خبری شادی آفرین از برادران تاجیکستانی

ژانویه 20, 2008

مجسمه لنين آخرين نماد حكومت كمونيستي شوروي در تاجيكستان به انباري رفت.

شهردار دوشنبه پايتخت تاجيكستان از انتقال مجسمه ولاديمير لنين كه در بوستان مركزي شهر دوشنبه قرارداشت خبر داد. اين مجمسمه به انبار موسسه هنر در دوشنبه برده شد و به جاي آن تنديس حكيم ابوالقاسم فردوسي توسي قرارداده شد. از زمان سرنگوني حكومت تزاري در روسيه و پيروزي بلشويك ها در اكتبر1917 و تسلط كمونست ها بر بخش هاي جدا شده از ايران مانند بخارا ضربات سهمگيني بر فرهنگ ايراني مردمان آن سامان وارد آمد اما پس از فروپاشي شوروي و امروز شاهد بيداري برادران خود در آنسوي مرزها هستيم.

در همين راستا بايد افزوده شود كه امامعلی رحمانف، رئیس جمهورتاجیکستان نيز در دیدار با فرهنگیان تاجیک درآستانه نوروز86، خواسته بود از این پس او را “امامعلی رحمان” بگویند. ايشان خواستار برانداختن پسوندهای روسی از نام و نسب تاجیکان شد.نام و نسب تاجیکان از زمان برپا شدن حکومت اتجاد جماهیر شوروی سابق در آسیای میانه با پسوندهای روسی ” اف ” و ” یف ” و ” اوا ” و ” يونا ” همراه است و برخی صاحب نظران این امر را بی احترامی به هویت ملی تاجیکان می دانند.نامهای عربی و پارسی با پسوندهای روسی در قلمرو شوروی پیشین که گهگاهی موجب سردرگمی می شود، درواقع بیانگر هویت مردمانی است که عمدتا مسلمان بوده و طی دویست تا 300 سال اخیر به زیر سلطه روسها (اتحاد جماهیر شوروی) در آمدند.نام گذاری به شیوه ملی یا محلی در تاجیکستان گرایشی تازه نیست و دستکم از زمان پرسترویکا و و گسترش اندیشه های آزادی خواهی در اتحاد شوروی آغاز شده است.یکی از مفاد قانون درباره به رسمیت درآوردن زبان فارسی تاجیکی که برای نخستین بار در سال 1989 تصویب شد، احیای تدریجی روشهای ملی نام گذاری در تاجیکستان را در مد نظر دارد.

درود بر ميهن پرستي و شرف تاجيك هاي ايراني كه هنوز عشق به سرزمين مادري و نمادهاي فرهنگ رساي آن در دلشان مي جوشد. آقايان حاكميت فرقه اي كمي هم از برادران مان در آنسوي مرزهاي پوشالي ياد بگيريد.

 

 

به اميد ايراني آْياد و آزاد در سايه حاكميت ملي

پاينده ايران

 

Entry Filed under: Uncategorized. .No Comments yet Add your own

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها