هشدار به مسئولان فرهنگی : تاراج هنر ایران توسط همسایگان ترک و عرب

آذر ۱۳, ۱۳۸۷

در سالهای اخیر برخی از کشورهای همسایه با خرید کتاب و آثار تحقیقی و تألیفی محققین و اساتید هنر و تاریخ هنر ایران و ترجمه و تبدیل این آثار به زبان عربی و ترکی اقدام به جعل تاریخ فرهنگ و هنر ایران زمین، تحت عنوان آثار تاریخی خود کرده اند.

در این باره یک استاد نقاشی و مینیاتور ایرانی که هم اکنون در آمریکا به سر می برد گفت در سالهای اخیر یک کتاب دیگر نیز که هنر معماری و کاشیکاری ایرانی را هنر عربی و “اسلامیک آرت ” معرفی کرده است با نام ” اشکال الهندسیه العربیه ” در برخی کشورهای عربی به چاپ رسیده که تا کنون آن را به ۲۷ زبان دنیا ترجمه کرده اند و همسایگان ترک ما نیز هنر نقاشی ایرانی را هم اکنون در موزه ” اسمتسونیا ” در واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا با نام ترکیش آرت به بازدیدکنندگان این موزه معرفی می کنند. 

                                  استاد فرشچیان                                

وی گفت عربها اخیراً آمده اند تمام فوت و فن معماری سنتی ایرانی را در کتابی به هفت زبان زنده دنیا چاپ کرده اند و هر جا می نشینند می گویند این معماری مال ماست نه ایرانیها و این معماری، معماری عربی است. آن وقت ما اینجا نشسته ایم و زار می زنیم که معماری ایرانی مرده. عربها که تا دیروز اصلاً نمی دانستند ریاضی چیست، هندسه یعنی چه و اصلاً معماری نداشته اند حالا هر جا که می روند می گویند اشکال الهندسیه العربیه!

وی با تایید اینکه همسایگان عرب ما هنرهای ایرانی را با نام خود در دنیا معرفی می کنند می افزاید: هنرمندان کشورهای پاکستان و افغانستان همیشه به وامگیری و الگوبرداری از هنر معماری ایرانی اذعان می کنند و خود من هم در سفر به این کشورها این مسئله را از نزدیک دیده ام، اما متاسفانه در کشورهای عربی با اینکه همه آن چیزی که در معماری استفاده می کنند نشئت گرفته از معماری ایرانی است آن را انکار کرده و متعلق به خود می دانند.

وی افزود اعراب همسایه ما هیچ پیشینه ای در هنر معماری ندارند و با توجه به اینکه کار دست معماران ایرانی از هندوستان تا غربی ترین نقاط خاورمیانه وجود دارد منابع خود در این رشته را این آثار و همچنین تالیفات اساتید ایرانی قرار داده و مبادرت به نوشتن کتاب با نام معماری عربی کرده اند در حالی که تنها اعراب شمال آفریقا دارای یک معماری با هویت مستقل هستند که آن نیز به رغم نزدیکیهای جزئی تفاوتهای زیادی با معماری ما دارد و چندان هم قوی نیست.

محمود فرشچیان درباره واکنش مسئولان سازمان میراث فرهنگی و سایر نهادهای مرتبط گفت : مسئولان در مورد این مسائل سکوت می کنند اما متاسفانه اعراب هیچ توجهی به این مسائل از خود نشان نمی دهند و با کار خود هنر ایرانی را مورد تهاجم قرار داده اند.

وی افزود: ایران مانند یک گنجینه غنی و با ارزش از انواع هنرهاست و همسایگان ما چون می خواهند برای خود فرهنگ سازی کنند چنین کارهایی را انجام می دهند در صورتی که مسئولان و مراجع و اساتید هنر ایرانی باید با مرجع یابی مسائل رخ داده برای آن چاره اندیشی کنند.

بن مایه:خبرگزاری مهر

بایگانی جستاری :دسیسه های ضد ایرانی

به امید ایرانی آباد و آزاد در سایه حاکمیت ملی

پاینده ایران

Entry Filed under: Uncategorized. .No Comments yet Add your own

  • 1.    هه لو  |  آذر ۱۵ام, ۱۳۸۷ at ۱۲:۲۷ ق.ظ

    مرو شهر کهن ایرانی است که امروزه در ترکمنستان در آبادی کوچکی واقع در صحرای کراکوم در کنار رودخانه مرغاب قرار گرفته است. این رودخانه با طول ۸۵۳ کیلومتر از شمال شرقی افغانستان سرچشمه گرفته و در صحرای کراکوم در شمال شرقی ترکمنستان فرو می ریزد.از هزاره سوم قبل از میلاد که شهرنشینی به طرف دشت های آسیای مرکزی تغییر جهت می دهد، روستاهای واقع در این دشت که در هزاره سوم قبل از میلاد عصر برنز ساکنین مناطق کوهستانی بودند با مهاجرت به کناره رودخانه مرغاب ۱ باعث گردیدند که مرو یکی از هسته های مراکز فرهنگی پیش از تاریخ قرار گیرد.حفریات چند دهه اخیر نشان داده که مرو یکی از مراکز مهم فرهنگی غیر الهی ایرانی می باشد که بعدها مذهب زرتشتی در میان مذاهب همکیشان خود با این فرهنگ مرو در آمیختند. این کشفیات موید آن است که منابع نوشتاری اوستا و ودا در رابطه با فرهنگ ذکر شده و استفاده از هوم و یا سوم ۲ که در مراسم مذهبی هندو آریائی استفاده می شده است در معابد مارگیانا یافت شده است و نشانگر تمرکز فرهنگ ودایی و اوستایی مرکز فرهنگی مرو بوده است. شهر مرو به نظر می رسد که توسط کورش بنا نهاده شده و در آنجا در اثر حملاتی که علیه ماساگاتها کرد، به قتل رسید. در زمان داریوش در کتیبه سه زبانه بیستون او به حمله هایی اشاره دارد که برای پایان دادن به شورش در استان مارگیانا و یا مرو بوده استبه روز شد

  • 2.    ميهن پرستان كرد  |  آذر ۱۵ام, ۱۳۸۷ at ۱۲:۱۳ ب.ظ

    درود بر شما سرور ارجمند وبلاگ بروز است با مصاحبه سال ۷۷ سرور محسن پزشکپور با رادیو صدای ایران پیرامون شهادت فروهرهاپیروز باشیدپاینده ایران

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی