خانه فروغ فرخزاد در اهواز تخریب شد

خرداد ۲۳, ۱۳۸۷

پاینده ایران

نشانی تارنما بدون فیلتر:http://paniran.blogfa.blogfa.com 

سرمایه-سحر افاضلی:بالکن مهدیان اهواز که پنج سال خانه فروغ فرخزاد و همسرش پرویز شاپور بوده تخریب شد.

 این بنای تاریخی که متعلق به دوران پهلوی اول است سال ۱۳۸۱ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده اما در تعطیلات هفته گذشته به طور کامل تخریب شده است.

 مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا) با اعلام این خبر از نابودی این بالکن ۱۸ متری می گوید: «این بنا که سال ها محل اقامت خارجی های مقیم اهواز بوده متعلق به شخصی به نام دهدشتی بوده که بعدها توسط مهدیان خریداری شده است.این مکان روزگاری دفتر روزنامه ابرار بوده و قرار بود با همکاری شهرداری و سازمان میراث فرهنگی به یک مرکز فرهنگی تبدیل شود.» این بالکن که به مخروبه ای تبدیل شده مدتی انبار مغازه هایی بود که زیر بالکن قرار داشتند. این مغازه های قدیمی الان به فروشگاه لوازم یدکی اتومبیل تبدیل شده اند.یکی از مستاجران این مغازه از بنای نوسازی می گوید که پشت بالکن تاریخی مهدیان در حال ساخت است.مالک این بنای تاریخی سعی کرده با رها کردن بنا و حالا با تخریب یکباره آن، بنای نوسازی در حاشیه خیابان اصلی قرار گیرد.

صادق محمدی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان از تخریب این بنای ثبت شده اظهار بی اطلاعی می کند.حدود سه ماه پیش بخشی از این بنا با همکاری مالک بنا توسط شهرداری تخریب شد. این تخریب به بهانه خطرساز بودن وضعیت استقامت بالکن بود.محمدی به شکایت سازمان میراث فرهنگی نسبت به اقدام شهرداری اهواز و مالک این بنای تاریخی اشاره می کند: «حکم توقف تخریب این بالکن دریافت و به تخریب کنندگان ابلاغ شده است.»با آنکه سازمان میراث فرهنگی از تخریب این بنا اظهار بی اطلاعی می کند. گهستونی شکایت سازمان میراث فرهنگی از تخریب کنندگان بخشی از بالکن در گذشته را به خاطر فشار رسانه ها و افکار عمومی می داند. او بی توجهی سازمان میراث فرهنگی را باعث تخریب این بنای تاریخی می داند: “مغازه های پایین بالکن نیز که در فهرست آثار تاریخی به ثبت نرسیده اند باید هر چه زودتر تخلیه شوند.بعضی از مردم اهواز معتقدند با تخریب این بنای تاریخی، تعریض خیابان برای شهرداری راحت تر می شود و صاحب ملک نیز از امتیاز تجاری ساختمان نوساز خود که پشت این بنا قرار داشت بهره مند می شود.”

خانه فروغ فرخزاد در اهواز

به امید ایرانی آباد و آزاددر سایه حاکمیت ملی

پاینده ایران

Entry Filed under: Uncategorized. .۴ Comments Add your own

 • 1.    کاوه اهوازی  |  خرداد ۲۵ام, ۱۳۸۷ at ۸:۳۱ ب.ظ

  پاینده ایرانبا واژه خوزستان به روزمپاینده ایران

 • 2.    کاوه  |  خرداد ۲۶ام, ۱۳۸۷ at ۴:۴۹ ب.ظ

  سازمان میراث فرهنگی کاری جز خیانت به تاریخ ایران نمی کند.

 • 3.    بچه پارس  |  خرداد ۲۶ام, ۱۳۸۷ at ۱۰:۳۰ ب.ظ

  بسیار اندوهگین شدمکاش اینطور نبود

 • 4.    بچه پارس  |  خرداد ۲۶ام, ۱۳۸۷ at ۱۰:۳۱ ب.ظ

  بچه پارس میخواداو گرگی میخواندبرای اولین بار در تاریخ کارزار با پانترکیسم در ایرانبچه پارس میخوانداو گرگی با سبک ترانس قورت میخواند و با خواندنش گرگها را به خلسه میبرد!!!ادامه در وبلاگ بچه پارس آوازه خان!!

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی