فروشگاه امارات!

آگوست 29, 2010

چند سال است هر زمان كه از خیابان طالقانی می گذرم دیدن تابلوی این فروشگاه و تابلوهای مشابه من را آزار ميدهد. چرا یك جوان ایرانی باید نام فروشگاهش را نام كشوری عربي با عمر 37 ساله بگزارد كه هم اكنون كه چشم طمع بر آب و خاك ایران دوخته و مرتب ادعای سرزمینی به سه جزیره تنب كوچك و برزگ و گپ سبزو (بوموسا) ایران دارد. اين مسئله مهم از ضعف هاي بيشمار دستگاه فرهنگی كشور است چرا كه یك فرد با این همه نام های زیبای ایرانی باید یك نام عربی كه چندان هم زیبا نیست بر روی فروشگاه شیك خود بگذارد. قصد ندارم این دیدگاه بدبينانه را لحاظ كنم كه ممكن است قصدی در این رابطه وجود داشته باشد!؟

همانگونه كه هیچ فرد عرب ساكن كشورهاي عربی نام “ایران” را بر فروشگاه خود نمی گزارد یا یك آمریكایی نام ویتنام یا یك مصري نام اسراييل بر محل كسب و كار خود نخواهد گذاشت، شايسته است كه يك ايراني هم نام ايراني بر فروشگاه خود بگزارد. البته از ساليان پيش گذاشتن نامهاي خارجي در بين مردم سرگشته ميهن ما باب شده بود و نشان با فرهنگ بودن و بروز بودن آن فرد بود اما استفاده از چنين نام هايي مانند امارات، دوبي، برزيل و… كه نام كشور ديگري هستند به هيچ عنوان توجيه پذير نيست؛ همانگونه كه هيچ كس جرات گذاشتن نام آمريكا و اسراييل و را حتا بر روي دكه سيگار فروشي خود هم ندارد شايسته است به عدم استفاده چنين نام هايي هم توجه شود هرچند اداره محترم اماكن هميشه آماده برخود خشن با چنين افرادي است كه البته راه درستي نيست .

چند تن از دوستان با دیدن نام “می سی سی پی” بر روی یك ساندیچ فروشی! به آنجا رفته پس از گفتگو با مغازه دار به ايشان گفته اند كه رود كارون ما چه كمتر از رود مي سي سي پي در قاره آمريكا دارد كه اين نام را بر آنجا گذاشته و اصولا براي مردم عادي بيان اين واژه كمي سنگين است.با گفتگو و قبول هزينه شبرنگ و دستمزد تغييرات از سوي دوستان نام سانديچي به كارون تغيير پيدا كرد.

همه ما ميتوانيم با فرهنگ سازي وگفتگو بسياري را از گذاشتن چنين نامهايي بر فرزندان و فروشگاه ها و مكان ها بر حضر داريم كه البته وظيفه دولت ها در اين زمينه بسيار سنگين تر است هر چند كه اغلب از به دوش كشيدن آن غافل بوده اند!

خوشبختانه امروز گرايش به سوي نام هاي ايراني و بويژه باستاني بيشتر شده است چرا كه عرب زدگي همان اندازه ناپسند است كه غربزدگي.

در پايان ياد آور ميشوم كه مقصود اين نوشته كوتاه به معني برخورد با چنين افرادي نيست بلكه راهنمايي و تشويق آنان با نام گذاري شايسته مي باشد.

پاينده ايران

Entry Filed under: نوشتارها. .No Comments yet Add your own

  • 1.    ارشام  |  سپتامبر 8th, 2010 at 4:07 ق.ظ

    درود بر شما افتخار آفرینان خوزستان
    ما در کنار شماهستیم و به وجود هم میهنان شما افتخار میکنیم
    پاینده ایران

Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها