند ، این شکست و شرمساری ـ یک بار دیگر ـ این حقیقت را ثابت می کند که : جامعهء ما تا زمانی که از این صحرای کربلای احساس و اندیشه، از این فلکلورعزا و مرثیه و زاری، از این ” د

Add comment شهریور ۲۰ام, ۱۳۸۶

سالروز شهادت شیر دره پنجشیر احمدشاه مسعود

پاینده ایران

امروز پنجمین سالگرد ترور ناجوانمردانه ی مردی از دیار آریانا ست . سرزمینی که کمتر از ۲۰۰ سال است که با نیرنگ های استعمار انگلیس از ایران جدا گردید اما هنوز شراره های پرفروز فرهنگ ایرانی در آنجا زبانه می کشد.احمدشاه مسعود به تاریخ، فرهنگ و گذشته سرزمینش تعلق داشت و با عشق وافرى به مفاخر فرهنگ و ادبیات فارسى به ویژه حافظ شیرازى زندگى مى کرد که این موضوع نشانه اى از آرا و افکار و منش سیاسى وى بود. فرمانده نامدار و با اقتدار مجاهدین و وزیر دفاع دولت افغانستان سر انجام پس از ۲۶ سال مبارزهء پر فراز و نشیب و تحمل دشواری های زیاد برای بیرون راندن مهاجمین شوروی از افغانستان در ۱۸ شهریور ۱۳۸۰به دست دونفر تروریست عرب تبار از گروه تروریستی القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند در منطقه خواجه بهاء الدین به شهادت رسید. یک شیر از دره پنجشیر به دیار باقی شتافت جان بر سر میهن پرستی فدا کرد اما هنوز شیران دیگری در ان آنجا هستند . آنجا دره ۴ شیر دیگراست…روحش شاد و یادش گرامی بادا .

ahmad shah masoud
 
            (بیشتر…)

۷ comments شهریور ۱۸ام, ۱۳۸۶

۱۵ شهریور خجسته سالروز بنیاد پان ایرانیسم

Add comment شهریور ۱۷ام, ۱۳۸۶

چند غزل ملی میهنی از زنده یاد رَهی معیری


پاینده ایران

چند غزل ملی میهنی زیبا از زنده یاد رَهی معیری آماده کرده ام که آنرا به همه میهن پرستان پیشکش میکنم .در انتهای نوشته می توانید مجموعه این اشعار زیبا ی شاعر که در وصف میهن خویش سروده است را در یک پوشه پی دی اف دریافت کنید.


دست اردهد به پای گل و لاله مست باش          جامی بنوش وبی خبراز هر چه هست باش

بر فرق دوستان دو رو  پشت پا بزن                    در  جنگ دشمنان وطن، چیره  دست باش

فتح و شکست لازمه ی زندگی بود                    ای مردِ زندگی ،در پی فتح و شکست باش

ترکی و پارسی نکند فرق پیش ما                      از  هر  کجا  که زاده ای ایران  پرست باش

 

دانلود غزل های میهنی  ر‍َ هی معیری ( 86 کیلو بایت)

 

پاینده ایران

مزدک

 

Add comment شهریور ۱۴ام, ۱۳۸۶


تازه ها :

پیوندها

بایگانی