اسناد حزب پان ایرانیست درباره خیزش 30 تیر ماه1331

جولای 19, 2009

 

بیانیه یکم :                   زنده باد مصدق … مرگ بر دشمنان ایران

هم میهنان! زنان! مردان! کارگران! برزگران! اصناف! پیشه وران! اکنون میهن ما در آستانه انجام یک توطئه بزرگ و جنایت تاریخی قرار گرفته است. این جنایتی است که به دست عوامل بیگانه و نوکران نشاندار انگلیس برای شکست ملت ایران و در راه دشمنی با دکتر مصدق به کار میرود.

ما اکنون اعلام می داریم که جز دکتر مصدق هیچ کس را شایسته رهبری در این نبردهای رهایی بخش نمی شناسیم.هزاران هزار جوانان نیرومند حزب پان ایرانیست در سراسر ایران از رهبر انحراف ناپذیر مبارزه ملی “دکتر مصدق” حمایت خواهند کرد.ما نخواهیم گذارد یکبار دیگر تیرگی همه جا را فراگیرد و ظلمت ِ استعمار میهن ما را جولانگاه جنایتکاران قرار دهد.ما نبرد خونین خود را بر ضد همه دستگاه های بیگانه پرست ادامه می دهیم. ما همه مردم ایران را فرا میخوانیم که در راه به خاک سائیدن پوزه ی اجنبی پرستان همدوش مصدق دلیر همچنان به پیش روند.

ایرانی…خون و شرافت تاریخ ملت تو به تو حکم می کند که نگذاری مرز و بوم ایران باز اسیر پنجه های خون آشام استعمار گردد.

هم میهن … در صفوف مبارزه مجهز باش.

نبرد خونین ادامه خواهد یافت.

به پیش … با ما… در راه ایران …همدوش با مصدق.

دفتر مرکزی حزب پان ایرانیست    شامگاه پنجشنبه 26 تیر 1331

روزنامه ندای پان ایرانیسم – شماره 27 – مرداد 1331

*****

 بیانیه دوم:      باید دادگاه ملی به ریاست دکتر مصدق و آیت الله کاشانی تشکیل گردد

هم میهنان استعمار با تمام قدرت و نیرنگبازی در برابر اراده آهنین شما به زانو درآمد.

قوام عامل جنایتکار و قاتل صدها نفر از مردان و زنان و کودکان هموطن بیگناه ما مجبور شد از کار برکنار شود.مشت دو رویان و مزدوران باز شد و حیله نابکارانه آنها علیه نهت مقدس ملت ایران بی اثر گشت.اینک وقت آن رسیده است که از نتایج ثمر بخش مبارزات هماهنگ خودآگاهانه تر استفاده کنید و در صفوف به هم فشرده ی زبده مردان پان ایرانیست که کوشش های اساسی و ریشه دار آنها عاملی موثر در بیداری و پیروزی ملت ایران بوده است فراگیرند تا به نیروی وحدت آرماخواهان، انتقام خون شهدای روز دوشنبه 30 تیر ماه را که به خاطر وطن قربانی شده اند ، از قاتلین و محرکین بازگیریم و پایه های ایران بزرگ،آزاد و آباد را بنا نهیم.

هم میهنان! شما که این همه شهید داده اید تا پیروز گردیده اید،با ما همصدا شوید و بخواهیم که دادگاه ملی به ریاست شرافتمندانه ترین فرد ملت ما دکتر مصدق و آیت الله کاشانی پیشوای مسلمانان جهان تشکیل گردد و جنایتکاران را به سزای فجایع وحشیانه خود برسانند.

ما قوام را قرین تیره روزی خواهیم کرد و تسلیم قانون خشک و بی عاطفه می کنیم.انتقام مظهر عدل الهی است.

پیروز باد نهضت نجات بخش نهضت ایران

نیرومند باد سنگر آرمان خواهان حزب پان ایرانیست

درود به قهرمانان ملی

افتخار بر شهدای 30 تیر

دفتر مرکزی حزب پان ایرانیست    31 تیر 1331

روزنامه ندای پان ایرانیسم – شماره 29 – مرداد 1331 

 

*****

نامه تشکیلات حزب پان ایرانیست خوزستان به ماموران رسیدگی به واقعه ی ۳۰ تیر در اهواز

به دنبال تشكيل هيات بازرسي براي رسيدگي به رخداد روز 30 تير در شهر اهواز ، دکتر حسین طبیب در نامه‌ي سرگشاده‌اي اعلام داشت :

هيات محترم بازرسي مامور رسيدگي به واقعه‌ي سي‌ام تير ماه اهواز

محترما در تعقيب اعلاميه 12/5/1331 آن هيات ، مطالب زير را به اطلاع شما مي‌رساند :

1- واقعه‌ي وحشتناك و كشتار بدون حساب اهواز ، پس از بركناري قوام ، صورت گرفته است .

2- هجوم و مانور تانك در خيابان پهلوي ، خارق‌العاده و نه تنها كوچك‌ترين موردي نداشته ، بلكه به كلي برخلاف مقررات بوده است .

3- تانك‌ها ، مردمي را كه در پياده‌روها در كمال نظم و آرامش بوده‌اند ، زير گرفته‌اند .

4- افرادي كه براي برداشتن زخمي‌ها و كشته‌شدگان اقدام نموده‌انـد ، بلافاصله مورد تعرض خشونت‌آميز و تيراندازي نظاميان ، قرار گرفته‌اند .

5- تعداد حقيقي كشته‌شدگان اين واقعه، معلوم نيست. قدر مسلم وسيله‌ي اهالي ، اجساد زيادي در نقاط دوردست و مختلف كشف شده و مقامات مربوط، ارقام حقيقي را در دسترس هيچ كس نگذاشته‌اند .

6- گزارش رسمي بهداري و اعلاميه پزشك بيمارستان ، به طور رسمي تاييد مي‌كند كه عده‌اي وسيله اصابت گلوله ، مقتول شده‌اند .

7- در ساير خيابان‌هاي اهواز، فلكه باغ بلوار، باغ ملي و خيابان 24 متري ، روي پل و نقاط ديگر ،وقايع تأثرآور ديگر صورت گرفته كه مي‌بايست ، كيفيت حقيقي آن ، معلوم و روشن شود .

8- تيراندازي با مسلسل و گلوله‌هاي تفنگ ، تا بعد از نيمه شب ادامه داشت .

9- مخفي نمودن جنازه‌ها در نقاط دوردست ، بدون اجراي تشريفات مذهبي و قانوني و اصرار در تحويل ندادن آن‌ها به صاحبان‌شان ، صرف‌نظر از آن كه طبق ماده 178 و 204 و 205 قانون مجازات عمومي ، جرم مي‌باشد ، تلويحا وقوع جرم و جنايت را به ثبوت مي‌رساند .

با توجه به نكات فوق و مطالب ديگر كه از طرف اهالي محترم اهواز عنوان شده است ، حزب پان‌ايرانيست جدا خواستار است كه هيات محترم بازرسي ، اجازه ندهد خون مردم بي‌گناه و شرافتمند اهواز ، پايمال شود .

حزب پان‌ايرانيست مي‌خواهد كه هيات بازرسي با اتكا به نيروي ملت و افكار بيدار شده عمومي،بدون كوچك‌ترين محافظه‌كاري، مسئوليت بزرگ و تاريخي خود را اجرا نمايد .

ما مجازات خائنين و مسببين اين واقعه را خواهانيم .

سرپرست حزب پان‌ايرانيست در خوزستان

دكتر سيد حسين طبيب

نداي پان ايرانيسم ـ سال اول ـ شماره 31 ـ 18 امرداد 1331

 *****

اعلاميه حزب پان ايرانيست اهواز – نامه به دکتر مصدق

 تشكيلات حزب پان ايرانيست در خوزستان همچنان مصراً چون همه مردم دلير خوزستان خواستار تعقيب و مجازات قطعي مسئولين كشتار فجيع مردم ميهن پرست اهواز ميباشد در هفته گذشته از طرف دفتر سرپرستي حزب اعلاميه اي در اين مورد منتشر گرديد كه قسمتي از آن را درج ميكنم :

متن نامه شماره 361 بتاريخ 2/ 5/ 1331

 جناب آقاي دكتر مصدق نخست وزير سربلند ايران

اكنون با نهايت تاثر در حاليكه صدها خانواده اين شهرستان سوگوار و ماتم زده است باطلاع شما ميرسانم كه در شامگاه سه شنبه بعد از ظهر سي تيرماه در اهواز وقايع خونين و ناگواري بوقوع پيوست تانك عده زيادي را شهيد ساخته گلوله هاي پي در پي خانوادهاي بسياري را عزادار نموده باز هم عرض ميكنم در اهواز وقايع بسيار نامطلوبي پس از خبر بركناري قوام مزدور صورت گرفته كه بايد مسئولين حقيقي و مسببين آن در پيشگاه عدالت آشكار شده و به اشد مجازات بر ستد ناگزير به ذكر اين مسئله قابل توجه هستم كه صلاح نيست به مامورين محلي درين مورد دستور رسيدگي بفرماييد كشف صحيح حقايق ايجاب ميكند كه مامورين مخصوص با اختيارات فوق العاده با انتخاب شخص جنابعالي دور از حب و بغض هاي فردي و خصوصي ماموريت يابند كه به اين مسئله رسيدگي نموده و مسئولين را به كيفر اعمال خود برسانند .

با تقديم احترامات

سرپرست حزب پان ايرانيست در سراسر خوزستان

 دكتر سيد حسين طبيب

  نداي پان ايرانيسم شماره 32    25 امرداد 1331

 

بايگاني جستاري :اسناد حزب پان ایرانیست

به امید ایرانی آباد و آزاد در سایه حاکمیت ملی

پاینده ایران

Entry Filed under: Uncategorized. .Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها