کشف محوطه‌ای باستانی در رامشیر: شاید اینجا شهر " رام اردشیر" باشد!؟

دسامبر 30, 2008

شاید اینجا شهر ” رام اردشیر” باشد!؟
 

بر اثر عبور یک خط لوله در یکی از محوطه های باستانی رامشیر یک محوطه عظیم باستانی کشف شد.
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: به منظور عبورخط لوله برای پروژه یی صنعتی از یک محوطه باستانی  در رامشیر یک محوطه عظیم باستانی مشاهده شد.
مجتبی گهستونی با اعلام این مطلب گفت: پس از اینکه مجریان یک پروژه بزرگ صنعتی از سازمان میراث فرهنگی استعلام کردند تا در خصوص این محوطه اعلام نظر کنند یکی از کارشناسان این اداره با حضور در محوطه و بررسی سطحی آن اقدام به صدور مجوز ساخت این واحد صنعتی نمود.
وی افزود: اجرای پروژه از چندی پیش آغاز گشته است و بیل میکانیکی و لودرها  غافل از اینکه این محوطه باستانی نیست اقدام به تخریب محوطه نموده اند. این تخریب باعث گشته تا آثاری از دوره ایلامی تا ساسانی در آن مشاهده شود.
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار داشت: بررسی های تاریخی از محل مورد نظر و نزدیکی با دیگر محوطه های باستانی احتمال وجود شهر رام اردشیر را در این محل می دهد. این محوطه که در مجاورت رودخانه جراحی قرار دارد بیش از 20 هکتار مساحت دارد.

گهستونی بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی اگرچه مجوز احداث این مجتمع صنعتی را صادر کرده اما در صدد است تا با اعلام شکایت به مراجع قضایی و تا زمان دست یافتن به یافته های جدید مانع از ساخت پروژه و جلوگیری از تخریب این محوطه باستانی شود.
وی تصریح کرد: منطقه شرق خوزستان به لحاظ تاریخی بسیار غنی است و عدم انجام کاوش های باستان شناسی گسترده در طول دهه های اخیر باعث گشته تا محوطه های باستانی مورد نظر ناشناخته باقی بماند. به همین دلیل است که هر بار با شروع یک پروژه عمرانی یک محوطه باستانی از دل زمین بیرون می آید.
گهستونی گفت: چندی پیش نیز در نتیجه گود برداری در یک محوطه باستانی دیگر بقایای یک محوطه اشکانی نمایان شد. در رامشیر محوطه های باستانی فراوانی همچون ابوالعمه،چم اسحاق، چم صبی، چی منیع، تل اسود، ام صخر،و… وجود دارد.
 سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اظهار داشت: در رامشیر علی رغم وجود محوطه های باستانی گسترده از اداره میراث فرهنگی خبری نیست و این موضوع باعث گشته تا حفاران و قاچاق چیان اقدام به تعرض و غارت این محوطه ها نمایند.
 
 
بايگاني جستاري:میراث فرهنگی
 

به امید ایرانی آباد و آزاد در سایه حاکمیت ملی

پاینده ایران

Entry Filed under: Uncategorized. .No Comments yet Add your own

  • 1.    شاپور  |  دسامبر 30th, 2008 at 11:42 ب.ظ

    “از این پس دیگر به من نیاندیشید به ایران بیاندیشید” زاد روز تولد آژیر شاد باد.. پاینده ایران

  • 2.    بردیا بختیاروند  |  ژانویه 1st, 2009 at 1:11 ب.ظ

    پاینده ایرانمزدک جان چه کسی از آقایانی که به جان افراد اعتنایی ندارند انتظار توجه به میراث فرهنگی را دارد؟سرافراز باشیبه امید ایرانی آباد و آزاد در سایه حاکمیت ملیپاینده ایران

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها