رنج نامه ای برای روزنامه نگار دربند ابوالفضل عابدینی

جولای 11, 2009

رنج نامه ای برای روزنامه نگار دربند ابوالفضل عابدینی
 
ابوالفضل عابدینی نصر خبرنگار مستقل خوزستانی و مسول روابط عمومی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از روز سه شنبه مورخ 9 تیرماه هشتاد و هشت بازداشت و در مکان نامعلومی زندانی است و از سلامت جسمی وی با توجه به عارضه قلبی که اخیرا به آن دچار شده است خبری در دست نیست.

 عابدینی پس ایام متوالی بازداشت و حبس،اخیرا به عارضه ناراحتی و نارسایی قلبی و افتادگی دریچه میترال  دچار شده است و اطبا هر گونه تنش و فشار روحی و روانی را برای او شدیدا ممنوع کرده بودند.

عابدینی پیش از بازداشت اخیر، در آخرین مرتبه در روز سه شنبه 22 آبان ماه هشتاد و شش در هفته نامه بهارسبز اهواز بازداشت شده بود، وی در آن بازداشت با پرونده سازی و اتهام افکنی فراوان روبرو شد و پس از سپری کردن ایام طولانی و غیرقانونی بازداشت موقت! و بازجویی های متعدد و پاسخگویی های فراوان به اتهاماتی نظیر؛ توهین به رهبری، اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق ایجاد اختشاش و نقش آفرینی در اعتصابات کارگران کشت و صنعت هفت تپه و مصاحبه با رسانه های بیگانه با توجه به عدم توانایی در تودیع وثیغه سنگینی که تعیین شده بود در زندان کارون اهواز محبوس شد اما علاسوند موفق شد با تودیع وثیغه 70 میلیون تومانی موقتا از زندان آزاد شود. عابدینی باز هم برای بازجویی های بیشتر به اطلاعات شوش فرستاده شد تا در انجا باز هم پرونده ای جدید  در خصوص اعتصابات هفت تپه برایش ایجاد کنند . بعد از سپری کردن ایام بازدشت در اداره آگاهی و اداره اطلاعات شوش به  بند 6 زندان کارون اهواز منتقل شد .

آن هنگام همزمان با شایعه سازی ها و اتهام افکنی ها علیه عابدینی، سردبیر هفته نامه بهار سبز نیز در ایفا رسالت انقلابی! و انسانی! خود در مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری ها به دروغ اعلام نمود که عابدینی خبرنگار این نشریه نیست و با تعاریفی که از یک خبرنگار می شود ایشان خبرنگار نیست. البته بلافاصله بعد از این دروغ پردازی سردبیر فوق مزد خوش خدمتی خود را از حاکمیت دریافت نمود و به ریاست روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد. اما این مصاحبه سراسر دروغ آغازگر سناریو شومی شد که در باره عابدینی به اجرا درآمد چرا که بعد از چندی در اقدامی هماهنگ با این مصاحبه، چند روزنامه و هفته نامه سرسپرده محلی به نقل از یک مقام مجهول آگاه اعلام نمود که اتهام عابدینی تلاش برای بمب گزاری در مرکز اقتصادی خوزستان بوده است.

عابدینی بعد از فضاسازی ها و اتهام افکنی های رسانه ای در شعبه دوم و سوم دادگاه انقلاب اهواز محاکمه و با دفاعیات خود بدون حضور وکیل مدافع از تمامی اتهامات بی اساس دادستان دادگاه انقلاب تبرئه شد.

اتهام بمب گزاری که در راستای تخریب چهره این روزنامه نگار و برای بی اعتباری او طراحی شده بود با حضور قاضی با شرف و مستقل و عدالت خواه شعبه سوم بی اعتبار گردید و فقط عابدینی در خصوص نگارش نامه ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی به یک سال حبس که شش ماه آن به مدت دو سال نیم به حالت تعلیق درآمده بود محکوم شد وجالب است که عابدینی با وجود محکومیت از سوی قاضی مربوطه با توجه به فشارهایی که بر قاضی اعمال می شد تا حکم سنگینی در باره او به اجرا درآورد، همواره از شرافت، انسانیت، استقلال و عدالت خواهی قاضی خود در شعبه دوم و سوم دادگاه انقلاب اهواز تمجید و تعریف می نمود.  

عابدینی پس از سپری کردن ایام حبس در زندان با توجه و احتساب ایام بازداشت در سال 86 و 85 ، در اواخر اسفند ماه  سال 86  از زندان آزاد شد . هنوز چند صباحی از رهایی اش نگذشته بود که پرونده ای جدید با اتهام جالب «معاونت در فعالیت تبلیغی علیه نظام» در دادگاه انقلاب شهر دزفول برای او مفتوح شد و او به همراه اعضای سندیکای کارگران کشت و صنعت هفت تپه دوباره به محاکمه کشیده شدند در حالی که این اتهام قبلا توسط دادستان دادگاه انقلاب اهواز طرح شده بود و قاضی مربوطه در شعبه دوم دادگاه انقلب اهواز پس از بررسی ادله دادستان در این باره حکم برائت صادر نموده بود، لذا در دادگاه انقلاب دزفول محمد اولیایی فر، وکیل مدافع عابدینی و کارگران دربند، با اشاره به حکم برائت دادگاه انقلاب اهواز خواهان منع تعقیب و بسته شدن پرونده اتهامی می نماید که قاضی پرونده اعلام می کند، در صورتی که شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز درباره این اتهام اقدام به صدور حکم کرده باشد، رای آن شعبه را خواهد پذیرفت، لذا رای صادره از شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز استعلام و حکم برائت عابدینی از سوی دادگاه دزفول صادر گردید اما وقتی برای دریافت حکم برائت دادگاه انقلاب دزفول مراجعه شد رییس دفتر شعبه رسیدگی کننده به این بهانه که پرونده برای تجدید نظر به شعبه سیزدهم دادگاه انقلاب اهواز ارجاع داده شده است از دادن حکم برائت خودداری نمود و ارسال حکم را منوط و موکول به بازگشت پرونده از شعبه سیزدهم دادگاه انقلاب نمود و این پرونده همچنان مفتوح است تا آزادی مقبوض و خبرنگاران مغضوب باشد.

اینک نیز عابدینی دوباره بازداشت و در مکان نامعلومی در حبس و تحت بازجویی می باشد و پیگیری های خانواده ایشان جهت مشخص شدن مکان بازداشت و علت بازداشت و اطلاع از وضعیت جسمی وی تاکنون نتیجه ای نداده است و هیچ ارگان یا سازمانی هم پاسخگو نیست.

عابدینی بر اثر فشارهای روحی و روانی که در این سالها بر پیکره نحیف و ضعیف او آمده چندیست که در عنفوان جوانی به نارسایی قلبی دچ
ار گشته است و بیم

Entry Filed under: Uncategorized. .Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها