گفتگوی سایت جرس با همسر سرور مهندس رضا کرمانی

سپتامبر 21, 2010

آخرین وضعیت سه پان ایرانیست زندانی در گفتگو با همسر رضا کرمانی

تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۸۹

روشنک پارسا

جرس: پس از انتشار خبر ناپدید شدن مهندس رضا کرمانی ، حسین شهریاری و حجت کلاشی در تاریخ نوزدهم شهریور ماه در حوالی شهر اصفهان و پس از چهار روز سرگردانی خانواده های این سه تن، طی تماسی با مهری بانو کرمانی ، همسر رضا کرمانی جویای آخرین وضعیت این سه عضو حزب پان ایرانیست شدیم .


مهندس رضا کرمانی – هفتاد و شش ساله – دبیر مسوول حزب پان ایرانیست و همچنین از اعضای شورای رهبری این حزب می باشد. وی در حالی تحت بازداشت قرار گرفته است که با قرار وثیقه پنجاه میلیون تومانی در انتظار دادگاه خود به سر می برد . حسین شهریاری –هفتاد و چهار ساله – از دیگر فعالان پیش کسوت حزب پان ایرانیست می باشد که در حال گذراندن دوران محکومیت دو ساله خویش بوده و زمان بازداشت در دوران مرخصی به سر می برده . حجت کلاشی – سی و سه ساله -کارشناس ارشد علوم سیاسی و مسئول سازمان جوانان حزب مذکور بوده که طی ماههای گذشته بارها تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشته و چندی پیش از ادامه تحصیل در مقطع دکتری منع شده بود گفتگوی جرس با خانم کرمانی در ادامه می آید .


خانم کرمانی بفرمایید آخرین خبری که از همسرتان و همسفرهایشان دارید چیست ؟

همسرم غروب بیست و دوم شهریور طی یک تماس کوتاه با منزل اعلام کردند سالم هستند و در اصفهان تحت بازداشت هستند  اما اینکه دقیقا کجا هستند را نمی دانم. آقایان شهریاری و کلاشی هم طی تماس هایی جداگانه با خانواده هایشان در طی دو جمله اعلام کرده اند در سلامت به سر می برند و در اصفهان بازداشت هستند .

آیا برای این بازداشت از قبل مطلع بودند و ابلاغیه ای دریافت کرده بودند؟

خیر . آنها به قصد دیدار یکی از دوستانشان راهی اصفهان بودند که در نزدیکی اصفهان ناپدید شدند و چهار شبانه روز ما و خانواده های شهریاری و کلاشی در نگرانی مطلق نسبت به سرنوشت آنها به سر می بردیم .همسر من در اوایل زمستان هشتاد و هشت و در حالی که به قصد شرکت در مراسم ختم یکی از دوستانمان وارد اهواز شدند در فرودگاه دستگیر و پنج روز مورد بازجویی قرار گرفتند . سپس با وثیقه ای به مبلغ پنجاه میلیون تومان آزاد شدند و حدود دو هفته دیگر باید در دادگاه اهواز شرکت می کردند . هیچگونه ابلاغ دیگری هم دریافت نکرده بودند .علت بازداشت چند ماه پیش را اینگونه مطرح کرده بودند که همسرم قصد داشته در فرودگاه اهواز علیه نظام سخنرانی کند این در حالی است که من و همسرم صرفا به قصد شرکت در مراسم ختم یکی از دوستان به اهواز سفر کردیم .

از چه زمانی و به چه شکلی متوجه ناپدید شدن همسرتان شدید؟

مهندس کرمانی در تاریخ نوزدهم شهریور ماه حدود ساعت یک بعد از ظهر به همراه دو نفر از دوستانشان به نامهای حسین شهریاری و حجت کلاشی توسط وسیله شخصی آقای کرمانی و به قصد دیدار یکی از دوستان مشترکشان از کرج عازم اصفهان شدند . به دلیل اینکه ایشان بیمار هستند و به تازگی هم عمل چشم انجام داده بودند من نگران آنها بودم . بعد از ظهر با ایشان تماس گرفتم که گفتند حدود صد و پنجاه کیلومتری اصفهان هستند . حدود ساعت هشت شب  دوباره تماس گرفتم که گوشی همراه ایشان خاموش بود . با دوستان همراهشان تماس گرفتم که گوشیهای آنها هم خاموش بود . طی تماسی که با خانواده شهریاری داشتم ، آنها هم اعلام کردند که متوجه خاموش شدن ناگهانی گوشی آقای شهریاری شده و نگران وضعیت ایشان می باشند .

اولین اقدام شما پس از عدم موفقیت برای تماس با ایشان چه بود ؟

من در ابتدا شماره ماشین را به پلیس دادم و آنها هم پس از کنترل جاده و هماهنگی با پلیس راه اعلام کردند که هیچگونه تصادفی در این مسیر رخ نداده است . ما با نگرانی شدید به جستجو پرداختیم و حتی دو نفر از دوستان راهی اصفهان شدند .به هر مکانی که فکر می کردیم ممکن است بتوانیم خبری از آنها بگیریم سر زدند . بیمارستانها ، پزشکی قانونی و آگاهی . متاسفانه هیچ خبری از آنها به دست نمی آوردیم .طی پیگیری های کلانتری مشخص شد که یکبار در همان تاریخ نوزدهم شهریور در کوچه ای در شاهین شهر موبایل ایشون روشن و خاموش شده بود و با مراجعه به محل مورد نظر هیچ رد یا سر نخی بدست نیاوردند. این پی گیری توسط آگاهی صورت گرفت . من واقعا معنی این رفتارها و سرگردان نگه داشتن سه خانواده را نمی فهمم . نمی دانم کرمانی با توجه به شرایط سنی و بیماری هایی که دارد  یا آقای شهریاری که تازه دو روز بود برای مرخصی با وثیقه آزاد شده بود مگر چه خطری برای جامعه دارند که اینگونه در بیابان و جاده ربوده می شوند و پس از چند روز اضطراب در یک تماس چند ثانیه ای با خانه اعلام می کنند سالمند .ما واقعا نگران وضعیت این سه نفر هستیم و پی گیری هایمان تا کنون به هیچ نتیجه ای نرسیده است .

شما عبارت ” ربوده شدن ” را به کار می برید . مگر ایشان قبلا مورد تهدید یا تعقیب بوده اند ؟

خیر. ایشان اصلا تحت تعقیب نبوده اند و هیچگاه تهدید نشده بودند . تا جایی که بنده اطلاع دارم دوستان همراهشان هم مشکلی از این بابت نداشته اند .اما اگر سه نفر آدم در روز روشن و در جاده ناپدید بشوند و هیچ سر نخی پس از سه چهار روز از آنها به دست نیاید  احتمالی غیر از ربوده شدن وجود دارد؟ دوستانی که برای پی گیری عازم اصفهان شدند حتی به دادستانی و اداره اطلاعات هم مراجعه کرده و همه اظهار بی اطلاعی می کردند. کرمانی زندگی مخفیانه ای ندارد که بخواهند با تعقیب و گریز و در جاده او را دستگیر کنند .او در خانه شخصی اش زندگی می کند که آدرس و شماره تماسش کاملا مشخص است. آقای شهریاری هم که در حال حاضر مشغول به گذران دوران محکومیتشان هستند و چهارشنبه گذشته برای دو هفته به مرخصی آمده بودند.

به بیماری همسرتان اشاره کردید . آیا ایشان از بیماری خاصی رنج می برند ؟

همسر من دچار بیماری سرطان می باشد و سه بار سکته کرده است   . ایشان هفتاد و شش سال سن دارند و به دلیل بیماری تحت مراقبت پزشک بوده و نیاز به استفاده منظم دارو دارد . من بسیار نگران سلامت همسرم هستم و نمیدانم اگر در حین بازداشت و با توجه به عدم دسترسی به دارو و فشارهای روانی دوران بازجویی اگر اتفاقی برای ایشان بیافتد چه کسی پاسخگو خواهد بود  . ضمن اینکه باز هم تاکید می کنم اتفاقی که برای همسرم و دوستانش افتاده است عین ربوده شدن است. اینکه الان تحت بازداشت کدام سازمان ،ارگان یا نهادی است برای ما مشخص نیست اما فکر می کنم این روش بازداشت در جاده و بیابان کار درستی نبوده وهیچ منطقی پشت این رفتار غیر انسانی وجود ندارد .  امیدوارم به زودی ایشان را سلامت دیدار کنیم.

با تشکر از فرصتی که در اختیار جرس گذاشتید.

جنبش راه سبز – جرس

در همين باره :

«به تلخي فاجعه » براي ياران دربند:مهندس رضا كرماني- استاد حسين شهرياري – حجت كلاشي

بیانیه‌ی سازمان جوانان حزب پان‌ایرانیست پیرامون ربوده شدن سه تن از مسوولین حزب

جان مسن ترين زنداني سياسي، مهندس رضا كرماني در خطر است

هرانا – بازداشت سروران مهندس رضا کرمانی و حسین شهریاری

اولین تماس تلفنی سه عضو بازداشت شده حزب پان ایرانیست

براي مبارز ميهن پرست حجت كلاشي:سرود آن که گفت نه

گفتگوي سرور دکترحسن کیانزاد با صدای آمریکا

آنان که برای تحقق دولت ملی در بند شدند

هرانا – بازداشت سرور حجت کلاشی

سعی کن آزاد مرد باشی

Entry Filed under: نوشتارها,يادواره. .Leave a comment

hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تازه ها :

پیوندها

بایگانی‌ها