کشف جسد پادشاه سه هزار ساله – دانلود فیلم

دسامبر 1, 2008

خبر کشف چند تابوت  باستاني دو هفته پیش (سه شنبه 28 آبان 1387) روی تارنماهای خبری جای گرفت.كليپي كوتاه که از این جسد این پادشاه درون تابوت گرفته شده را با گنجايش 413 کیلوبایت دانلود کنید. 

دانلود يكراست

دانلود از پيوند دوم

آسو صالح

در حین عمليات تعريض جاده مسير شهرک حسن آباد- سنندج ، 5 قبر تاریخی کشف شدند.

مسئولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کردستان طبق کارشناسی های اولیه، قدمت این قبرها را 3 هزارسال تخمین زدند. در اين قبرستان كه مردگان به صورت چمباتمه‌اي دفن شده اند، اشيائي همچون نيزه هاي جنگي، دست بند مفرغي و کاسه هاي سفالي نيز کشف شده است.

شاهدان عینی که در ساعات ابتدایی کشف این گورها قادر به دیدن آنها شدند، اظهار می دارند که یکی از این قبرها مربوط به یک پادشاه می باشد (فیلم کوتاه مربوط به آن در پائین آمده). این جسد به صورت سالم در یک تابوت قرار داده شده که لایه ی بیرونی آن را سرب و ساروج و لایه ی داخلی آن طلاکاری شده است. طول این تابوت دقیقاً به اندازه ی طول جسد می باشد. در کنار سر این جسد یک(یا دو) جعبه ی طلایی و با محتویات اشیایی از جنس طلا، در کنار آن یک نیزه و در روی سینه و میانه ی بدن آن دو شیه، یکی به شکل ماهی و دیگری به شکل عقاب قرار دارند. روی این دو صفحه کلماتی به زبان میخی حک شده است. همچنین در پشت سر جسد و بر دیواره ی تابوت، تصویری حک شده دیده می شود.

نکته ی قابل توجه در این جسد، سالم بودن جسم است. این جسد حتی به شیوه ی مومیایی های کشف شده در پارچه ی قرار داده نشده و با این وجود تمام نقاط آن کاملاً سالم مانده اند.

تصاویر مربوط به چهار جسد دیگر در تلویزیون محلی کردستان پخش شده، اما تصویر مربوط به این پادشاه تاکنون در تلویزیون جمهوری اسلامی و شبکه ی محلی کردستان پخش نشده است.

به گفته ی مردم محلی، با توجه به اینکه سرقت آثار تاریخی کردستان همواره از سوی مسئولین نظام صورت گرفته است، این نگرانی وجود دارد که این جسد نیز همچون موارد دیگر به سرقت برود.

خبرگزاری میراث فرهنگی هم گزارش داد: گورستاني با قدمت بيش از سه هزارسال در سنندج کشف شد. شش گور با بقاياي شش جسد چمباتمه زده متعلق به ساکنان بومي منطقه نيز در آن کشف شده است.کشف اين گورستان ازنظر تاريخي بسيار با اهميت است و کارهاي رسمي حفاري و مطالعات آن آغاز شده است.

رييس سازمان ميراث کردستان ضمن تاييد اين خبرگفت :”اين گورستان در محور سنندج به روستاي حسن آباد در دامنه کوه آبيدر مشرف به سنندج کشف شده است.”

برگرفته از :ايران پرس نيوز

به امید ایرانی آباد و آزاد در سایه حاکمیت ملی

پاینده ایران

Entry Filed under: Uncategorized. .Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها